پنج‌شنبه 20th سپتامبر 2012 , ساعت: 11:09کد مطلب : 23894 نسخه قابل چاپ

فعالین مدنی با گرامیداشت تولد سعید متین پور خواستار آزادی وی شدند

در مراسم گرامیداشت تولد سعید متین پور در پنجمین سال زندان وی که با حضور جمعی از فعالین مدنی زنجان در منزل این فعال حقوق بشر و روزنامه نگار، در این شهر برگزار گردید، جمع حاضر خواستار آزادی سریع وی شدند.

در این مراسم خانواده متین پور با اشاره به اتمام نصف دوره محکومیت سعید خواستار آزادی وی بر اساس قانون عفو مشروط گشتند و گفتند: بر اساس قانون، سعید می تواند به دلیل گذراندن بیش از نصف دوران محکومیتش شامل عفو مشروط گردد و دستگاه قضایی باید به وظیفه خویش عمل نموده و وی را آزاد نماید.

عطیه طاهری همسر متین پور ضمن ابراز ناامیدی از دستگاه قضایی افزود: عملکرد گذشته سیستم قضایی نشان داده است که آنان در مورد پرونده سعید تصمیماتی فراقانونی می گیرند و به هیچ کدام از درخواست های ما ترتیب اثر نمی دهند. لذا من هیچ امیدی به نتیجه بخش بودن درخواست هایم ندارم ولی برای خود و سعید این حق را محفوظ دانسته و همچنان درخواست آزادی وی را پیگیری خواهم کرد.

رضا عباسی از فعالین آذربایجانی و فعال سابق دانشجویی ضمن تبریک این روز به خانواده متین پور و گرامیداشت یاد دیگر زندانیان سیاسی آذربایجان با اشاره به روند پرونده سعید از ابتدا تا کنون، آن را کاملا مغایر با قانون دانسته و گفت: دستگیری سعید، ۹ ماه بازداشت موقت وی در سال ۸۶، جلسه دادگاه، صدور حکم و اجرای حکم سعید سراسر نقض قانون بوده و پرونده سعید متین پور روندی کاملا غیرطبیعی، ناعادلانه و غیرقانونی را طی نموده است.

عباسی سپس به تشریح موارد غیرقانونی در زمان سپری کردن دوران محکومیت سعید پرداخت و گفت: سعید از تمام حقوق قانونی و طبیعی یک زندانی محروم گشته و حتی حق تماس با نزدیکترین اعضای خانواده را نیز ندارد و تنها رابطه وی با خانواده، تماسهای چند دقیقه‌ای هفتگی از پشت کابین زندان است. با هر گونه مرخصی برای وی مخالفت می شود و این در حالی است که وی نیاز مبرم به درمان و معالجه توسط پزشک متخصص دارد.

این فعال مدنی آذربایجانی با تامل برانگیز خواندن نقض ابتدایی ترین حقوق قانونی برای فعالین آذربایجانی به ویژه سعید متین پور، افزود: در کنار همه این فشارها و غرض ورزی های نیروهای امنیتی ،بعد از نامگذاری تولد سعید متین‌پور به عنوان روز زندانی سیاسی، حضور در منزل وی نیز به عنوان اتهام برای فعالین آذربایجانی مطرح گشته است. وی  ادامه داد:  فکر و اندیشه سعید، شخصیت والای انسانی و فعالیت های وی برای همه ما روشن و واضح است و ما سعید را می شناسیم و همواره برای گسترش و ترویج اندیشه وی تلاش خواهیم کرد .

عباسی در خاتمه شعر (گل عشقه اویاق قوی بیزه دیوانه دئسینلر، ظولمت دیله‌نن‌لر گونه بیگانه دئسینلر) را به سعید و دیگر زندانیان سیاسی آذربایجان تقدیم نمود.

گفتنی است که سال گذشته از سوی فعالین آذربایجانی طی مراسمی، روز تولد سعید متین پور -۲۹ شهریور- به نام (روز زندانی سیاسی) نامگذاری گشته است و در شهرهای مختلف با برگزاری مراسم های مشابه گرامی داشته می شود.

سعید متین پور متولد ۲۹ شهریور ۱۳۵۴ است. وی در چهار خرداد ۸۶ برای چندمین بار دستگیر شد که به نُه ماه بازداشت (هفت ماه بازداشت انفرادی) منجر گذشت. قاضی صلواتی حکم هشت سال زندان را برای وی صادر نمود و از ۲۰ تیر ۱۳۸۸ این حکم اجرا گشته است. با احتساب ۹ ماه بازداشت موقت در اداره اطلاعات، ۲۴ شهریور ۱۳۹۱ چهار سال از مجموع هشت سال دوره محکومیت وی سپری شد که مطابق قانون، وی می تواند از عفو مشروط استفاده نموده و آزاد گردد ولی از سوی مسئولین قضایی هنوز به این درخواست پاسخی داده نشده است.

همچنین وی از بیماری‌های متعدد از جمله بیماری‌های قلبی، زخم معده، ناراحتی‌های گوارشی، ستون فقرات و … رنج می برد که خانواده و فعالین آذربایجانی معتقدند این بیماری ها به دلیل شکنجه‌های مختلف جسمی و روحی در طول نه ماه بازداشت اولیه در زندان های زنجان و اوین (سال ۸۶) بوده است. در طول بیش از چهار سال زندان متین پور، درخواست های متعدد برای مرخصی پزشکی جهت معالجعه توسط پزشک متخصص تا کنون بی نتیجه مانده است.

متین پور روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در شهر زنجان است که به صورت مداوم و گسترده با نوشتن مقالات در نشریات و وبلاگ شخصی به بیان نقض حقوق بشر در آذربایجان مبادرت می ورزید و همگان را نسبت به حقوق آنان از جمله تحصیل به زبان مادری و حق تعیین سرنوشت آگاه می نمود.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.