جمعه 7th آگوست 2015 , ساعت: 09:08کد مطلب : 82954 نسخه قابل چاپ
مولانا عبدالحمید با آرزوی حل مشکل نمازخانه پونک

ما به وحدت ایران فکر می کنیم

مولانا عبدالحمید با اشاره به تخریب نمازخانه پونک تهران، ضمن تشکر از ابراز همدردی شخصیت‌ها، نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌ها با جامعه اهل‌سنت در خصوص این حادثه، اظهار امیدواری نمودند که مشکل این نمازخانه با تدبیر صحیح و درست حل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سنی آن‌لاین، خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ (۲۱ شوال ۱۴۳۶) «تفرقه، اختلاف و افراط» را بزرگترین چالش‌های عصر حاضر عنوان کردند و گفتند: در عصر حاضر تفرقه، اختلاف، افراط‌گرایی و تندروی بزرگترین چالش‌هایی هستند که مسلمانان در خاورمیانه و دیگر بلاد با آنها گرفتار هستند.
وی  در ادامه اظهار داشتند: در اثر همین چالش‌ها متاسفانه در بسیاری از کشورهای اسلامی به مساجد، حسینیه‌ها و اماکن دینی و مذهبی و اماکنی که در نزد مسلمانان دارای حرمت هستند تعرض و حمله صورت می‌گیرد. درحالی‌که اماکن دینی و مذهبی باید در امنیت قرار داشته باشند و مورد تعرض قرار نگیرند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به تخریب نمازخانه پونک تهران اشاره کردند و ضمن «غیرمنتظره» خواندن این اتفاق، خاطرنشان کرد: تخریب نمازخانه پونک حادثه غیرمنتظره‌ای بود و جامعه اهل‌سنت هرگز انتظار چنین حادثه‌‌ای را نداشتند.
مولانا عبدالحمید به واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های متعدد پیرامون تخریب نمازخانه پونک اشاره  و اظهار کرد: در هفته گذشته ما شاهد موضع‌گیری‌هایی در خصوص نمازخانه پونک بودیم. چنان‌که از بین برادران شیعۀ ما و برخی نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌ها با جامعه اهل‌سنت ابراز همدردی کردند، که ما از همدردی این عزیزان سپاسگزاریم. خصوصا از مجمع تقریب مذاهب که وظیفه‌اش را تشخیص داده و بدان عمل کرد و بیانیه‌ای در خصوص نمازخانه پونک صادر کرد، تشکر می‌کنیم و درخواست داریم که آنها نیز برای حل این قضیه تلاش نمایند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خواستار پیگیری و حل موضوع نمازخانه پونک شد و گفت: انتظار ملت آزادۀ ایران، اعم از شیعه و سنی، از مسئولین دلسوز نظام جمهوری اسلامی و از دولت تدبیر و امید آن است که موضوع نمازخانه پونک تهران را پیگیری و حل کنند تا این نگرانی برطرف شود.
وی در ادامه تاکید کرد:اگرچه ممکن است کسانی که دست به تخریب نمازخانه پونک زده‌اند برای این کار خود توجیهاتی بیاورند، اما خدا می‌داند که در نمازخانه پونک و در تمام مساجد و نمازخانه‌های اهل‌سنت ایران چیزی جز عبادت پروردگار انجام نمی‌شود و در آنها هیچ چیزی که به ضرر نظام و شیعه باشد وجود ندارد.
مدیریت دارالعلوم زاهدان شایعه وجود ۹ مسجد اهل‌سنت در تهران را به شدت تکذیب و گفت: برخی‌های شایعه کرده‌اند که اهل‌سنت در تهران ۹ مسجد دارند، درحالی‌که این‌ها مسجد نیستند، بلکه فقط نمازخانه‌های استیجاری هستند که در آنها بین ۳۰ تا ۱۰۰ نفر نماز اقامه می‌کنند. این‌ها نمازخانه‌های اجاره‌ای و متعلق به مردم هستند که امکان تغییر مکان آنها از یک جا به جایی دیگر وجود دارد.
مولانا عبدالحمید تاکید کرد: امیدواریم مشکل نمازخانه پونک با تدبیر صحیح و درست حل شود و مسلمانان اهل‌سنت تهران، خصوصا کسانی که در محله پونک و اطراف سکونت دارند، بتوانند پروردگار را بندگی و عبادت کنند. بنده تاکید می‌کنم که نمازخانه‌های اهل‌سنت در هیچ جایی با کسی وابستگی ندارند و به ضرر نظام نیستند. بزرگان دولت می‌توانند نظارت داشته باشند و جلوی مواردی که به ضرر نظام باشند را بگیرند.
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌ خود  بر لزوم برادری و اخوت تاکید  و اظهار کرد: اخوت و برادری بسیار مهم و حیاتی است. الحمدلله تمام جامعه اهل‌سنت معتقد به تقریب هستند و خواهان برادری و اخوت بین مسلمانان داخل و خارج از کشور هستند. ما معتقدیم که مسلمانان باید با یکدیگر متحد باشند. حرکت اهل‌سنت در مساجد و در تمام صحنه‌ها در مسیر همراهی با نظام و در جهت وحدت و امنیت ملی است. ما به وحدت ایران و تمام کشورهای اسلامی فکر می‌کنیم.
وی در ادامه سخنان‌شان خاطرنشان کرد: نمازخانه پونک باید به حالت اولش برگردد و نماز در آنجا برگزار شود. ما مطمئنیم که بزرگان نظام بر این موضوع راضی نبوده و از آن اطلاعی نداشته‌اند. لذا انتظار داریم که بزرگان و مسئولین نظام این را جبران کنند تا پس از انتقاد، زمینه و موقعیت تشکر و دعای خیر هم فراهم شود.
مولانا عبدالحمید در پایان به نمازگزاران توصیه کردند که برای حل مسأله نمازخانه پونک و رفع نگرانی‌ها به نماز، اعمال و دعا متوسل شوند.

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.