جمعه 6th جولای 2012 , ساعت: 10:07کد مطلب : 15258 نسخه قابل چاپ
در پی انتقال کارگران افغانستانی به کمپ‌، توسط نیروی انتظامی:

زباله‌های برخی محلات تهران جمع نمی‌شود

چند هفته‌ای است که شهروندان برخی محله‌های تهران با مشکل جمع آوری زباله‌ها مواجه شدند و از مسئولان می‌خواهند هر چه سریع‌تر به این مسئله رسیدگی کنند.

به گزارش خبر‌آنلاین، ماجرا از آنجا شروع شد که اداره اتباع خارجی ناجا در ماموریتی هماهنگ اما بدون اطلاع قبلی شهردارتهران کارگران خارجی فعال در حوزه خدمات شهری که عمدتا مهاجران افغانی هستند را جمع آوری کرد و به کمپ‌های ویژه انتقال دارد. گفته شده است به موجب قوانین جدید بکارگیری اتباع دیگر کشور‌ها بدون اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌ربط ممنوع بوده و پلیس می‌تواند آنها را جمع آوری کند.

پیش از این اتفاق نیز برخی کارگران خارجی شهرداری تهران که در حوزه خدمات شهری مناطق فعالیت می‌کردند به سبب عدم ارائه کارت مهاجرت به مراکز انتظامی ارجاع شده و بعضا از کشور اخراج شدند.

پیمانکاران خدمات شهری معتقدند، نیروی کار ایرانی تمایلی به فعالیت در این حوزه ندارد و از طرفی پیمانکاران از ارائه خدمات حمایتی و پوشش‌های شغلی به کارگران نظیر بیمه ، حقوق مصوب، حق همسر و فرزندان و نیز اضافه کار شانه خالی می‌کنند، از این‌رو تمایل دارند با استفاده از کارگران ارزان که اغلب از اتباع مهاجر افغانی هستند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

باقری،‌ ناظر فنی یکی از شرکت‌های پیمانکار خدمات شهری تهران دلایل جالبی را دراین باره به خبرآنلاین می گوید: “کارگر افغانی ۷۰ درصد کمتر از کارگر ایرانی حقوق می‌گیرد و مزایای شغلی خاصی ندارد؛ از این‌رو هزینه شرکت برای تامین معیشت و به‌کارگیری آنها پایین‌ می‌‌آید.”

او درباره شرایط رفاهی و اسکان این کارگران می‌گوید: “کارگران خدمات شهری که از اتباع خارجی هستند معمولا در خانه‌های اسکان کارگری و ایستگاه‌های خدمات شهری مناطق مستقر می‌شوند و در مدت همکاری خود در این اماکن حضور دارند. برخی هم با اقوام و دوستان خود در حاشیه شهر زندگی می‌کنند و برای کار به تهران می‌آیند. با این حال از برخی نقاط شهر برای آنها سرویس‌هایی گذاشته شده است تا در زمان کوتاهی سرکار خود حاضر شوند.”

آمار مشخصی از تعداد دقیق کارگران خدمات شهری تهران در دست نیست اما به اذعان برخی منابع ، حدود ۳۰ هزار نفر کارگر در بخش‌های فضای سبز و رفت و روب با شهرداری تهران همکاری می‌کنند که از این تعداد ۱۳ هزار نفر را کارگران خارجی تشکیل می‌دهند. در سه سال گذشته نیز حدود ۴ هزار نفر از این افراد به سبب نداشتن کارت تابعیت و پروانه کار مجاز از کشور اخراج شدند.

مشکل زباله‌های تهران جدی است

شهروندان پایتخت می گویند به دلیل نصب سطل‌های مکانیزه حمل زباله تا حدودی کم رنگ شده‌اند اما با این حال مشکل رفت و روب معابر در ساعت‌های مختلف روز همچنان وجود دارد. مضاف بر این سطل‌های نصب شده در محله‌ها نیز به سبب تجمع شیرابه و شکستگی بهداشت و زندگی عمومی شهروندان را به مخاطره انداخته است. همچنین در این روزها که دمای هوای شهر از مرز ۴۰ درجه می‌گذرد در برخی محله‌ها بوی نامطبوع از سطل‌های زباله به مشام می رسد که ناشی از عدم شست‌وشو و گندزدایی آنهاست.

این درحالی است که روزانه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ تن زباله در تهران جمع آوری می‌شود که نیمی از آن توسط کارگران خدمات شهری به مراکز تبدیل پسماند فرستاده می‌شود. مجتبی عبدالهی،‌ معاون خدمات شهری و فضای سبز تهران می‌گوید: “حجم تولید پسماندهای شهرتهران بسیار زیاد است و برخلاف شهرهای پیشرفته دنیا جمع آوری زباله‌های پایتخت سه بار در روز انجام می‌شود.”

او با رد مشکل جمع‌آوری زباله‌های تهران گفت:‌ “خدمات شهری در مناطق براساس برنامه زمان بندی مشخصی از نیمه شب آغاز می‌شود و تا قبل از طلوع آفتاب و آغاز فعالیت‌های روزمره شهروندان ادامه دارد. البته در برخی موارد پیمانکاران خدماتی کاستی‌هایی دارند که در صورت مشاهده یا گزارش شهروندان به آن رسیدگی می‌کنیم.”

در برابر این گفته‌ها رضا شریفی، کارشناس محیط زیست، از وضعیت عمومی نظافت شهرتهران انتقاد کرده و از مسئولان می‌خواهد موضوع خدمات شهری پایتخت را جدی بگیرند. او می‌گوید: “مسایل حاکم بر جامعه کارگران خدمات شهری تهران باعث شده است آنها میل کمتری به کارکردن در شهر داشته باشند و در مواردی از کیفیت کار بزنند.”

او به مدیران شهری پیشنهاد می‌دهد، ضمن درک حساسیت‌های بهداشتی شهر و با درنظر گرفتن مسئله کمبود نیروی کار خدمات شهری، از طریق تعامل با نهادهای انتظامی و اجرایی کارگران مجاز خارجی را به خدمت گرفته و بعد از ارائه آموزش‌های بومی آنها را در مناطق و محله‌ها سازماندهی و ارزیابی کنند.


حوزه :
  1. حمید

    به نظرم اقدام نیروی انتظامی با انتخابات آینده بی ارتباط نیست . زمین تمیز نباشد قالی پهن نمیشود .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.