پنج‌شنبه 17th اکتبر 2013 , ساعت: 11:10کد مطلب : 53223 نسخه قابل چاپ
سخنان بی سابقه هاشمی علیه صدا و سیما

صدا و سیما جعبه سانسور است/ مردم عقل خود را دست این جعبه سانسور نمی دهند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه باید از جو امنیتی رها شود گفت: محیط کلاس های درس باید محیط تبادل نظر باشد؛ اینطور نباشد که استاد سخن بگوید و دانشجو فقط گوش کند؛ دانشجویان باید به بحث و تبادل نظر با استاد بپردازند.

هاشمی در سخنان بی سابقه ای صدا و سیما را شدیدا مورد انتقاد قرار داد و آن را جعبه سانسور نامید. این برای نخستین بار است که هاشمی اینگونه با صراحت از سیاست های صدا و سیما انتقاد می کند.

به گزارش مهر ، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی که از آن تحت عنوان نخبگان استان کرمانشاه یاد شد، در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه، اظهار داشت: امروز مردم ایران آگاه ترین مردم جهان هستند و این آگاهی ناشی از تبار نیروهای ناب اسلامی است.

وی ادامه داد: آگاهی چیزی نیست که بتوان به زور آن را پس گرفت؛ اگر آن را اسیر کنند طبیعاتا بیشتر می شود و اگر آزاد گذاشته شود که خود به خود این آگاهی در بین مردم رواج پیدا می کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با تعصب و لجاجت و دروغگویی نمی توان جلوی آگاهی ملت را گرفت؛ هیچ لجوج دروغگویی در دنیای امروز پیروز نمی شود.

هاشمی تصریح کرد: ممکن است بتوان با زور و تهدید مردم را آرام نگه داشت اما این خلاف فطرت انسان است؛ این آرامش ساختگی همیشه یکنواخت نیست و جزر و مد دارد.

وی در ادامه به مسائل بانوان گریزی زد و گفت: زمانی یکی از دغدغه های اصلی بنده تحصیل خانمها در دانشگاه بود که امروزه می بینیم که این قشر در مراز دانشگاهی نه تنها از آقایان کمتر نیستند بلکه در بسیاری از موارد گوی سبقت را نیز از آن ها ربوده اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: زمینه حضور بانوان در پست های مختلف وجود دارد و این دیگر به خود آن ها بستگی دارد که چرا آن طور که باید و شاید حضور پیدا نمی کنند.

هاشمی خطاب به بانوان اظهار کرد: چرا در زمان انتخابات مجلس به همجنس های خود رای نمی دهید؟ در آن صورت هم می توانید قانون تصویب کنید هم وزیر عزل و نصب کنید و اداره امور راه به دست بگیرید؛ اگر این کار را نمی کنید پس خودتان مقصر هستید.

وی خاطرنشان کرد: مردم دیگر تحت تاثیر صدا و سیما و جعبه ای که مطالب را با سانسور به مردم تحویل می دهد نیستند؛ مردم ایران امروز آگاه شده اند و عقل خود را دست جعبه ای که سانسور می کند نمی دهند.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت و پتانسیل بالای ایران در تربیت دانشمندان سخن گفت و بیان داشت: محیط کلاس های درس باید محیط تبادل نظر باشد؛ اینطور نباشد که استاد سخن بگوید و دانشجو فقط گوش کند؛ دانشجویان باید به بحث و تبادل نظر با استاد بپردازند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار کرد: دانشگاه ها باید از قید و بند امنیتی و دانشجویان اخراجی و ستاره دار و امثالهم رها شوند و به محیطی آزاد برای کسب علم و دانش و آگاهی تبدیل گردند.

