یکشنبه 16th نوامبر 2014 , ساعت: 10:11کد مطلب : 69693 نسخه قابل چاپ

سفر «غیررسمی» وزیر مشاور در امور خارجی عمان به ایران

گزارش ها حاکی است که یوسف بن علوی، وزیر مشاور در امور خارجی عمان که شنبه به طور غیررسمی وارد تهران شد پس از دیدار با حسن روحانی، رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران یکشبنه ۲۵ آبان تهران را ترک کرده است.

به گزارش ایرنا یک مقام آگاه سیاسی یکشنبه سفر یوسف بن علوی وزیر مشاور در امورخارجی عمان به تهران را تایید کرده و گفته است: سفر آقای بن علوی غیررسمی بوده است.

این مقام آگاه سیاسی در خصوص اهداف سفر وزیر مشاور در امور خارجی عمان به ایران گفته است : آقای بن علوی برای گفت و گو درباره موضوعات دوجانبه و در چارچوب مشورت های دو کشور پیرامون شرایط منطقه ای از جمله بحث مبارزه با تروریسم وافراطی گری به تهران سفر کرده است.

به گفته این مقام سیاسی وزیر مشاور در امور خارجی عمان عصر یکشنبه پس از مذاکرات با محمدجواد ظریف و دیدار با حسن روحانی تهران را به مقصد مسقط ترک کرده است.

این مقام سیاسی توضیحاتی بیشتری در این زمینه ارائه نکرده است.

این در حالی است که واحد مرکزی خبر گفته است که یوسف بن علوی با مقام های ایران قرار است در خصوص تحولات منطقه وهمچنین برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفت وگو کند.

به گزارش رادیو فردا  در حالی وزیر مشاور در امور خارجی عمان سفر کرد که هفته گذشته مسقط پایتخت عمان میزبان مذاکرات هسته‌ای سه جانبه وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و نماینده اتحادیه اروپا بود. این مذاکرات پس از دو روز دوشنبه شب ۱۹ آبان در مسقط پایان یافت.

پس از این مذاکرات آمریکا اعلام کرد که این مذاکرات «صریح و دشوار» بوده و یک مقام ایرانی نیز اعلام کرده که این دور از گفت‌وگو‌ها «پیشرفت کمی» داشته است.

این مذاکرات بین جان کری، محمد جواد ظریف و کا‌ترین اشتون آغاز شد و طرفین درباره موارد اختلافی میان خود از جمله میزان غنی سازی اورانیوم در ایران، نحوه رفع تحریم‌ها بر ضد تهران و دوره توافق جامع و نهایی که باید تا سوم آذر بر سر آن توافق صورت گیرد، گفت‌وگو کردند.

ایران و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه به همره آلمان، گروه ۱+۵، سال گذشته در ژنو به توافقی موقت و شش ماهه برای حل مناقشه هسته ای ایران دست یافتند. پس از پایان این شش ماه مذاکرات برای دستیابی به یک راه حل جامع و نهایی بین ایران و گروه ۱+۵ طی ماه های اخیر در جریان بوده است و براساس توافق قبلی اکنون دو طرف تا سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) فرصت دارند تا به یک توافق نهایی دست یابند.

 

گزارش ها حاکی است که عمان طی دو سال گذشته نقش مهمی در مذاکرات هسته ای بین ایران و آمریکا ایفا کرده است و میزبان مذاکرات غیر رسمی بین مقام های واشینگتن و تهران بوده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.