جمعه 20th نوامبر 2015 , ساعت: 06:11کد مطلب : 87936 نسخه قابل چاپ
از اقتصاد ایران چه خبر؟

فراوانی کالا و گرانی های سرسام آور،آغاز سقوط قیمت خودروهای خارجی،واردات بی رویه ،فساد و مصائب تولید کننده ها،کیفیت و سلامت مواد غذایی: عامل ناکامی ایران در بازار روسیه،آغاز سقوط قیمت خودروهای خارجی، چند نفر تابستان امسال بیکار شدند؟

فراوانی کالا و گرانی های سرسام آور

مسوولان دولتی اعلام کرده اند که ذخایر در انبارها زیاد است و مردم اصلا نگران نباشند چون ظرفیت افزایش قیمت اصلا وجود ندارد.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، عرضه کالا در بازار مازاد بر تقاضاست و نه فقط برای شب یلدا کالاهای پرتقاضای مردم یعنی میوه، برنج، روغن، شکر و حبوبات به میزان زیاد تامین و عرضه شده است بلکه تا پایان سال هم افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

این اظهار نظر را قاسمعلی حسنی عضو هیات‌مدیره اتحادیه بنکداران مواد غذایی بیان کرده و گفته همچنان عرضه کالاها مازاد بر تقاضاست و شهروندان هم دنبال خریدهای فله‌ای و انبوه نیستند.
وی چند روز پیش گفته است که مردم از خریدهای فله‌ای و انبوه خودداری می‌کنند چون عرضه کافی وجود دارد بنابراین خریدهای خرد و تازه را در اولویت قرار می‌دهند و دیگر خانه‌ها انبار کالاها نیست، چون عرضه کالاها فراوان است و در حال حاضر مشکل تولیدکنندگان و وارد‌کنندگان، یافتن مشتری است.
اما نکته‌ای که مسوولان به آن توجه ندارند این است که قدرت خرید مردم به قدری پایین آمده است که حتی مواد غذایی مورد نیاز خود را با سختی و مشقت فراوان تهیه و حتی گاهی از خرید برخی مواد غذایی صرف نظر می‌کنند تا بتوانند از پس خرج و مخارج روزانه خود برآیند. بنابراین آنچه باعث کاهش تقاضا و رکود شده ‌کاهش قدرت خرید مردم است.
در حال حاضر علاوه بر گرانی بسیاری از کالاهای غیر‌ضروری، قیمت مواد‌غذایی و خوراک مایحتاج روزانه مردم هم روند صعودی دارد و
درد دل اقشار کم‌درآمد جامعه بیانگر این است که سفره معیشتی آنها کوچک شده است. به این صورت که قیمت‌ها در بازار رشد می‌کند و این گرانی‌ها گاهی با شتاب و گاهی با کندی مواجه است اما هیچ‌وقت ثبات پیدا نمی‌کند. از همین رو مردم می‌گویند که محال است قیمت چیزی از سبد معیشتی کاهش یابد یا به قیمت‌های چند سال قبل خود بازگردد.
از سوی دیگر مسوولان دولتی بابت کاهش نرخ تورم احساس موفقیت می‌کنند اما واقعیت بازار این است که هنوز به قدرت خرید مردم اضافه نشده است و سفره‌های اقشار کم‌درآمد روز به روز کوچک‌تر می‌شود اما در این میان مسوولان مربوطه برای ایجاد آرامش در بازار از شگردهایی استفاده می‌کنند.
یکی از شایع‌ترین این شگردها این است که هر چند وقت یکبار قیمت برخی کالاها به یکباره ۵۰ تا ۱۰۰ درصد گران می‌شود و سپس درصد ناچیزی از قیمت آن کالا کاهش پیدا می‌کند و اعلام می‌کنند که فلان کالا ارزان شده است. حتی بارها کاهش قیمت ۱۰۰ تومانی یک کالا سوژه تبلیغاتی برخی از مسوولان بوده است در صورتی که گرانی‌های به یکباره چند هزار تومانی را با دلیل‌های پیش پا افتاده، رفع و رجوع می‌کنند.همچنین این شگرد به ویژه در برخی روزهای پر‌تقاضای سال مانند شب عید از سوی مقامات دولتی مطرح می‌شود و آنها ادعا می‌کنند که ذخیره برخی از کالاها و مواد‌غذایی به مقدار کافی وجود دارد و تدارک دیده شده است تا با قیمت‌های مناسب در بازار عرضه شود اما پس از آن، قیمتی که در بازار مشاهده می‌شود، ‌بسیار متفاوت با اظهارات مسوولان است و به اندازه‌ای بالا است که برخی مردم حتی توان خرید مواد‌غذایی مورد نیاز خود را هم ندارند و در این میان فقط دلالان در بازارهای مختلف از شرایط استفاده کرده و سودهای کلان را به جیب می‌زنند.
بانک مرکزی نیز هر هفته گزارشی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در تهران ارائه می‌دهد که آخرین گزارش این بانک برای ۲۲ آبان‌‌ماه سال‌جاری حاکی از آن بود که نسبت به هفته گذشته نرخ چهار گروه مواد خوراکی ثابت بود، نرخ پنج گروه دیگر افزایش و تنها قیمت دو گروه کاهش یافت.همچنین نرخ تغییر قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه سال قبل معادل ۷/۶ درصد، برنج ۵/۶ درصد، حبوب ۳/۲۳درصد،‌ گوشت قرمز ۵/۶ درصد، گوشت مرغ ۲/۳ درصد، تخم مرغ ۲/۴ درصد و قند و شکر ۳/۱۰ درصد و روغن نباتی ۷/۰ درصد رشد داشته است.از سوی دیگر تغییرات قیمت ۲۵ محصول کشاورزی از سوی مرکز آمار ایران گویای آن است که محصولات کشاورزی که بیشتر در سبد خانوار قرار می‌گیرند و جزو کالاهای اساسی محسوب می‌شوند نسبت به سال گذشته گران‌تر شدند.

