پنج‌شنبه 14th ژوئن 2012 , ساعت: 07:06کد مطلب : 12660 نسخه قابل چاپ
داريوش مهرجويی:

صددرصد تولیدات سینمایی دولتی شده است

»به گزارش پارس توریسم همزمان با اکران «نارنجی پوش» بود که خبرهایی مبنی بر تصمیم داریوش مهرجویی برای ساخت فیلم بعدی مطرح شد. اما بعد از مدتی بالاخره مهرجویی اعلام کرد که به او پروانه ساخت برای فیلم جدیدش نمی دهند! همین ها باعث شد تا محیا رضایی در تماشا به سراغش مهرجویی رفته و از او درباره همین موضوع و اوضاع و احوال سینما بپرسد. به نظر می رسد کارگردان آثاری چون «هامون»،‌ «اجاره نشین ها»، «میکس» و «پری» به خاطر شرایط بد سینمای فعلی از ساخت فیلم دینی فلسفی خود انصراف داده و به این زودی ها هم قصد بازگشت به دنیای سینما را ندارد.

به گزارش پارس توریسم داریوش مهرجویی با اکران فیلم سینمایی “نارنجی پوش” بار دیگر نامش برسر زبان ها افتاد. اما نه به آن شکلی که همیشه از او صحبت می شد. کسانی که «طهران – تهران» و «آسمان محبوب» او را دیده بودند عقیده دارند، «نارنجی پوش» سومین ساخته ای است که این کارگردان را از آثار فاخری چون «هامون» و «پری» جدا کرده است. اما اغلب مردمی هم که هنوز مهرجویی را همان کارگردان فلسفی سابق می شناسند، نتوانستند بعد از اکران آخرین ساخته او از تفاوتی که بین این فیلم با کارهای گذشته مهرجویی داشته، چشم پوشی کنند. داریوش مهرجویی در پاسخ به همه منتقدینی که این مدت به خاطر ساخت «نارنجی پوش» به او خرده گرفته بودند تنها یک جواب داد و آن هم شرایط نا بسامان تولید در سینمای فعلی کشور است. او که چندی پیش زمزمه ساخت کار جدیدش به گوش می رسید، حالا انصرافش را اعلام کرده و صریحا گفته در شرایط فعلی کار سینمایی چندان عملی نیست.

* ۱۰۰ درصد تولیدات سینمایی دولتی است

او در پاسخ به اینکه «مهرجویی که مثل اکثر کارگردانان خوب کشورمان انگار کم کم دارد از سینما کنار می کشد برای علاقمندانی که منتظر فیلم های بعدی او هستند، چه جواب قانع کننده ای دارد؟» به تماشا گفت: «من خودم هم نمی دانم. فکر می کنم باید صبر کنیم ببینیم تا این برنامه هایی که برای سینمای ما در نظر گرفته اند که هیچ معقولیتی هم درآن نیست، به کجا می رود. بعد تصمیم بگیریم چکار کنیم . الان اصلا نمی دانم چه کار باید بکنم. الان ۱۰۰درصد تولیدات سینمایی دست دولت است و ما قدرت و آزادی عمل نداریم».

* ترجیح می دهند تولید نباشند تا اینکه فیلم را حذف کنند

از نظر این کارگردان شرایط تولید سینمایی آنقدر سخت شده که اگر می خواست “نارنجی پوش” را امسال بسازد، دیگر امکانش نبود. وقتی می پرسیم «اما شما در همین شرایط “نارنجی پوش” را ساختید» در این باره می گوید: «نه.آن برای پارسال بود. اگر امسال می خواستم همین فیلم را بسازم، اجازه نمی دادند.امسال تا پارسال همه چیز کلی فرق کرده است. مثلا همه کارهای مقدماتی پروژه ای که می خواستیم با نام “بیا تا برویم” آغاز کنیم، فراهم بود و می توانست به مرحله تولید برسد. اول قرار بود ۴.۵ سال پیش تولید شود. ولی بنا به دلایلی متوقف شد. نه اینکه مشکل نظارتی داشته باشد. اما وضعیت آن موقع طوری بود که نمی شد ساخت. این روزها هم که اصلا نمی شود. همین نشان می دهد الان چقدر حساسیت هایشان بالا رفته و چقدر ترجیح می دهند هیچ تولیدی نباشد تا اینکه بخواهند بعد از ساخت آن را از لیست اکران ها بیرون بکشند».

* خودشان می گویند چرا نمی سازی؟

مهرجویی می گوید فیلمنامه جدیدش که نام آن را “بیا تا برویم” گذاشته اصلا مشکل ممیزی و اصلاحیه نداشته. او توضیح می دهد: «اصلا مساله اصلاحیه نیست. آنها هیچ جواب دقیقی ندادند. اما خبری هم مبنی بر اینکه می توانیم به تولید فکر کنیم هم به گوش مان نرسیده. آنقدر که برخی مسولان سینما و تلویزیون مثل مهدی ارگانی گاهی سراغش را می گیرند و می گویند پس چرا نمیسازی؟ او در ادامه می گوید:«”بیا تا برویم” یک کار عمیقا فلسفی عرفانی است و در رده فیلم هایی چون “هامون” و “پری” قرار دارد و در رابطه با کنکاش شخصی و درونی یک آدم حرف می زند. بنابراین چیزی نیست که نمونه اش در سینما نبوده باشد» .

او در پاسخ به اینکه «شما که همیشه به کشف بازیگری در بازیگران شهره بودید برای کار جدیدتان هم کسی را مد نظر داشتید؟» جواب داد: «نه. چون اصلا کار به آنجا نکشید. ما منتظر بودیم پیش تولید را شروع کنیم، ببینیم برحسب موقعیت چه کسانی را می توانیم انتخاب کنیم. اتفاقا کاراکترهای بسیار جالب توجه و حساسی دارد که هر کدام آنها نمایانگر اندیشه خاصی هستند و نباید به سادگی از کنارش گذشت. اگر کار به تولید کشید، باید در انتخاب دقت بیشتری کرد. فیلم داستان مردی را روایت می‌کند که در سفری دچار شک و تردیدهایی در زندگی‌اش می‌شود. این فیلم قرار بود در سه شهر ایران و یکی از کشورهای خارجی فیلمبرداری شود».

* و آسمان محبوب …؟

“آسمان محبوب” بعد از “سنتوری” تنها فیلم اکران نشده این کارگردان است که مثل اغلب آثار سینمایی نه توقیف شده نه پروانه نمایش گرفته است خودش دراینباره می گوید: «این فیلم هیچ مشکلی تا به حال نداشته. فقط یک گیر اداری دارد که باید رفع شود. البته با این وضعیت اکران نمی دانم بشود به “آسمان محبوب” امیدی داشت یا نه».


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.