سه‌شنبه 14th آگوست 2012 , ساعت: 04:08کد مطلب : 19926 نسخه قابل چاپ
پیام همدردی نمایندگان ادوار مجلس خارج کشور به مناسبت فاجعه زلزله آذربایجان

راه پیشگیری تن دادن به نظرات کارشناسان است نه امضای تفاهم نامه با حوزه علمیه

نمایندگان ادوار مجلس خارج از کشور متشکل از هفت نفر از نمایندگان ادوار مختلف مجلس طی بیانیه ای  ضمن اظهار تاسف از فاجعه پیش آمده و دعوت هم میهنان برای کمک به هم وطنان آسیب دیده اعلام کرده اند راه پیشگیری از این فجایع تن دادن به نظرات کارشناسانه است نه امضای تفاهم نامه با حوزه های علمیه.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار سایت ملی – مذهبی قرار گرفته در زیر آمده است:

وقوع حادثه هولناک زلزله ، این بار در شهرستان های ورزقان ، اهر وهریس فاجعه آفرید و جان عزیز بسیاری از هموطنان مان را قربانی خود نموده وموجب مصدومیت وآوارگی افراد زیادی شد. ضمن تسلیت به خانواده گرامی قربانیان و همدردی با آنان و مردم سرافراز آذربایجان شرقی ، خود را شریک غم واندوه آنان دانسته واز ایزدمنان برای بازماندگان این مصیبت بزرگ سلامتی وبردباری آرزومندیم .

از آنجا که متاسفانه رسانه ملی کشور از وظیفه انسانی وملی خود در اطلاع رسانی متناسب سرباز زده و طبق گواه شاهدین معتبر، امر امداد رسانی با اختلال شدید مواجه بوده وممکن است سیاست سانسور آن به دلایل ناموجه حکومتی مانند برگزاری کنفرانس غیرمتعهدها ادامه یابد، از هموطنان نوعدوست و اهالی رسانه و یاری رسان در داخل وخارج کشوربه ویژه شهرهای نزدیک آنها تقاضامندیم به هر طریق ممکن ازاطلاع رسانی و کمک به بازماندگان عزیز زلزله زده تا زمان بازسازی منازل واسکان دائمی آنان دریغ ننمایند .

هر چند تلاش های مردمی و پرسنل وظیفه شناس نهادهای امدادرسان شایسته تقدیر است ولی کم توجهی مسئولان مرتبط به هشدارهای کارشناسان خبره زلزله جای تاسف دارد. تاسف بارتر آنکه در حالیکه متخصصین امر زلزله در مواقع مختلف خواهان اولویت گذاری بر مقاوم سازی بافت های قدیمی وآسیب پذیر زلزله خیز بوده اند ، مسئول وقت مدیریت بحران کشور ماهها قبل ودرست در زمان برگزاری نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور از امضای تفاهم نامه با حوزه علمیه برای کاهش بلایای طبیعی خبر میدهد. ! *(۱) . درحالیکه راه پیشگیری تن دادن به نظرات کارشناسان امر است نه امضای تفاهم نامه با حوزه علمیه. ازسوی دیگر واقعیت آن است که افکارعمومی به شدت از صرف توان مالی و مهندسی کشورمان در برخی ممالک دیگرمانند آمریکای لاتین و مشابه آنها به جای اولویت گذاری در درون کشور به شدت وبه حق گلایه مند است .

در پایان از مسئولین حکومتی ونظارتی انتظار می رود تا دیر نشده هشدار دلسوزانه و کارشناسانه روز گذشته پدر علم زلزله شناسی ایران *(۲) را در مورد امکان قوی وقوع زلزله های خطرناک در سایر نقاط کشور و ضرورت چاره اندیشی اساسی برای اقدامات پیشگیرانه را جدی گرفته و به مسئولیت خود عمل نمایند.

۲۲مرداد۱۳۹۱-۱۲آگوست۲۰۱۲

نمایندگان ادوار مجلس در خارج کشور

نورالدین پیرمؤذن، فاطمه حقیقت جو، احمد سلامتیان، اسماعیل گرامی مقدم، رجبعلی مزروعی، علی اکبر موسوی (خوئینی) و حسن یوسفی اشکوری

• *۱) مصاحبه سردار حسین باقری مسئول وقت مدیریت بحران وزارت کشور -روزنامه فرهیختگان ۱۹آبان ۱۳۸۹

•• http://www.farheekhtegan.ir/content/view/16025/50/

۲)-* مصاحبه روز گذشته دکتر بهرام عکاشه پدر زلزله شناسی کشور با خبرگزاری کار ایران – ایلنا

http://www.ilna.ir/newsText.aspx?id=292156


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.