آغاز سقوط قیمت خودروهای خارجی 

رییس سابق اتحادیه فروشندگان اتومبیل تهران در رابطه با قیمت خودرو و تاثیر نوسان نرخ ارز در بازار خودروهای وارداتی نیز عنوان کرد: «دیگر برای خودروهای وارداتی جایی برای افزایش قیمت نمانده است.»
به گزارش خبرآنلاین اردوخانی با ذکر مثالی افزود: «در حال حاضر اگر شرکت، خودرو اسپورتیج را ۱۶۰ میلیون تومان می‌فروشد، این خودرو در بازار ۱۵۳ میلیون تومان قیمت دارد. یعنی حدود ۷ میلیون تومان ارزان‌تر شرکت است.» وی ادامه داد: «این‌ها همان خودروهایی است که اشخاص و شرکت‌های وارداتی وارد کرده‌اند.» رییس سابق اتحادیه فروشندگان اتومبیل تهران خاطرنشان کرد: «ما حتی به نظر من باید منتظر سقوط قیمت خودروهای وارداتی باشیم، چون خریداری در کار نیست. عرضه زیاد است، اما تقاضا کم، بنابراین قیمت‌ها افت خواهد کرد.»

کیفیت و سلامت مواد غذایی، عامل ناکامی ایران در بازار روسیه

رئیس اتاق بازرگانی ایران ضعف‌های ایران در تجارت با روسیه را مطرح کرد و توضیح داد چرا ایران نتوانست در این بازار موفق عمل کند.

به گزارش اقتصادنیوز، با توجه به اینکه در پی تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، کشور روسیه واردات مواد غذایی از غرب را محدود کرد، نگاه این کشور به بازار مواد غذایی ایران بود، که در مذاکراتی قرار شد نیازهای بازار مواد غذایی روسیه توسط ایران تامین شود. اما چقدر از این برنامه محقق شده است؟

محسن جلالپور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این مورد به اقتصادنیوز گفت: به دو دلیل اصلی قیمت و کیفیت این هدف میسر نشده است. متاسفانه در بحث کیفیت و سلامت، نتوانستیم برخی از استانداردهای کشور روسیه را تامین کنیم، بارها هم بین وزارت‌خانه‌های صنعت، بهداشت و درمان، آموزش و پزشکی و وزارت‌خانه‌های دیگر رفت‌وآمدهایی انجام شد، منتها در برخی از مواد غذایی این امکان به وجود نیامد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ترکیه و برخی کشورهای دیگر رغیب ما بودند نتوانستیم قیمت مناسب بازارهای رقابتی را داشته باشیم، مثلا در صنایع غذایی، مرغ و مواد پروتئینی نتوانستیم در این زمینه موفق عمل کنیم. بنابراین با توجه به اینکه کیفیت و قیمت دو مساله اصلی است، خیلی موفق نبوده‌ایم، ولی تجار زیادی رفت و آمد کردند. هنوز هم از اینکه ارتباطات بر قرار شود ناامید نیستیم.

