یکشنبه 30th ژوئن 2013 , ساعت: 04:06کد مطلب : 46940 نسخه قابل چاپ
عباس عبدی:

سخنان روحانی به خاتمی شبیه بود اما جزئی تر و ملموس تر بودند

 سخنرانی رییس جمهور منتخب در اجلاس افق رسانه، تحلیل های زیادی را موجب شد. عباس عبدی تحلیلگر مسایل سیاسی در مصاحبه با عصر ایران سخنان روحانی را شبیه خاتمی دانسته اما تاکید کرده این سخنان ملموس تر و عینی تر بوده اند.
متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

* برخی سخنان دیروز روحانی را شبیه سخنرانی های خاتمی می دانند.

هم از حیث ادبیات و هم از حیث آرام بخشی و نیز محتوایی سخنان سنجیده ای بود. طبعاً شباهت‌های زیادی با سخنان آقای خاتمی داشت، اما سخنان آقای خاتمی معمولا کلی‌تر و فلسفی‌تر بودند در حالی که سخنان روحانی به لحاظ فعالیت در مرکز تحقیقات استراتژیک ملموس‌تر و جزیی‌تر بودند.

*به عنوان یک فعال رسانه ای، نقد رییس جمهور منتخب به مونولوگ گویی در صدا و سیما، این رسانه را تا چه جد به سمت دیالوگ سوق می‌دهد؟

نقد “مونولوگ” هم خیلی ظریف و محترمانه بود. متاسفانه صدا و سیما هنوز نتوانسته به عرصه “دیالوگ” واقعی وارد شود.

* نکته شاخص سخنرانی چه چیزی بود؟

تاکید بر عناصر مهم اعتدال از جمله عقلانیت، خردورزی، خرد جمعی، مشورت، کارشناسی، صلح، آشتی، وحدت و انسجام ملی،واقع‌بینی،تعامل مؤثر و سازنده با جهان، دوری از خشونت، قانون‌گرایی و شفافیت، پرهیز از تحقیر دیگران (اعم از فرد یا کشور).

* تاکید بر جناحی نبودن دولت را چطور تحلیل می‌کنید؟

جناحی بودن و نبودن مساله اصلی نیست؛ هر کس آمده، باید قول‌های خودش را به سرانجام برساند با جناح یا بی جناح.

* می‌توان گفت به دلیل حمایت هاشمی و خاتمی، روحانی وامدار آن‌ها است؟

روحانی وامدار شعارها و قول‌هایش است. هر کس که از او حمایت کرده برای این موارد بوده، پس اگر آن‌ها را انجام دهد دیگر وامدار کسی نیست. هاشمی و خاتمی هم به همین دلائل از او حمایت کرده‌اند.


  1. حمید

    تاکید روحانی بر عناصری بوده که درحاکمیت وجود ندارد ، چون از عناصر هجمه فرهنگی دشمن است . به بصیرت هم اشاره نکرد که وارد حوزه تخصصی رهبر نشود .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.