دوشنبه 15th سپتامبر 2014 , ساعت: 12:09کد مطلب : 67220 نسخه قابل چاپ
با حمایت عربستان و فرانسه

مصر آماده حمله به لیبی می شود

مقامات بلندپایه در قاهره، فاش کردند که نیروهای مسلح مصر با هزینه امارات و حمایت فرانسه و عربستان، آماده انجام عملیات نظامی گسترده در لیبی می شوند.

به گزارش ایرنا مقامات یاد شده در گفت وگو با پایگاه اینترنتی ‘اسرار عربیه’، هدف مصر از انجام این حمله را نبرد با نیروهای القاعده در لیبی و حمایت از شبه نظامیان هوادار کشور امارات در طرابلس و بنغازی از جمله نیروهای دنباله رو سرلشکر ‘خلیفه حفتر’ دانستند.

مقامات مزبور خاطرنشان کردند که مصر در چارچوب گسترش عملیات نظامی خود با حمایت نیروی هوایی فرانسه و دریافت هزینه از امارات به طور محدود به مناطق واقع در شرق لیبی حمله زمینی خواهد کرد تا حفتر بتواند روند تحولات لیبی را به سود خود تغییر دهد.

در همین راستا ‘عبدالله الثنی’ نخست وزیر لیبی در سوم ماه سپتامبر (۱۲ شهریور) جاری از امارات دیدن کرد و طی این سفر شیخ ‘محمد بن زاید آل نهیان’ ولیعهد ابوظبی متعهد شد تا هزینه لازم برای انجام چنین عملیاتی را به مصر بپردازد.

از سوی دیگر ‘عقیله صالح’ رییس مجلس نمایندگان لیبی در ۲۶ اوت گذشته در قاهره با ‘عبدالفتاح سیسی’ دیدار و همکاری نظامی میان دو کشور را مورد بحث و گفت وگو قرار دادند.

عقیله صالح پس از این دیدار در گفت وگو با رسانه های گروهی مصر، تصریح کرد: سیسی متعهد شد تا ارتش لیبی را بازسازی و به طرابلس در تشکیل پلیس مدنی کمک کند.

اسرار عربیه به نقل از مقامات آگاه در قاهره، اضافه کرد که بر اساس دو توافقنامه نظامی محرمانه امضا شده میان دو طرف، مصر اجازه دخالت نظامی در لیبی را یافته است.

گزارش های رسیده حاکی است که فرانسه کشورهای مغرب عربی از جمله لیبی را جزو مناطق تحت نفوذ خود در جهان می داند.

حمله نیروی زمینی مصر هم زمان با حمله هوایی فرانسه به لیبی این امکان را به شبه نظامیان هوادار امارات و عربستان خواهد داد تا بر شهرهای اصلی لیبی که هم اکنون در اختیار انقلابیون قرار دارند، مسلط شوند.

در همین رابطه ‘جان ایف لودریان’ وزیر دفاع فرانسه خواستار تشکیل ائتلاف به منظور ریشه کن کردن به اصطلاح خودش تروریست ها، از لیبی شد.

وی در گفت وگو با روزنامه ‘لوفیگارو’ فرانسه، اظهار داشت که باید در لیبی دخالت کرد و جامعه بین الملل را به همین سمت سوق داد.

لودریان با یادآوری عملکرد فرانسه در کشور مالی تاکید کرد: فرانسه می تواند نیروهای مستقر خود در برخی از کشورهای همسایه لیبی را به کار گیرد؛ هم چنان که در مالی عمل کرد و توانست این کشور را از چنگال نیروهای القاعده رهایی بخشد.

به گزارش اسرار عربیه، دولت امارات هزینه عملیات نظامی فرانسه را در کشور مالی پرداخت کرد و هم اکنون پاریس و ابوظبی مایلند تا با مشارکت مصر نسخه مالی را در لیبی تکرار کنند.

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.