سه‌شنبه 17th آوریل 2012 , ساعت: 12:04کد مطلب : 5843 نسخه قابل چاپ
امریکا:

دولت سوریه به طرح صلح پای‌بند نبوده است

عکس:گتی

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا ضمن «نامناسب» خواندن اوضاع در سوریه اظهار داشت، دمشق به بندهای طرح پیشنهادی صلح آزادی زندانیان سیاسی و صدور مجوز راهپیمایی مسالمت‌آمیز به معترضان پایبند نبوده است.

به گزارش خبرگزاری دویچه ووله، مارک تونر، از مقامات وزرات خارجه آمریکا، روز دوشنبه۲۸ فروردین، دولت سوریه را به نقض آشکار آتش‌بس و دیگر مفاد طرح پیشنهادی صلح متهم کرد. وی گفت: «هنوز هم درگیری‌های پراکنده در برخی نقاط کشور، به ویژه در شهر حمص در جریان است

بنا به گزارش‌های رسیده از سوی معترضان سوری، تنها در روز گذشته بیش از ۲۷ نفر در درگیری‌های سوریه جان خود را از دست داده‌اند. این درحالی است که شامگاه یکشنبه (۱۵ آوریل) نخستین گروه از ناظران سازمان ملل متحد وارد سوریه شدند تا پس از رایزنی با مقامات این کشور از مناطق درگیری میان ارتش و نیروهای مخالف دولت بازدید کنند.

ناظران عضو در نخستین گروه شش نفره مستقر در سوریه شرایط بازدید از مناطق درگیری در این کشور را بسیار دشوار توصیف کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری آلمان، آن‌ها در اولین روز کاری خود اظهار داشتند که تمامی رفت و آمد‌ها و وظایفشان را می‌بایست با ماموران دولتی سوریه هماهنگ کنند.

به گفته‌ی این ناظران این امر، بازدید آن‌ها از شهر‌ها و بررسی اوضاع در مناطق درگیری را به تاخیر انداخته است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، پیش‌تر در بروکسل خطاب به رژیم بشار اسد گفته بود: «این وظیفه و مسئولیت دولت سوریه است تا امکان آمد و شد و تسریع در کار ناظران سازمان ملل را فراهم کند

قرار است به زودی تیم دیگری از ناظران متشکل از ۲۵ تا ۳۰ نفر به سوریه اعزام شوند. به گفته‌ی مقامات سازمان ملل متحد تعداد ناظران در ‌‌نهایت به ۲۵۰ نفر خواهد رسید.

وظیفه اصلی این ناظران بررسی نحوه اجرای مفاد شش گانه ذکر شده در طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان عنوان شده است. خروج نیروهای ارتش از شهرهای سوریه یکی از این مفاد است.

گیدو وسترله، وزیر خارجه آلمان نیز با تاکید بر رعایت تمامی بندهای شش گانه طرح پیشنهادی صلح، از دولت سوریه خواست خشونت را به طور کامل متوقف کند و به طرح عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه متعهد بماند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.