دوشنبه 1st آوریل 2013 , ساعت: 10:04کد مطلب : 40530 نسخه قابل چاپ
مولانا عبدالحمید:

مسئولان بررسی کنند۳۴ سال پس از انقلاب آیا مردم به همان اندازه در صحنه هستند؟

مولانا عبدالحمید در بخشی از سخنان خود در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به ۱۲ فروردین که به عنوان روز جمهوری اسلامینامگذاری شده است، این روز را روزی تاریخیتوصیف کرد و اظهار داشت: ملت ایران به رهبری رهبر فقید انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷موفق شد به نظام پادشاهی و استبدادی و حکومت فردی پایان داده و در ۱۲ فروردین با برگزاری همه پرسی به جمهوری اسلامی رأی «آری» بدهد و آن را انتخاب نماید.

مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون که ۳۴ سال از عمر نظام جمهوری اسلامیمی گذرد، مسئولین امر بررسی کنند که آیا مردم هنوز هم به همان اندازه در صحنه هستند یا خیر؟ و آیا مردم به خواسته های بر حق خود رسیده اند یا نه؟ آیا همه برادران شیعه که به جمهوری اسلامی رأی داده اند، به خواسته های بر حق خود رسیده اند؟ برادران اهل سنت که به جمهوری اسلامی رأی داده اند و در طول ۳۴ سال عمر انقلاب در تمام صحنه ها حضور داشته اند، آیا به آرزوها و خواسته های قانونی خود نائل شده اند؟ واقعیت این است که جامعه اهل سنت هنوز با دغدغه ها و پریشانی‏های فراوانی مواجه هستند. لذا مسئولین امر باید ببینند که منشأ این مشکلات از کجاست؟

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان اظهار داشت: مسئولین نظام باید به خواسته ها و انتظارات قانونی اهل سنت توجه کنند. اگر مسئولین به مدیریت وزارتخانه ها و ادارات و نیروهای مسلح کشوری و استانی توجه کنند، مشاهده می کنند که درصد کمی از اهل سنت در این مشاغل به کار گرفته شده اند. لذا با توجه به اینکه اهل سنت جزء لاینفک این کشور بوده و همواره خواهان اخوت و برادری بوده اند، نباید در نظام جمهوری اسلامی برای خود و فرزندانشان آینده ای تاریک را تصور نمایند، بلکه جمهوری اسلامی باید افقی روشن را برای اهل سنت ترسیم کند تا این قشر از ملت ایران با امید به آینده ای روشن، در مسیر تحقق آرمان‏های نظام تلاش کنند.

مردم استان منتظر تحقق وعده های استاندار هستند

مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اشتغال در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و نکاتی را به مسئولین استانی، به ویژه مدیریت استان، متذکر شد و گفت: با توجه به خشک‏سالی‏های متوالی و از بین رفتن دامداری و کشاورزی، کمبود مراکز تولیدی و کارخانجات در استان و همچنین تحریم‏های اقتصادی مردم استان در زمینه امرار معاش با مشکل جدی مواجه شده اند و تنها امید آنها برای امرار معاش، تبادل کالا از طریق مرزهای استانی است. اگر مرزها بسته شوند و این تبادل مرزی صورت نگیرد، مردم چگونه امرار معاش کنند؟

ایشان در ادامه خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: جناب استاندار در ابتدای کار خویش به دو نکته مهم و منطقی انگشت گذاشت؛ اول اینکه از طریق تعادل در استان، تعامل ایجاد می کنیم؛ یعنی از طریق تعادل در استخدام و واگذاری مسئولیت‏ها بین شیعه و سنی، تعامل ایجاد می کنیم. و دوم؛ مرزهای استان را فعال خواهیم کرد.” اما اخیرا کلیه مرزهای استانی بسته شده اند و مردم با مشکل مواجه هستند. متاسفانه با گذشت ۷ ماه، در جابجایی های اخیر خبری از تعادلو تعاملنیست و مردم استان منتظر تحقق وعده های استاندار محترم هستند. با توجه به اینکه ایجاد اشتغال مردمی، یکی از وظایف حاکمیت است، مسئولین باید به فکر این مردم فقیر باشند و با ایجاد اشتغال، مانع اشتغال حرام و ناجایز مردم شوند.

مسئولین ثبت احوال نباید با کوچکترین شبهه و گزارشی، مشکوک التابعه قرار دهند

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان خود به دغدغه مردم نسبت به موضوع بررسی تابعیت و هویت افراد از سوی اداره ثبت احوال استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: برخی از مردم استان در رابطه با شناسنامه های خویش در ادارۀ ثبت احوال با مشکلاتی مواجه شده و شناسنامه های آنها دچار اشکال شده است.

مولانا عبدالحمید خطاب به مسئولین ثبت احوال خاطرنشان کرد: از آنجایی که سند و هویت انسان به شناسنامه و تابعیت فرد بستگی دارد، مسئولین ثبت احوال نباید با یک شکایت و گزارشی، تابعیت افراد را لغو کنند، زیرا این مسأله مشکلات فراوانی را در پی دارد. لذا مسئولین باید در این زمینه دقت کنند و با تحقیق و توجه کافی به این مسأله مهم و حیاتی رسیدگی نمایند.

ایشان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: البته این دغدغه در رابطه با افرادی است که دارای شناسنامه اصلی هستند، نه کسانی که شناسنامه قلابی دارند.


 1. شیرازی

  بررسی نمیخواهد . پاسخ قطعا خیر است . نه تنها در صحنه نیستند بلکه از این نظام و بانیانش بخصوص خامنه ای متنفرند

 2. یار ولایت

  مرگ بر ضد ولایت فقیه

  این کسانی که بر علیه مقام معظم رهبری و ولایت فقیه سخن می گویند.
  نمی دانم چرا چون کپک سرشان را داخل برف کرده اند و به اطراف خود نگاه نمی کنند.و این سربلندی ایران سرافراز را نمی بینند «با همه این تحریم ها و فشاره از اول انقلاب چه داخلی و خارجی »
  اینها همه با مدیریت این سید بزرگوار «امام خامنه ای »و همین اصل ثابت شده اسلامی یعنی ولایت فقیه است.
  عزیزان به خاطر دنیای دیگران آخرت خود را چوب حراج نزنید!
  و این حضور مردم را در همه صحنه مگر نمی بینید و وفاداریشان را به رهبری و ولایت نمی بینید!؟
  به خداوندی خدا قسم که اگر کفران نعمت کنیم جزای سختی برایمان است!
  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.