جمعه 12th اکتبر 2012 , ساعت: 04:10کد مطلب : 26280 نسخه قابل چاپ
در راستای اجرای تحریم های اتحادیه اروپا

دو شرکت بیمه اروپایی ارائه خدمات به تانکرهای ذخیره کننده نفت ایران را متوقف کردند

در راستای تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا، دو شرکت بیمه اروپایی، ارائه خدمات به نفتکش‌هایی را که در تجارت نفتی ایران دخیل بوده‌اند، متوقف کرده‌اند. این نفت کش‌ها، محموله نفتی متعلق به ایران را انبار می‌کردند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، اسنادیوجود دارد که نشان می‌دهد شرکت بیمه «نورث» که مقر آن در بریتانیا است، به همراه شرکت بیمه «گارد» نروژ، که دومین شرکت بیمه دریایی بزرگ در سطح جهان به شمار می‌رود، از شهریورماه، به آن دسته از نفتکش‌های شرکت هنگ کنگی «تایتان» که به انبار محموله‌های نفتی ایران می‌پرداختند، بیمه ارائه نمی‌کند.

رویترز می‌افزاید که این تانکرها نفت ایران را برای شرکت نفتی «ویتول» و شرکت کشتیرانی «گلَمارین» ذخیره می‌کردند.

اگرچه تحریم‌های اتحادیه اروپا که ۱۱ تیرماه به اجرا درآمد بر عدم تعلق گرفتن بیمه به نفتکش‌هایی که نفت ایران را «حمل» می‌کنند تأکید دارد، اما رویترز بر اساس مدارکی که در دست دارد می‌گوید به نظر می‌رسد این دو شرکت،‌ بر این باورند که بیمه نفتکش‌هایی که به ذخیره نفت ایران می‌پردازند نیز خالی از ریسک نیست.

شرکت بیمه «نورث» ۲۴ شهریورماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدام تایتان مبنی بر ذخیره کردن نفت ایران، «اگر ناقض “متن” تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران نباشد، “فحوای کلام” این تحریم‌ها را نقض می‌کند». این شرکت تأکید کرد که امکان آن وجود دارد که در آینده کشتیرانی تایتان ابعاد دیگری از تحریم‌ها را نقض کند.

شرکت گارد نیز ۱۷ شهریورماه انصرافش از همکاری با تایتان را در بیانیه‌ای اعلام کرد.

به گزارش رویترز، شرکت تایتان، حدود یک پنجم از درآمد سالانه خود را که برابر با «۶۴ میلیون دلار» است، از طریق ذخیره‌ شناور نفت به دست می‌آورد.

این دو شرکت بیمه و شرکت تایتان توضیحات تازه‌تری به خبرگزاری رویترز ارائه نکرده‌‌اند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا در حالی ارائه خدمات بیمه به نفتکش‌های حامل نفت ایران را ممنوع کرده‌اند که رویترز می‌گوید «حدود ۹۰ درصد» از تانکرهای جهان تحت پوشش بیمه‌های غربی هستند.

تحریم‌های غربی به منظور واداشتن ایران به پاسخگویی در خصوص برنامه به گفته غرب «مشکوک» هسته‌ای ایران به اجرا در آمده است. ایران ضمن خودداری از پاسخگویی به این نگرانی‌ها، دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را حق مسلم خود می‌داند و به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.