سه‌شنبه 31st مارس 2015 , ساعت: 07:03کد مطلب : 76292 نسخه قابل چاپ
نخست‌وزیر عراق:

در نبرد تکریت علیه داعش پیروز شدیم

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، روز سه شنبه ۱۱ فروردین اعلام کرد که نیروهای نظامی و شبه نظامی این کشور در نبرد با اسلامگرایان «حکومت اسلامی» یا داعش، در تکریت پیشروی کرده و مرکز شهر را در اختیار گرفته‌اند.

 به گزارش رادیو فردا نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت که «آزادی تکریت را اعلام می‌کنم و به نیروهای امنیتی عراق و داوطلبان مردمی به خاطر این پیروزی قاطع تبریک می‌گویم».

 به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی افزود: نیروهای عراقی جنوب و غرب تکریت را به کنترل خود در آورده و در حال حاضر در ۳۰۰ متری مرکز تکریت هستند و به زودی تمام شهر را در اختیار خواهند گرفت.

 این گزارش حاکی است درگیری در خیابان‌های تکریت و حومه آن ادامه دارد و گزارش‌هایی که منتشر می‌شوند، متناقض هستند.

 طالب شقاطی، ژنرال ارتش عراق، گفته است که ۷۵ درصد از تکریت از نیروهای داعش پس گرفته شده است. عمار حکمت، استاندار صلاح‌الدین اما گفته حدود ۴۰ درصد از تکریت در دست نیروهای عراقی است.

 عمار حکمت افزوده است: «نیروهای عراقی به سمت کاخ ریاست جمهوری (تکریت) در حال پیشروی هستند و پیش‌بینی می‌کنیم تا ۲۴ ساعت آینده، تکریت به طور کامل بازپس گرفته شود».

 یکی از خبرنگاران آسوشیتدپرس که همراه با نیروهای عراقی در منطقه حاضر است، گزارش داده که ساختمان تاریخی کاخ ریاست جمهوری تکریت و دیگر ساختمان‌های دولتی محاصره شده‌اند.

 تکریت، زادگاه صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق است. نیروهای شبه‌نظامی داعش سال گذشته در حمله‌ای برق آسا، تکریت را به تصرف خود در آوردند و پس از آن شهر موصل تسخیر کردند.

 نیروهای عراقی تلاش دارند با بازپس‌گیری تکریت، راه‌های حمله به سمت موصل را تقویت کنند.

 سعاد معان ابراهیم، سخنگوی وزارت کشور عراق گفت در جریان حملات روز سه‌شنبه در تکریت، دستکم ۴۰ شبه‌نظامی کشته شدند و نیروهای عراقی توانستند بیش از ۳۰۰ بمب کنار جاده‌ای را خنثی کنند.

وی همچنین گفته که نیروهای دولتی عراق با کمک پلیس و پشتیبانی شبه‌نظامیان، ساختمان‌های دولتی و ساختمان شورای محلی را پاکسازی کرده و تمامی ساختمان‌های امنیتی کاخ ریاست جمهوری تکریت را در اختیار گرفته‌اند.

ابو مهدی المهندس، رهبر نیروهای شبه‌نظامی شیعه، که هفته پیش اعلام کرده بود حضور در عملیات نظامی را بایکوت کرده است، گفته که نیروهایش در عملیات تکریت حضور دارند و به زودی در عملیات تهاجمی شمال و غرب هم حضور خواهند داشت.

این گزارش حاکی است با پیشتیبانی حملات هوایی آمریکا، نیروهای زمینی پیشرفت به سوی تکریت را دنبال کرده‌اند. بازپس‌گیری تکریت که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شمال بغداد است، برای دولت مرکزی دستاوردی بزرگ محسوب می‌شود.

همچنین گزارش شده با حضور ۲۵ هزار نیروی نظامی عراق روی زمین و حمایت هوایی آمریکا و از هفته آینده، عملیات بازپس‌گیری موصل آغاز خواهد شد.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.