سه‌شنبه 10th آوریل 2012 , ساعت: 10:04کد مطلب : 4866 نسخه قابل چاپ
کوفی عنان امروز به تهران می آید

عملیات ارتش در سوریه ادامه دارد

کاخ سفید روز دوشنبه گفت درحالی که ساعاتی به پایان ضرب الاجل سازمان ملل متحد باقی مانده هنوز هیچ نشانه ای از اینکه سوریه قصد اجرای طرح بین المللی برای پایان خشونت ها را داشته باشد دیده نمی شود.

به گزارش بی بی سی براساس این طرح نیروهای سوریه تا روز سه شنبه باید از شهرهایی که کانون اعتراضات ضدحکومتی بوده عقب نشینی کنند، اما مقام های آمریکایی می گویند که به نظر می رسد  وضعیت بدتر شده باشد.

دوشنبه یکی از خونین ترین روزها در ناآرامی های سوریه بود و فعالان از مرگ بیش از ۱۰۰ نفر خبر دادند.

پیشتر خشونت ها به آن سوی مرز سوریه با ترکیه و لبنان سرایت کرد. ترکیه از تیراندازی نیروهای سوری به یک اردوگاه پناهندگان در نزدیکی شهر کیلیس در جنوب غرب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه خبر داد. این حادثه به مرگ دو نفر منجر شد.

ترکیه با فراخواندن کاردار سوریه در آنکارا به این اقدام سوریه اعتراض کرد. ترکیه خواهان متوقف شدن تیراندازی ها در مناطق مرزی دو کشور است.

گزارش ها از سوریه همچنین حاکی است که یک فیلمبردار شبکه تلویزیونی لبنان به ضرب گلوله در امتداد مرز سوریه با لبنان کشته شده است.

تشدید خشونت ها یک روز پیش از ضرب الاجل بین المللی برای خروج نیروهای سوریه از شهرها روی می دهد.

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارائه کرده، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل به برخوردهای نظامی پایان دهند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت: “ما مسلما نشانه ای از پایبندی رژیم اسد به تعهداتش ندیده ایم که آشکارا مایه تاسف زیاد است.”

آمریکا همچنین از بروز خشونت در مرز ترکیه ابراز انزجار کرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: “ما همچون دولت ترکیه از حکومت سوریه می خواهیم فورا به آتشبار پایان دهد. خشونت ها نه فقط تخفیف نیافته، در روزهای اخیر بدتر شده است.”

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای خشونت در مرزهای سوریه را محکوم کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی آقای بان نوشت که او همچنین یک بار دیگر از دولت سوریه خواست به همه حملات به غیرنظامیان پایان دهد.

در میان بدبینی فزاینده در مورد چشم انداز پیمان صلح آقای عنان، محکومیت های بین المللی نیز شدت یافته است. پیشتر وزیر خارجه ترکیه ضرب الاجل ۱۰ آوریل برای عقب نشینی نیروهای سوری را عملا “باطل” دانست.

قرار است کوفی عنان در ادامه تلاش هایش برای برقراری آرامش در سوریه فردا، سه شنبه به ایران سفر کند

 


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.