دوشنبه 19th نوامبر 2012 , ساعت: 02:11کد مطلب : 29879 نسخه قابل چاپ
رضا خندان:

نسرین ستوده در سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین است

رضاخندان همسر نسرین ستوده  با شرح آخرین وضعیت همسرش گفت که این وکیل حقوق بشر هم اکنون دوران ۲۰ روز سلول انفرادی را می گذراند که روز چهارشنبه به پایان می رسد. او  همچنین گفت که همسرش قرار بود ۲۰ روز در انفرادی باشد و او این انفرادی را الان در بند ۲۰۹ می گذراند.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، رضاخندان گفت: « روزهای ملاقات ما از وقتی که نسرین اعتصاب غذا را شروع کرد به یکشنبه منتقل شده بود همرا با دیگر زنان زندان عقیدتی. ولی می‌گویند چون انفرادی است بنابراین ممنوع الملاقات هم هست که ربطی به هم ندارند. این ۲۰ روز ۳ روز دیگر تمام می شود و باید به بند عمومی منتقل شود ولی مشکل این است که نسرین ۱۸ ماه است که یک بار هم تلفن نداشته است و ممکن است حتی انتقالش به بند عمومی را این هفته متوجه نشویم. اولین روز ملاقات رسمی ما باید روز یکشنبه ی هفته آینده می بود که به علت مصادف شدن آن روز با عاشورا تعطیل رسمی است و ملاقاتی در کار نیست.

او با توضیح در خصوص اینکه برخی منابع از ناپدید شدن نسرین ستوده خبر داده بودند به کمپین گفت: « نسرین الان ۲۰۹ است ولی از آنجاییکه مسولین این بند میگویند اینجا هست ولی هیچ مسولیتی در قبال آن نداریم از طرف دیگر زندان اوین هم میگوید در اختیار ما نیست من جایی گفتم نسرین از نظر قضایی ناپدید شده است و این سوء تفاهم به وجود آورده است. این هشدار را از آن جهت دادم که که خدای نکرده در صورت هرنوع اتفاقی اینها از خود سلب مسولیت خواهند کرد. الان نسرین طبق قانون و هیچ قرارری ممنوع الملاقات نیست ولی همین بازی های داخلی باعث شده است که عملا از ملاقات هفتگی محروم شده است، ملاقاتی هم که ۱۰ دقیقه به بچه ها در یکی از ساختمانهای اداری خارج از سالن ملاقات داده شد به خاطر این بود که دادستان تهران یک روز بعد میخواست مصاحبه کند و در آنجا قرار بود خبرنگاری راجع به ملاقات نسرین سوال کند و او هم میخواست جوابی داشته باشد.»

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر یکی از زنان زندانی اوین است از تاریخ ۲۶ مهرماه در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذا زده است که نه تنها به خواسته های او رسیدگی نشده بلکه او را از تاریخ چهارشنبه ۱۰ آبان ماه به سلول انفرادی منتقل کرده اند. نسرین ستوده ۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر حکم او را به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش داد.

رضا خندان پیشتر در مصاحبه ای در خصوص وضعیت همسرش در سلول انفرادی گفته بود: « در سلول انفرادی مطلقا هیچ امکاناتی وجود ندارد. به نسرین فقط یک جلد کتاب، عینک مطالعه اش و یک کیسه آب گرم داده اند. او در سلولی با سه دیوار و یک در فقط با همین وسایل زندگی می کند. من امیدوارم او زودتر به بند عمومی منتقل شود تا رسیدگی ها به او بیشتر شود. روز دوشنبه ۲۲( آبان ماه) بچه ها توانستند مادرشان را دقایقی ملاقات کنند اما آنها نمی توانستند تصویر درستی از وضعیت مادرشان بدهند، فقط می گفتند خیلی لاغر شده است، متاسفانه به هیچکدام از نزدیکان دیگر نسرین اجازه دیدار ندادند تا حداقل بدانیم وضعیتش تا چه اندازه رو به وخامت است.»


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.