یکشنبه 16th فوریه 2014 , ساعت: 06:02کد مطلب : 59931 نسخه قابل چاپ
علی لاریجانی:

درباره حصر تصمیم سنجیده‌ای گرفته شود

علی لاریجانی٬ رئیس مجلس از شورای عالی امنیت ملی خواست درباره موضوع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی تصمیم «سنجیده‌ای» بگیرد.

آقای لاریجانی این درخواست را روز شنبه (۲۶ بهمن) در یک نشست خبری مطرح کرده و گفته «شورای عالی امنیت ملی باید نظرات مختلف و شرایط را ببیند و بسنجد و در مورد آن عمل کند.»

به گزارش دیگربان وی همچنین بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا برای رفع حصر موسوی و کروبی را «حرفی گزاف» دانسته و گفته که این بیانیه به منزله «دخالت» آمریکا در امور داخلی ایران است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته به مناسبت سومین سال حصر رهبران «جنبش سبز» با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی آن‌ها شد.

این بیانیه با واکنش گروهی دیگر از نمایندگان محافظه‌کار مجلس نیز مواجه شده٬ به طوری که حملات و انتقاد‌های تندی متوجه این اقدام وزارت امور خارجه کرده‌اند.

آن‌ها با تکرار ادعاهای سابق خود علیه رهبران «جنبش سبز»٬ وقایع سال ۸۸ و «نقش» غرب و آمریکا در این وقایع از دولت حسن روحانی خواسته‌اند مقابل اقدامات این کشور‌ها سکوت نکند.

برخی دیگر از فعالان سیاسی محافظه‌کار نیز بی‌آنکه نامی از دولت حسن روحانی ببرند٬ گفته‌اند رفع حصر موسوی و کروبی خواسته مشترک دولت‌های ایران و آمریکا است.


حوزه :
 1. bedoune sharh

  http://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/49507/

  زیباکلام: مشکل اصلی ما نگاه ایدئولوژیک به جهان است
  سرنوشت اتحاد شوروی در انتظار جمهوری اسلامی است
  زیباکلام: ما وقتی صحبت از اقدامات آمریکا علیه خودمان را می‌خواهیم بیان کنیم لیست بلندبالایی ارائه می‌دهیم اما هیچ‌وقت نمی‌گوییم که با نگاه ایدئولوژیکمان چه اقداماتی علیه غرب و آمریکا کرده‌ایم و چه تحریفات و دروغ‌هایی علیه آنان به کار برده‌ایم، مشکل اصلی ما نگاه ایدئولوژیک ما به جهان است. وقتی ما می‌خواهیم نظام سلطه و اسرائیل را نابود کنیم آیا می‌شود توقع داشته باشیم که آنان کاری نکنند؟

  ——————————————————————————–

  iran-emrooz.net | Sun, 16.02.2014, 10:48

  خبرگزاری فارس: اسرائیل را به رسمیت می‌شناسم/ مشکل اصلی ما نگاه ایدئولوژیک به جهان است

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به تفاوت روحیه انقلابی در سال ۵۸ و ۹۲ گفت: در سال ۵۸ چهره‌های متشخص انقلابی کسانی بودند که با امپریالیست آمریکا مبارزه می‌کردند و مانند الان نبود که پرستیژ انقلابی را افرادی مانند نلسون ماندلا داشته باشند که بعد از روی کار آمدنش یک نفر را هم اعدام نکرد.

  وی افزود: زمانی که ما قبول کردیم گروگان‌ها را آزاد کنیم نتوانستیم هیچ امتیازی از آمریکا بگیریم و حال کسی نیز از بیانیه الجزایر دفاع نمی‌کند. در مورد مسئله هسته‌ای نیز این داستان در حال تکرار شدن است.

