دوشنبه 1st جولای 2013 , ساعت: 12:07کد مطلب : 46968 نسخه قابل چاپ
شیرین عبادی در نامه ای به احمد شهید در خصوص حمله سایبری هکرها به سایت های خبری:

دولت ایران را به لزوم احترام به آزادی بیان متوجه کنید

شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در پی حمله سایبری هکرها به وب سایت هایی که نظام جمهوری اسلامی ایران مخالف آنها است، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به این مقام سازمان ملل متحد توضیحاتی را ارائه کرد.

خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید همچنین با اشاره به چندین مرحله حمله سایبری هکرها به سایت “کانون مدافعان حقوق بشر”، از این مقام سازمان ملل خواست تا دولت ایران را به لزوم احترام به آزادی بیان، متوجه کند.

رونوشت نامه رییس کانون مدافعان حقوق بشر برای “دفتر ناوی پیلای، کمیساریای عالی‌ حقوق بشر”، “گزارشگر ویژه آزادی بیان”، سازمان “گزارشگران بدون مرز” و فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر نیز ارسال شده است.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه شیرین عبادی به احمد شهید که در تاریخ نهم تیر ماه ۱۳۹۲ ارسال شده، به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر احمد شهید

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

پیرو گزارش های قبلی در زمینه ایجاد محدودیت برای اطلاع رسانی توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران، به اطلاع می رساند که وب سایت “کانون مدافعان حقوق بشر” که انتشار دهنده خلاصه ای از وضعیت حقوق بشر در ایران است، پس از چندین مرحله حمله سایبری هکرها، نه تنها امکان دسترسی به این وب سایت از دست رفته است بلکه متاسفانه امکان دسترسی به اطلاعات سایت نیز مقدور نیست.

سایت “کانون مدافعان حقوق بشر” به آدرس  http://www.humanrights-ir.org/ از سال ها قبل به انتشار اخبار و گزارش های مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران مبادرت کرده است؛ که از آن جمله می توان به انتشار گزارش ماهانه از وضعیت حقوق بشر در ایران در اول هر ماه، اشاره کرد.

اما از مدتی پیش، سایت کانون مدافعان حقوق بشر به همراه سایر سایت های فارسی زبان که نظام جمهوری اسلامی ایران با آنان موافق نیست، با شدت حمله گروهی که خود را “جهاد گمنام مجازی” می نامید، مواجه شد که هر بار با کمک مسئولان فنی، رفع مشکل و به وظیفه اطلاع رسانی خود عمل کرد. اما متاسفانه تکرار این عمل در کار سایت کانون مدافعان حقوق بشر اخلال ایجاد کرده است.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران از سال ها پیش با تشکیل پرونده های امنیتی برای اعضا و همکاران “کانون مدافعان حقوق بشر” تلاش کرده اند تا مانع از فعالیت های حقوق بشری آنان شوند. پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۷ و صدور احکام سنگین زندان توسط دادگاه های انقلاب برای اکثر اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر، در این راستا ارزیابی می شوند. در حال حاضر آقایان عبدالفتاح سلطانی و سید محمد سیف زاده، دو تن از اعضای شورای عالی نظارت این سازمان مردم نهاد در زندان به سر می برند.

بنابراین با اعلام مراتب فوق و از آنجا که این اقدام ناشی از دستور مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران است، مستدعی است با درج این نامه در پرونده دولت جمهوری اسلامی ایران به هر شیوه ای که مقتضی می دانید این دولت را به لزوم احترام به آزادی بیان که با الحاق به کنواسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مکلف به رعایت آن است، متوجه کنید.

شیرین عبادی

رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳

نهم تیر ماه ۱۳۹۲

رونوشت:

دفتر خانم ناوی پیلای، کمیساریای عالی‌ حقوق بشر

گزارشگر ویژه آزادی بیان

گزارش گران بدون مرز

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.