چهارشنبه 21st آگوست 2013 , ساعت: 12:08کد مطلب : 49751 نسخه قابل چاپ

مخالفان اسد مدعی استفاده نیروهای دولتی سوریه از سلاح شیمیایی شدند

دو گروه از گروه‌های اپوزیسیون سوریه روز چهارشنبه ۳۰ مرداد نیروهای ارتش بشار اسد را متهم به حمله با «گاز سمی» به محلی در حومه دمشق کردند. این در حالی است که تلویزیون دولتی سوریه این ادعا را تکذیب می‌کند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دو گروه به نقل از فعالان اپوزیسیون می‌گویند که نیروهای دولتی روز چهارشنبه «راکت‌هایی با کلاهک گاز سمی» به سوی مخالفان پرتاب کرده‌اند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید که این حمله «شدید» بوده و محلات زَمَلکا، عَربین، و عین تَرما در شرق دمشق را هدف قرار داده و «ده‌ها» کشته برجای گذاشته است.

گروه دیگر اپوزیسیون به نام «کمیته هماهنگی محلی» می‌گوید که «صدها نفر» بر اثر این حمله کشته یا مجروح شده‌اند.

در همین حال شبکه خبر «العربیه» که از دبی پخش می‌شود گزارش می‌دهد که بر اثر حمله نیروهای بشار اسد با گاز سمی «دست‌کم ۵۰۰» نفر در حومه شرقی دمشق کشته شده‌اند.

این گزارش‌ها هنوز از سوی منابع مستقل تأیید نشده و تلویزیون دولتی سوریه در همین روز گزارش‌ها مبنی بر استفاده نیروهای بشار اسد از گاز سمی را تکذیب کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تلویزیون سوریه به نقل از یک منبع رسمی دولت این کشور گفته‌است که این گزارش‌ها «هیچ صحتی ندارد» و هدف از مخابره این گزارش‌ها «منحرف کردن توجه تیم بازرسان سازمان ملل» است.

متهم کردن دولت بشار اسد به این حملات در حالی صورت می‌گیرد که تیمی ۲۰ نفره از بازرسان سازمان ملل به سرپرستی «آکه سلستروم» سوئدی روز یک‌شنبه ۲۷ مرداد وارد دمشق، پایتخت سوریه، شد تا در مورد احتمال استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی در جنگ داخلی این کشور تحقیق کند.

این تیم قرار است از روستای خان‌العسل واقع در غرب شهر حلب و دو محل دیگر که «به دلایل امنیتی» نام آن‌ها مخفی مانده‌است بازرسی کنند.

دولت سوریه همواره ادعاهای اپوزیسیون مبنی بر استفاده ارتش سوریه از جنگ‌افزار سمی و شیمیایی را تکذیب می‌کند و به نوبه خود اپوزیسیون را متهم به استفاده از این نوع سلاح‌ها می‌کند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه پس از ارسال گزارش روز چهارشنبه خود در مورد استفاده نیروهای دولتی از گاز سمی از تیم سازمان ملل و همه سازمان‌های بین‌المللی خواسته است «تا از مناطق مورد حمله بازدید کنند و هرچه زودتر ملزومات پزشکی و غیره را به آسیب‌دیدگان برسانند.»


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.