جمعه 29th نوامبر 2013 , ساعت: 07:11کد مطلب : 55708 نسخه قابل چاپ
به دلیل هزینه های کمرشکن سلامت

سالانه ۷٫۵ درصد از جمعیت کشور زیر خط فقر سقوط می‌کنند

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت انجمن‌های خیریه برای حل و فصل چالش‌های نظام سلامت گفت: به دلیل هزینه‌های کمرشکن سلامت سالانه ۷٫۵ درصد در کشور زیر خطر فقر سقوط می‌کنند.

به گزارش ایسنا، ‌دکترعلیرضا زالی در دوازدهمین مجمع خیرین موسسه خیریه امدادگران عاشورا با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت انجمن‌های خیریه در حل و فصل چالش‌های نظام سلامت گفت: در حال حاضر کشور ما با چالش‌های زیادی در عرصه سلامت روبروست. یکی از مهمترین این چالش‌ها تامین منابع کافی برای حوزه سلامت است. بنابراین در حال حاضر نیاز به موسسات خیریه بیش از پیش محسوس است.

وی به تغییر سیمای بیماری‌ها اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بیماری‌های ناشی از حوادث ترافیکی، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها سه بار اصلی بیماری‌ها در کشور را تشکیل می‌دهند. پیش بینی می‌شود در ۲۰ سال آینده سیمای بیماری‌ها طوری تغییر کند که با چالش‌های متنوع‌تری در مسیر ارائه خدمات سلامت روبرو شویم.

زالی با بیان اینکه پیشگیری و درمان این سه دسته از بیماری‌ها بی تردید نیازمند تامین اعتبار و بودجه است، گفت: بسیاری از خانواده‌ها به دلیل هزینه‌های کمرشکن سلامت در مسیر درمان خود امکان ادامه درمان تا مرحله پایانی را ندارند. همچنین تعدادی از بیماران سالانه به دلیل همین هزینه‌ها زیر خطر فقر سقوط می‌کنند.

وی افزود: بنا بر آمار ارائه شده سال ۱۳۸۶ سه درصد از بیماران به دلیل هزینه‌های کمرشکن سلامت زیر خط فقر سقوط می‌کردند اما این رقم اکنون افزایش یافته است به طوری که نرم کشوری آن به ۷٫۵ درصد رسیده است. از طرف دیگر گمانه زنی‌ها بر آن است که سالانه حدود ۱۳ درصد تهرانی‌ها به دلیل هزینه‌های کمرشکن سلامت زیر خطر فقر می‌روند. البته این رقم در مناطق نابرخوردار ممکن است فراتر هم باشد. بخش عمده‌ای از این بیماران به دلیل خدمات بستری زیر خط فقر می‌روند.

زالی در عین حال افزود: یکی از مبانی شکل گیری موسسه امدادگران عاشورا، بحث پوشش بیمه‌ای مناسب بود. اکنون پیش بینی می‌شود حداقل شش میلیون نفر در کشور فاقد پوشش بیمه‌ای باشند. متاسفانه این افراد اغلب جزو گروه آسیب پذیر هستند. بر این اساس نقش موسسه‌هایی همچون موسسه خیریه امدادگران عاشورا به عنوان کنشگر اصلی بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی همچنین در ادامه ضمن برشمردن ویژگی‌های موسسه خیریه امدادگران عاشورا ثبت بین المللی این موسسه را پیشنهاد داد و گفت: ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز می‌تواند در این زمینه به کار گرفته شوند.

زالی همچنین برای برقراری همکاری میان سازمان نظام پزشکی و موسسه خیریه امدادگران عاشورا اعلام آمادگی کرد و گفت: سازمان نظام پزشکی با حدود ۲۱۳ هزار عضو و ۱۹۸ شعبه در تمام کشور آمادگی دارد تا در این امر خداپسندانه نقش خود را ایفا کند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.