چهارشنبه 4th آوریل 2012 , ساعت: 06:04کد مطلب : 4304 نسخه قابل چاپ
کودکان کار تحت خشونت هستند

نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۴۵ برابر جامعه است

بنا بر اظهارات یک فعال حقوق کودک، نزدیک به ۴/۵ درصد کودکان کار و خیابان مبتلا به ایدز هستند و نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۴۵ برابر جامعه است.

به گزارش ایسنا، فرشید یزدانی اظهار کردفقر مستمری در زندگی کودکان کار وجود دارد که در حوزه سلامت آموزش و تغذیه این کودکان اثر سوء دارد

او در ادامه با اشاره به مقالات ارائه شده به سمینار مرتبط با کودکان کار در بهمن سال گذشته که برگزار نشد، عنوان کردطبق بررسی‌های دکتر راهور ـ مسئول پژوهش مرتبط با فقر بین کودکان خیابانی و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا ، رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال ۸۴ تا ۸۸ روند صعودی داشته است

این فعال حقوق کودک در ادامه با اشاره به خشونتی که علیه این بچه‌ها اعمال می‌شود، عنوان کردمساله کار کودکان به نوبه خود خشونتی است که علیه کودکان کار و خیابان اعمال می‌شود

یزدانی ادامه دادبیش از ۳۲ درصد کودکان کار، مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار می‌گیرند

وی در ادامه با اشاره به پژوهشی که در زمینه نرخ ابتلا به ایدز در کودکان کار توسط دکتر محرز استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی انجام شده است، گفت: «نرخ ابتلا کودکان کار و خیابان به ایدز ۴/۵ درصد است و این نرخ نسبت به نرخ ابتلا به ایدز در جامعه که ۰/۱ درصد است ۴۵ برابراست.

یزدانی در ادامه خاطر نشان کرد: از این ۴/۵ درصد یک سوم کودکان مبتلا ۱۰ تا ۱۴ ساله و دو سوم ۱۵ تا ۱۸ ساله هستند.

وی ادامه داد: آسیب جدید دیگر نرخ بی سوادی و کم سوادی در کودکان کار است.

این فعال حقوق کودک در ادامه با اشاره به تحقیقی که در این زمینه توسط حسینی پژوهشگر اجتماعی در شهرهای تهران، اهواز، شیراز و مشهد و رشت انجام شده است عنوان کرد: ۷۲ درصد این کودکان بی سواد و کم سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند.

وی افزود: ۱۷ درصد کودکان کار و خیابان‌ در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بی سوادی و کم سوادی در فرایند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد.

یزدانی در پایان تاکید کرد: لازم است مسئولان در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به صورت جدی و با ملاحظات بهنگام و برنامه‌ها و با مشارکت نهادهای مدنی مقوله کودکان کار و خیابان را سامان دهند.


حوزه :
برچسب ها :
  1. shirin

    salam lotfan agar makani baraye komak be bachehaye kar vojood dare moarefi ya baraye alaqe mandan email konid , mamnoon .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.