دوشنبه 18th نوامبر 2013 , ساعت: 05:11کد مطلب : 54984 نسخه قابل چاپ

فرانسوا اولاند برای توافق هسته ای با ایران چهار شرط تعیین کرد

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه شامگاه یکشنبه بیست و ششم آبان پس از نخستین دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، چهار شرط را برای توافق هسته ای با ایران مطرح کرد و گفت، با رعایت این چهار شرط، فرانسه از دستیابی به تفاهم حمایت می کند.

به گزارش رادیو فردا  آقای اولاند در نشست خبری مشترک با نتانیاهو گفت غنی سازی بیست درصدی اورانیوم ایران باید متوقف شود؛ تمامی تاسیسات هسته ای ایران زیر کنترل بین المللی قرار گیرد؛ ذخایر اورانیوم غنی شده ایران کاهش یابد؛ و تاسیسات آب سنگین اراک متوقف شود.

این نخستین بار است که بلندپایه ترین مقام فرانسه وجود این چهار شرط از سوی کشورش را برای پذیرش یک توافق هسته ای با ایران تایید می کند.

تایید این شرط ها در حالی بود که آقای اولاند از یکشنبه سفر رسمی خود را به اسرائیل آغاز کرده و بخاطر موضع گیری قاطع فرانسه در برابر برنامه اتمی ایران، مورد «ستایش» مقامات اسرائیل قرار گرفته که از او به عنوان «یک قهرمان بزرگ» استقبال کرده اند.

آقای اولاند در این نشست خبری همچنین گفت «پیشرفت در مذاکرات اخیر ژنو کافی نیست».

پس از مذاکرات اتمی دو هفته پیش میان کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در ژنو، ارزیابی های بسیاری نشان می داد که فرانسه عامل ناکام گذاشتن تفاهم با ایران بوده و شرط هایی را عنوان کرده است.

پاتریک میزناو، سفیر فرانسه در تل آویو پنجشنبه گذشته در یک نشست خبری در جمع نمایندگان رسانه های اسرائیل این شرط ها را برای نخستین بار مورد تایید قرار داد اما فرانسوا اولاند خود یکشنبه شب در همآیش مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر اسرائیل، قائل شدن این شرط ها را به صورت قوی تر تایید کرد.

این درحالی است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته در ابوظبی گفته بود، کشورهای ۱+۵ در مورد پیشنهاد ارائه شده به ایران تفاهم کامل داشتند بلکه «این ایران بود که در آن لحظه خاص نتوانست این پیشنهاد را بپذیرد».

با وجود این، مقاماتی در جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر فرانسه را تلویحاً عامل ناکامی در دستیابی به تفاهم دانسته اند.

آقای اولاند در کنفرانس خبری یکشنبه شب در بیت المقدس، در حالی شرط های چهار گانه فرانسه را برای تنظیم تفاهم هسته ای با ایران علنی کرد که ساعاتی قبل از آن، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران یکشنبه درتهران تکرار کرد که بدون برسمیت شناختن حق غنی سازی ایران نمی توان در انتظار دستیابی به توافقی در مذاکرات آتی بود.

قرار است دور بعدی گفت و گوهای ایران و قدرت های جهانی چهارشنبه بیست و نهم آبان، بیستم نوامبر، در ژنو، و پس از دیداری میان جواد ظریف با کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از سرگرفته شود.

بنیامین نتانیاهو در نشست خبری شامگاه یکشنبه با اولاند، مدعی شد که «مسئولیت سنگین جلوگیری از وقوع یک هولوکاست دیگر علیه قوم یهود» بر دوش او قرار دارد.

نتانیاهو از چند سال پیش مدعی است که ایران با دستیابی به توان هسته ای نظامی، اسرائیل را منهدم خواهد کرد و هولوکاست، کشتار یهودیان، تکرار خواهد شد.