 


حوزه :
 1. ali manly

  خیلی سخنان جالب٬ حق بینانه و غیر سیاسیکاری است٬ ولی جرا در زمان داشتن قدرت این سخنان محق را به زبان و اجرای وسیع درنیاوردی. به هر حال جلوی ضرر هر جا گرفته شود سود است. بامید محدودیت هر روزه جزم اندیشی در کشور و متقابلا رشد شایسته سالاری.

 2. Shodja Eddin Ziaian

  بنده به جمهوری اسلامی رای “نه” دادم و هنوز هم معتقدم اشتباه عظیمی بود که ملت ایران دنبال آقای خمینی رفت و رای به بر پایی “جمهوری اسلامی” داد. اما انصافا شهادت داده ام و میدهم که جناب رفسنجانی همیشه جانب انصاف و اعتدال و درستکاری و ایراندوستی و آزادی و آبادی ایران را گرفته بوده است. چه به عنوان وزیر کشور که انتخابات را به صحت برگزار کردند و آقای بنی صدر انتخاب شد، چه به عنوان نماینده امام در دفاع مقدس، چه در سمت ریاست مجلس چه در سمت رئیس جمهور، چه در سمت امامت نماز جمعه تهران، چه به عنوان ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، چه در واکنش خود دو بار به عنوان کاندید ناموفق ریاست جمهوری، چه از لحاظ برپاکردن شبکه عظیم دانشگاه آزاد اسلامی،…و فهرست خدمتهای ایشان دراز است. علی اکبر هاشمی رفسنجانی بهرمانی یک ایرانی شریف و برجسته و دولتمرد ارجمند و عزیزی است که باید قدرش را دانست و از ایشان تجلیل کرد. گرچه با سیاستهای اسلامی ایشان اساسا نمیتوانم موافق باشم، اما ایشان را به سبب صفتهای ممتاز انسانی و خدمتاتشان و کنترل نفسشان، بسیار ارج مینهم و قدر میگذارم،
  دکتر شجاع الدین ضیاییان، دوستدار جبهه آزادی و آبادی ایران بزرگ

 3. محمدنظری

  خوابت خوش ، از کرامات شیخ ما چه عجب کلید این جعبه دست رهبر جنابعالی میباشد.

 4. صریح

  واقعا عبرت روزگار را به وضوج میتوان دید. به مواضع همین آقای هاشمی در دورانی که بعد از خمینی نفر دوم قدرت در حاکمیت جمهوری اسلامی بود نگاه کنید و با این نظرات مقایسه کنید. البته هنوز آقای رفسنجانی به وضوح علت این تغییر مواضع و اینکه در چه شرایطی به این دیدگاه رسیده را توضیح نمیدهند و اینکه چه جهنمی را برای مردم ایران ساخته و پرداخند را توضیح نداده و عذرخواهی جدی نکرده اند. ولی جالب این است که تا زمانی که انسانها سرمست قدرت هستند اصلا به این موضوعات فکر نمیکنندکه هیچ سرکوب و خفقان را حق مسلم خود میدانند. ولی وقتی که دستشان از قدرت کوتاه شد متوجه می شوند که آزادی و حرمت انسانهای دیگر هم چیز خوبی است. از اینکه آقای هاشمی در انتهای راه سیاسی زندگی خود به این اظهار نظرهایی می پردازد به نوبه خود غنیمت است. حداقل هزینه ای که این ملت سرکوب شده برای آزادی خود در آینده را پرداخت میکنند کمتر میکند ولی امیدوارم آنهایی که بر مرکب قدرت همچنان سرمست یکه تازی میکنند هم عبرت گرفته بدانند که بعضی وقتها دیگر برای پشیمانی خیلی دیر خواهد شد.

 5. هپنگ

  این سخنان زیبا و شیرین است و به مزاق خواننده خوش می آید . پرسشی که پیش می آید این است که آیا زمانی که آقای هاشمی خودتان همه کاره تشریف داشید به این سخنان و دستورالعمل ها معتقد بودید و عمل می کردید ؟
  (( گربه گشت عابد و زاهد و مسلمانا ))

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.