پنج‌شنبه 19th جولای 2012 , ساعت: 04:07کد مطلب : 16921 نسخه قابل چاپ
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:

نسبت به سلامت نرگس محمدی و محمد صدیق کبودوند نگرانیم

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامتی نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشرو محمدصدیق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، در زندان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رادیو فردا خانم نولند گفته است:« ما نگرانی خود را از گزارش های منتشر شده اخیر در خصوص وخامت وضعیت سلامتی محمد صدیق کبودوند، فعال کرد، و نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر ، در زندان اعلام می کنیم.»

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است:«محمد صدیق کبودوند از ۲۶ ماه مه تاکنون دراعتصاب غذا به سر می برد و مقام های ایران درخواست وی را برای دیدار با فرزند بیمارش را رد کرده اند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرده است: «نرگس محمدی از دسترسی به مراقبت های لازم پزشکی محروم شده است و گزارش های منتشره حاکی است که «وضعیت هر دوی آنها وخیم است.»

خانم نولند گفته است:« ما از مقامات ایرانی می خواهیم تا فورا کلیه زندانیان سیاسی را آزاد کنند و تمامی تعهدات بین المللی خود را که متضمن آزادی بیان، مذهب، عقیده و تجمع برای همه شهروندان است، رعایت کنند.»

خاطرنشان می شود  نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، در پی حاد شدن بیماری فلج عضلانی اش از زندان زنجان به بیمارستانی ولیعصر زنجان منتقل شده است.

نرگس محمدی در اردیبهشت‌ماه سال جاری بازداشت شد. وی برای گذراندن محکومیت ۶ ساله اش به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر در زندان به سر می برد.

پیشتر شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۰۳ و رئیس سازمان مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته بود که نرگس محمدی نیازمند «درمان فوری» است و از این مقام سازمان ملل خواست تا تمام امکانات قانونی خود را برای آزادی این زندانی به کار ببندد.

در همین حال، خانواده محمد صدیق کبودوند نیز نسبت به وضعیت جسمی وی در زندان به شدت ابراز نگرانی کرده اند.

محمد صدیق کبودوند، دبیر کل سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده «پیام مردم»، از تیرماه سال ۸۶ در زندان به سر می برد. آقای کبودوند مدت حدود ۶ ماه را در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برده است. دادگاه انقلاب وی را به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره «سازمان حقوق بشر کردستان» و فعالیت در آن به تحمل ده سال و به جرم تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس محکوم کرده است.

گفته می شود، محمدصدیق کبودوند که در اعتراض به شرایط زندان اوین در اعتصاب غذای خشک به‌سر می‌بُرد هم‌اینک اعتصاب غذای تر را آغاز کرده ولی به گفته همسر او وضع جسمانی آقای کبودوند وخیم‌تر شده است.

پریناز باغبان حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند، روز دوشنبه ۲۶ تیر به رادیوفردا گفت که وی به اصرار اعضای خانواده، اعتصاب غذای خشک خود را متوقف کرده، اما با این وجود هم‌اکنون «عفونت‌های کلیه‌ای او شدیدتر شده و ناراحتی‌های گوارشی او نیز عود کرده‌ است».

خاطرنشان می شود این دو فعال حقوق بشر بارها بر قانونی بودن و حقانیت فعالیت های خود تاکید کرده اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.