شنبه 14th دسامبر 2013 , ساعت: 01:12کد مطلب : 56401 نسخه قابل چاپ

دیدار هیئت پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی

هیئت پارلمان اروپا که به ایران سفر کرده است، با نسرین ستوده وکیل دادگستری و جعفر پناهی کارگردان فیلم‌های سینمایی، دیدار کرد.

به گزارش رادیو فردا رضا خندان همسر خانم ستوده در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است در این دیدار، در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران گفت‌و‌گو شد.

تارجا کرونبرگ رئیس پارلمان اروپا که فنلاندی است، ریاست این هیئت را بر عهده دارد.

این هیئت اروپایی به دعوت کاظم جلالی رئیس مرکز پرژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، به تهران سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هیئت اروپایی، با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

این هیئت قرار است با شماری دیگر از مسئولان کشور نیز دیدار و گفت‌و‌گو کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سفر هیئت پارلمان اروپا ۶ روزه است و قرار است تا چهارشنبه ۲۷ آذر ادامه داشته باشد.

این هیئت پیش از سفر به ایران، درخواست دیدار ستوده و پناهی را مطرح کرده بود که جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره گفته بود: «این هیئت اجازه ندارد که با این گونه افراد دیدار داشته باشد و اگر این هیئت بخواهد به بازی‌های هدایت شده‌ای از سوی رسانه‌ها و شبکه‌های جاسوسی غرب ورود پیدا کند، مجلس واکنش جدی در این خصوص از خود نشان خواهد داد.»

نسیرن ستوده وکیل شماری از زندانیان سیاسی است که در جریان نا‌آرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال‌برانگیز سال ۸۸، روز ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بازداشت شد.

ستوده در دادگاه به جرم «اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» به تحمل شش سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

او سر انجام ۲۷ شهریور ماه گذشته با حکم عفو به همراه شماری دیگر از زندانیان سیاسی، آزاد شد.

جعفر پناهی نیز پس از انتخابات ۸۸ دو بار بازداشت شد و سر انجام بر اساس حکم دادگاه پناهی به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌نامه‌نویسی، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد. پناهی هم‌اکنون به قید ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد است.

پارلمان اروپا، سال گذشته، جایزه حقوق بشر خود را که «ساخاروف» نام دارد، به طور مشترک به ستوده و پناهی اهدا کرد. این دو به دلیل ممنوع‌الخروجی موفق به دریافت جایزه خود نشدند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.