سه‌شنبه 4th دسامبر 2012 , ساعت: 06:12کد مطلب : 31235 نسخه قابل چاپ
سینمای ایران در انتظار یک افتخار دیگر

فیلم جعفر پناهی نامزد جایزه اسکار فیلم مستند شد

نام آخرین فیلم جعفرپناهی، کارگردان مشهور ایرانی، روز سه‌شنبه، ۱۴ آذرماه، به عنوان یکی از نامزدهای اولیه برای جایزه اسکار فیلم مستند در سال ۲۰۱۳ میلادی اعلام شد. این فیلم آقای پناهی با عنوان «این فیلم نیست» هنوز در ایران به نمایش درنیامده است.

به گزارش رادیو فردا  وب‌سایت رسمی آکادمی علوم و هنرهای سینما در آمریکا که برگزارکننده رسمی مراسم سالانه اسکار، معتبرترین و معروف‌ترین جایزه سینمایی جهان، است روز سه‌شنبه فهرست اولیه‌ای از ۱۵ فیلم مستند بلند منتشر کرد که فیلم جعفر پناهی تنها ایرانی حاضر در آن است.

جعفر پناهی به همراه محمد رسول‌اف دهم اسفندماه سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی به ساخت فیلمی در مورد انتخابات ریاست جمهوری متهم شدند، اتهامی که آن زمان از سوی این دو نفر رد شد.

جعفر پناهی پس از آن به شش سال حبس و ۲۰ سال ممنوعیت کاری در کشور محکوم شد، اما خانه‌نشینی این فیلمساز ایرانی به ساخت فیلمی با عنوان طعنه‌آمیز «این فیلم نیست» انجامید که نخستین بار در سال ۱۳۹۰ در جشنواره کن فرانسه به نمایش درآمد.

حال آکادمی اسکار در کالیفرنیای آمریکا اعلام کرده است که این فیلم جعفر پناهی در کنار ۱۴ فیلم مستند بلند دیگر انتخاب شده است تا از میان آنها پنج فیلم نهایی نامزد اسکار مستند انتخاب شود.

در کنار فیلم جعفر پناهی، فیلم مستند «آی وی‌وی: متاسف هرگز» نیز در فهرست اولیه نامزدهای اسکار مستند سال ۲۰۱۳ قرار دارد.

با این حال در این فهرست فیلم‌هایی چون «۵ دوربین شکسته»، «در جست‌وجوی شوگرمن»، «جنگ پنهان»، و «شیاد» نیز حضور دارند که در سال گذشته از طرف تقریبا تمامی منتقدان فیلم تحسین شده و نظر تمام متخصصان سینما را به خود جلب کرده‌اند.

حضور این فیلم‌های مستند تحسین‌شده در فهرست اولیه اسکار کار را برای جعفر پناهی برای راه یافتن به فهرست اصلی نامزدهای اسکار سخت خواهد کرد.

سال گذشته اصغر فرهادی با فیلم خود «جدایی نادر از سیمین» نام خود را به عنوان اولین ایرانی برنده اسکار در تاریخ سینما ثبت کرد.

هشتاد و پنجمین دور از اهدای جوایز اسکار روز یک‌شنبه، ۲۴ فوریه ۲۰۱۳، ششم اسفندماه ۱۳۹۱، در دالبی تیتر در هالیوود سنتر برگزار می‌شود.

 


  1. امین اصفهانی

    «این فیلم نیست» دو کارگردان دارد: جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب. چرا فقط اسم یکی رو گذاشته اید؟ شما که سایتی اصلاح طلب هستید باید به حقوق انسانی و شهروندی افراد بیشتر پایبند باشید. ضمن اینکه جعفر پناهی چون ممنوعیت فعالیت هنری داره ممکنه که این نوع خبررسونی براش بد تموم بشه. لطفا رعایت کنین.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.