چند نفر تابستان امسال بیکار شدند؟

در تابستان امسال بر نرخ مشارکت اقتصادی کشور ۱.۷ درصد افزوده شده است که این عامل می تواند بر افزایش تعداد بیکاران تاثیرگذار باشد. بالاترین نرخ بیکاری استان‌ها مربوط به چهارمحال و بختیاری با ۱۶ درصد و کمترین نیز مربوط به کرمان با ۶.۵ درصد است. با وجود اینکه در تابستان امسال نرخ بیکاری ۹ استان تک رقمی بود اما دو استان از این مجموعه دارای نرخ بیکاری بالای ۹ درصد است و در مرز دورقمی شدن قرار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین با وجود اوضاع نابسامان بازار کار، همچنان از مقامات دولتیشنیده می شود که باید کارهایی صورت گیرد اما هیچگاه شنیده نمی شود چه کارهایی شده و نتیجه آن چه بوده است؟ آیا طرحی بوده که بتواند دستکم بخشی از مسائل بیکاری جوانان را کم کند.

اینکه تنها مقامات ارشد دولتی هشدار بدهند و بگویند بیکاری داریم و اگر کاری نشود به زودی با سیل جوانان متقاضی کار روبرو می شویم، کافی نیست. اگر قرار است کاری بشود، آنها هستند که توان تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری دارند و پول در اختیار خودشان است. آیا تنها می‌خواهند جوانان را از بیکاری که در راه است، بترسانند؟ در دو سال گذشته تقریبا بیشتر مقامات ارشد دولتی و وزرا درباره بحران بیکاری در آینده نزدیک هشدار داده اند، دیگر هشدار بس است؛ لطفا کاری کنید.

وارادات بی رویه ،فساد  و مصائب تولید کننده ها

احمد توکلی در صفحه تلگرام خود مطلبی با عنوان “با وجود فساد رفع تحریم هم بی‌فایده است” نوشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در نوشتار تلگرامی احمد توکلی آمده است: “دیروز در فرودگاه مهرآباد در صف مسافران، منتظر نوبت کنترل هویت افراد و مهر کارت پرواز بودم. برادری که در حال انجام وظیفه بود، وقتی متوجه من شد، کش مانع مسیر مجاور را باز کرد و به من تعارف زد که از آنجا بروم، تشکر کردم و گفتم: اجازه بدین به‌نوبت خودم می‌روم.

پشت سرم مرد محترمی که هم‌سن خودم به نظر می‌رسید به من خیلی اظهار لطف کرد. با هم از بازرسی برادران سپاه رد شدیم و کنار هم نشستیم. همدردی تازه‌ای که تأخیر پروازهای هردو بود باعث شد از صحبت‌های او بهره‌مند شوم.

صنعتگر باسابقه سردخانه‌ساز بود. سال ۱۳۷۴ از آمریکا با سرمایه قابل توجهی بازگشته و کارخانه‌ای در شهر خودش تأسیس کرده بود. به‌شدت از رکود و واردات بی‌حساب و کتاب می‌نالید. از قول مسئول شهرک صنعتی نصیرآباد رباط‌کریم می‌گفت این شهرک ۲۲هزار کارگر داشته که حالا تعدادشان به ۱۹۰۰ نفر سقوط کرده است! می‌پرسید، ۲۰۱۰۰ نفری که بیکار شده‌اند چه می‌کنند، چه خطراتی آنها و خانواده ایشان را تهدید می‌کند؟ از من می‌خواست کاری بکنم. با تبادل تلفن خداحافظی کردم.

موضوع اصلی کور همین است و تا فساد و زدوبند، مدیران وابسته و سوءسیاست باشد رفع تحریم هم افاقه نمی‌کند”.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.