سه‌شنبه 24th فوریه 2015 , ساعت: 12:02کد مطلب : 74601 نسخه قابل چاپ
وزیر نیرو:

سال آینده تأمین آب شرب و کشاورزی سخت است

با توجه به شرایط خشکسالی ها سال آینده وضعیت سختی در تامین آب شرب شهرها و کشاورزی خواهیم داشت و فشار مضاعفی نیز بر صنعت برق وارد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان روز سه شنبه در اولین همایش مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در صنعت آب و برق در پژوهشگاه نیرو، افزود: آب و برق زیرساخت توسعه کشور بوده و از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به آنکه توقف خدمات صنعت برق به همه بخش ها آسیب خواهد زد، ادامه داد: بیش از ۵۵ درصد آب مورد نیاز بخش کشاورزی از چاه ها تامین می شود که بخش عمده چاه ها نیازمند برق هستند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه از نظر اقلیمی در شرایط مکانی و زمانی نامناسبی قرار داریم، اظهار داشت: طی هفت سال گذشته و شرایط خشکسالی ها متوسط بارندگی از ۲۵۰ میلیمتر به ۲۰۳ میلیمتر کاهش یافته است.

چیت چیان، گفت: در سال جاری حدود ۱۸ درصد نسبت به متوسط سال های گذشته کاهش بارندگی داشتیم و میزان رواناب ها ۵۰ درصد و پوشش برفی ۴۰ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی هم فشار زیادی بر صنعت آب و برق تحمیل کرده است، گفت: در حال حاضر تنها ۳۵ درصد از میزان هزینه کرد تولید آب شرب از مشترکین شهرها دریافت می شود که این میزان برای مشترکین روستایی ۱۲ درصد و برای آب کشاورزی ۱۷ درصد است که فاصله قابل توجهی با هزینه تولید دارد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.