پنج‌شنبه 18th جولای 2013 , ساعت: 06:07کد مطلب : 47934 نسخه قابل چاپ
هشدار رئیس نیروهای مسلح بریتانیا

منطقه پرواز ممنوع برقرار شود جنگ حتمی است

ژنرال دیوید ریچاردز، رئیس نیروهای مسلح بریتانیا که امروز بازنشسته می‌شود، در مصاحبه‌ای هشدار داد که برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه می‌تواند به جنگ منجر شود.

به گزارش بی بی سی ژنرال سر دیوید ریچاردز در مصاحبه‌ای که امروز پنجشنبه ۱۸ ژوئیه در روزنامه دیلی تلگراف منتشر شده گفته است که برقراری منطقه پرواز ممنوع در سوریه عواقب خطیری به دنبال خواهد داشت.

آقای ریچاردز گفته است که برای تاثیر گذاشتن بر محاسبات دولت سوریه، چنین کاری کافی نخواهد بود. رئیس نیروهای مسلح بریتانیا افزوده که برای چنین تاثیری، باید همانگونه که در لیبی انجام شد، به اهدافی از جمله دفاع هوایی آنها حمله کرد و آنها را از بین برد.

ژنرال ریچاردز امروز پس از دهه‌ها فعالیت بازنشسته می‌شود. او پیش از این فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را هم به عهده داشت.

بریتانیا از شورشیان سوریه که در حال جنگ با دولت بشار اسد هستند، حمایت می‌کند.

ژنرال ریچاردز همچنین گفته که به دلیل ماهیت برخی از گروه‌های مخالف بشار اسد و نبود اتفاق نظر بین‌المللی، در پیش گرفتن راه حل نظامی کار دشواری است.

او به دیلی تلگراف گفت که در صورتی که حکومت بشار اسد سقوط کند، نیروهای بریتانیا برای جلوگیری از افتادن سلاح‌های شیمیایی سوریه به دست القاعده و گروه‌های تروریستی، باید وارد عمل شوند.

دولت بریتانیا در ماه مارس اعلام کرد که خودروهای زرهی و جلیقه‌های ضد گلوله در اختیار مخالفان مسلح سوریه قرار خواهد داد. بریتانیا همچنین سایر تجهیزات غیر مرگبار را در اختیار مخالفان قرار داده و به آنها آموزش نیز خواهد داد.

برخی از نمایندگان مجلس بریتانیا از این که این کشور دست به دخالت نظامی در سوریه بزند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است در صورتی که دولت تصمیم بگیرد سلاح در اختیار شورشیان قرار دهد، نمایندگان پارلمان را پیش از این اقدام در جریان خواهد گذاشت.

در میان کشورهای غربی این نگرانی وجود دارد که سلاح‌های ارسالی به دست گروه‌های جهادی و اسلا‌م‌گرای افراطی بیفتد.

در خشونت‌های سوریه تا کنون بیش از صدهزار نفر کشته شده‌اند. میلیون‌ها نفر از مردم سوریه نیز آواره شده و به کشورهای همسایه گریخته‌اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.