شنبه 4th می 2013 , ساعت: 11:05کد مطلب : 43094 نسخه قابل چاپ
کانادا:

قطر می‌خواهد سازمان ملل را هم بخرد

پیشنهاد قطر برای انتقال اداره هوانوردی غیر نظامی سازمان ملل از مونترال کانادا به این امیرنشین کوچک خلیج فارس با واکنش تند و خشمگینانه مقامات کانادایی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس؛ سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامیکه استانداردهای هوانوردی غیرنظامی را تعیین می‌کند، از بدو تأسیس در سال ۱۹۴۶ تاکنون در مونترال کانادا واقع شده بود. قطر ماه گذشته با ارائه پیشنهادی اعلام کرد که قصد دارد از سال ۲۰۱۶ به عنوان کشور محل استقرار این سازمان فعالیت کند.

این پیشنهاد شامل تأسیس ساختمان‌های جدید، تأمین هزینه انتقال اسباب و کارکنان و نیز تمام هزینه‌های ناشی از فسخ قراردادهای شغلی، مطابق با آیین‌نامه‌های سازمان ملل، است.

طی دیداری که جان بیرد، وزیر خارجه کانادا، ماه گذشته از قطر داشت، مقامات این کشور تصمیم خود برای ارائه این پیشنهاد را به اطلاع وی نرسانده بودند.

ریک راث، وزیر خارجه کانادا، در واکنش بدین امر گفت: “آنها حتی ادب اینکه موضوع فوق را به صورت مستقیم و زمانی که وزیر خارجه در قطر بود، مطرح کنند، را نداشتند.”

متعاقب این امر وزیر خارجه کانادا قطر را متهم به ارائه مقدار زیادی پول برای انتقال این سازمان به دوحه کرده و اعلام کرد که این سازمان نباید به فروش گذارده شود.

برای اینکه قطر بتواند بدین جایگاه دست یابد باید ۶۰ درصد آراء ۱۹۱ عضو سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی را بدست آورد. رأی‌گیری در ماه سپتامبر انجام خواهد شد.

قطر، یکی از امیرنشین‌های ثروتمند حاشیه خلیج فارس، در گذشته میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را بدست آورده و پیشنهاد میزبانی المپیک تابستانی سال ۲۰۲۰ را نیز ارائه داده است. شائبه‌های زیادی درباره چگونگی انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی وجود دارد. برخی منابع مستقل از احتمال ارائه رشوه توسط قطر به مقامات فیفا خبر داده‌اند.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.