سه‌شنبه 8th اکتبر 2013 , ساعت: 05:10کد مطلب : 52826 نسخه قابل چاپ
انتقاد وزیر ارشاد از ممیزی کتاب

قرآن هم اگر وحی الهی نبود مجوز نمی‌گرفت

علی جنتی در مراسم تکریم و معارفه‌ معاونان جدید این وزارتخانه بر ایجاد فضای باز برای کسانی که می‌خواهند در حوزه فرهنگ و ادب قلم بزنند تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم تکریم و معارفه معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، معاون امور فرهنگی و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز سه‌شنبه در ساختمان این وزارتخانه برگزار شد.

وزیر ارشاد در این مراسم با تاکید بر اینکه حساسیت‌ها در حوزه فرهنگ و فرهنگ مکتوب بسیار بالاست، گفت: «ما باید این حوزه و فضای باز مورد نظر را به گونه‌ا‌ی ایجاد کنیم که فضای عمومی جامعه آسیب نبیند.»

علی جنتی با اشاره به نامه سرگشاده جمعی از نویسندگان که خواستار حذف سانسور پیش از چاپ کتاب شده بودند، گفت: «دوستان در این نامه خواسته‌اند که سانسور کاملا برداشته شود و هر کتابی که چاپ می‌شود اگر مشکلی پیدا کرد قوه قضائیه با آن برخورد کند. ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که طبق قوانین موجود نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

جنتی با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوانین مجلس تاکید کزد: «بر اساس این قوانین و مصوبات کتاب‌ها باید روال قانونی خود را برای اخد مجوز طی کنند.»

وزیر ارشاد افزود: «اما در فرایند صدور مجور باید بر اساس قانون عمل کنیم، نه بر اساس سلیقه شخصی. من از زمانی که به وزارت ارشاد آمده‌ام بسیاری از کتاب‌هایی را که ایراد گرفته بودند، ملاحظه و موارد را بررسی کردم و دیدم که برخی از برخوردها در این حوزه بسیار سلیقه‌ای بوده است.»

جنتی خاطر نشان ساخت: «طبق این روال اگر قرآن هم وحی الهی نبود و این کتاب آسمانی را به دست برخی از این کارشناسان می‌دادند حتما این کتاب رد می‌شد و می‌گفتند برخی واژه‌ها در قرآن هست که خلاف عفت عمومی است و ایراد دارد.»

وزیر ارشاد تاکید کرد در این حوزه باید افراد صاحب‌نظر و متخصص در زمینه های مختلف کتاب‌های خود را بررسی کنند.


حوزه :
  1. احمد

    مطمئن باشید که برای ممیزی هم حاضر به خواندن قران نبودند .

  2. درحگومت ملی شادروان دکتر محمد مصدق مطبوعات وافکار آزادبودهرصاحب اندیشه ای که توان خواندن ونوشتن داشت می توانست امتیاز روزمامه بگیرد و به نشر اندیشه خود بپردازد نموداراین مطب نامه معروف پیشوا به شهربانی کل کشور می باشد. درآن برهه خزب توده۳۲امتیاز روزنامه داشت.اگر آزادی مطبوعات نبود ماهیت آن حزب برای مردم ایران روشن نمی شد. قانون وحی منزل نیست. می توان آنرا به مقتضای زمان به نفع جامه تغییرداد. همین گونه که روزنامه و مجله ها (مجلات) بدون بررسی قبلی وممیزی چاپ می شوند خوبست این روال درمورد کتاب نیز اعمال گردد. که شایسته مردم سالاری درحکومت اسلامی است.

  3. ایران داد عمارلویی

    جناب جنتی محترم هیچ یکی/۱ی/ با یک/۱/دیگری از نظر مکانی,زمانی با هم برابر نیستند و هیچ دو کتابی از دو نویسنده هم از همه نظر با هم یکی نخواهند بود؛لازم است به تعداد نویسندگان فرهنگی,اقتصادی,اجتماعی,سیاسی و ……سانسور چی و سانسور گر داشته باشیم و انها را در جایگاه داور؛بنشانیم؛که شدنی نیست.اصلن داوری انسان را نشاید؛داوری فقط از خداست و لاغیر.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.