نخست وزیر افراطی اسرائیل یکشنبه در نشست دولت خود در بیت المقدس اعلام کرد که تمامی این هفته را به مقابله با برنامه اتمی ایران اختصاص داده و پس از چند دور مذاکرات کاری با فرانسوا اولاند، چهارشنبه به مسکو می رود تا با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در مورد ایران گفت و گو کند و جمعه نیز با جان کری وزیر خارجه آمریکا که دوباره به اسرائیل می آید، در مورد ایران گفت و گو خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل یکشنبه در مصاحبه با سی ان ان نیز مدعی شد که یک «توافق بد» با ایران، کار را به جنگ می کشاند. او به سی ان ان گفت «اکنون زمان کاهش تحریم ها علیه ایران نیست».

نتانیاهو در نشست خبری مشترک با اولاند، پس از اولین دور گفت و گوهای کاری نیز گفت، تحریم ها علیه ایران بسیار کارساز است و برای همین است که ایرانی ها اینهمه زیر فشار قرار گرفته و حاضرند که «نان را فوری در تنور بچسبانند و توافق را قبول کنند اما باید هزینه این پذیرش را برای آنها بالا ببریم و نگذاریم که یک توافق بد بدست آید».

رییس جمهوری فرانسه نیز در این مورد گفت «بدون تحریم ها ایران هرگز مانند الآن موضع نمی گرفت و این سنگینیِ تحریم هاست که ایران را به پای این میز مذاکرات آورده است».

در همین حال، اولاند گفت که اگر شرط های چهار گانه فرانسه از سوی ایران اجابت شود، فرانسه از توافق حمایت می کند.

آقای اولاند ساعاتی پیش از آن، در بدو ورود به اسرائیل نیز گفته بود فرانسه «توسعه سلاحهای اتمی را تحمل نمی کند و تا زمانی که مطمئن نشود ماهیت نظامی برنامه اتمی ایران کاملاً برطرف نشده، بر سر موضع خود می ایستد».

رییس جمهوری فرانسه افزوده بود، تعهد کشورش به امنیت اسرائیل «دیرینه و تزلزل ناپذیر است».

شیمون پرز رییس جمهوری اسرائیل در استقبال از رییس جمهوری فرانسه با ستایش از موضعگیری این کشور در قبال برنامه اتمی ایران گفت «اگر ایران توان اتمی نظامی داشته باشد، همه کشورهای خاورمیانه این مسیر را خواهند رفت».

 

0

حوزه :
 1. bazihaye faranseh

  اکنون زمان ان است که مذاکره کنندگان ایرانی فرانسه سوسیالیست مخالف خوان را رو در روی سیاست مبتنی بر دیپلماسی به جای جنگ امریکا قرار دهند
  بهترین کار پیشنهاد لغو تمام تحریم ها در مقابل پذیرش این ۴ شرط از سوی ایران است . این لغو تحریم باید کتبا به تایید ۵ + ١ برسد . در غیر ان صورت باید مذاکرات ٢٠ نوامبر را به دلیل عدم صداقت و بازی سیاسی فرانسه به قصد گروکشی تا زمان پذیرش متقابل پیشنهاد ها به تاخیر بیندازند .
  راه دیگر ان است که ایران با امریکا مستقیما بدون واسطه وارد مذاکرات شود .

  مذاکرات پیش رو با بازیهای سیاسی فرانسه و احتمالا دیگر اعضا به هیچ جایی نمیرسد

  ۵ + ١ منافع فراوانی در حفظ وضعیت موجود دارند

  آنها پشت خواست اسرائیل پنهان شده اند

  اگر با اسرائیل مسائل را حل کنید بهتر است تا با فرانسه و روسیه و آلمان و چین و عربستان و ….

  چون مشکل اسرائیل واقعی است . آنها واقعا نگران امنیت خودشان هستند . چون هم رژیم و هم اپوزیسیون ضد اسرائیل هستند ! هر دو هم فاقد صداقت در گفتار و کردار خود هستند

  اما اینها ( ۵ + ١ ) برای منافع ما لی خودشان بازی میکنند

  به بازی ۵+ ١ پایان دهید . پیش از آنکه بیشتر در گرداب این بازیها فرو روید

  فرانسه کا ره ای نیست و اهمیتی در ۵+١ ندارد

  اگر امریکا بخواهد مثل عراق میتواند فرانسه را کنار بگذارد

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.