  زیباکلام با طرح این سوال که چه شد این جریان آمریکاستیزی ادامه پیدا کرد، گفت: در ایران موج امپریالیسم‌ستیزی ادامه پیدا کرد اما این موج در جهان ادامه پیدا نکرد بدین خاطر که جمهوری اسلامی خود را یک نظام ایدئولوژیک تعریف می‌کند. تفاوت ما با ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی این است که آنان مسلمانانی هستند که در یک انتخابات دموکراتیک نصف+۱ را به دست آوردند و به قدرت رسیدند اما ما این نگاه را نداریم و نگاهمان به نظام جمهوری اسلامی یک نگاه ایدئولوژیک است که مرکز همه خوبی‌ها است.

  وی ادامه داد: این نظام به طور طبیعی خود را رقیب جلوه می‌دهد و وارد پیکار می‌شود در حالی که ما مشاهده می‌کنیم حزب عدالت و توسعه در ترکیه نگاه ایدئولوژیک به حکومت ندارد در حالی که ما معتقدیم نظام سیاسی و اقتصادی ما برترین است و به همین خاطر مجبوریم خودمان را در تضاد با غرب ببینیم و نمی‌توانیم قبول کنیم که غرب از جهت اقتصاد و مناسبات سیاسی از ما برتر است.

  این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه رویکرد ما به اسلام ایدئولوژیک‌محور است، گفت: البته این نوع نگاه بیشتر در حکومت وجود دارد و بیرون از حوزه حکومت در حال رنگ باختن است و بزرگترین مشکل آن نیز نسل تحصیل‌کرده است.

  وی افزود: اسلامی کردن علوم انسانی نیز بدین خاطر است که نظام متوجه شده که نسل تحصیل‌کرده ما خودشان را در تضاد با غرب نمی‌بینند و فکر نمی‌کنند نظام اسلامی ما در حوزه سیاسی و اقتصادی برتر است.

  * آنچه در شوروی اتفاق افتاد در جمهوری اسلامی هم اتفاق می‌افتد

  زیباکلام تاکید کرد: نظام ما روزبه‌روز مانند شوروی در اقلیت قرار می‌گیرد و آنچه که در شوروی اتفاق افتاد در جمهوری اسلامی نیز اتفاق خواهد افتاد و این نظام خود را از درون اصلاح خواهد کرد.

  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: اگر در تشیع یک روحیه مبارزه و ستیز نهفته است که باعث می‌شود جمهوری اسلامی روحیه مبارزه‌گرایانه داشته باشد پس چرا در شیعیان عراق این وضعیت وجود ندارد و چرا آیت‌الله سیستانی شیعیان را علیه آمریکا بسیج نمی‌کند؟ البته نمی‌دانم اگر حمایت ایران از حزب‌الله برداشته شود آنان چقدر می‌توانند دوام بیاورند.

  وی با تاکید بر اینکه بزرگترین ویژگی تشیع غیرسیاسی بودن آن است، گفت: کافی است به نظر علمای گذشته از صفویه تا پهلوی نگاه کنید و ببینید که راجع به حکومت و سیاست چه گفته‌اند ما شاهدیم که در دوره صفویه علما تاج پادشاهی را بر سر شاهان قرار می‌دادند و در آن دوران علمای شیعه در کنار حکومت هستند و نهضت مشروطه نیز علما را همسو با خود کردند و در زمان محمدرضا پهلوی نیز علما کاری به سیاست نداشتند تنها روحانی‌ای که این وضعیت را به هم زد امام بود در غیر این صورت تمام علمای بزرگ تشیع با حکومت همراه بودند به همین خاطر وقتی ما می‌بینیم که علما با شاه و حکومت طاغوت کاری نداشتند طبیعتا با غرب نیز کاری نداشتند.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه دو نگاه به اسلام وجود دارد، گفت: یک عده معتقد هستند که اسلام باید رو به جلو حرکت کند و باید توسعه‌گرا باشد و دین تنها برای دنیای دیگر ما نیست مانند بن‌لادن. در ایران نیز این نگاه غالب است که باید با نظام سلطه مبارزه کنیم و یک نگاه کاملا ایدئولوژیک‌زده به دین در حالی که دیگر مسلمانان این نوع نگاه را ندارند. آنچه که افول خواهد کرد نگاه ایدئولوژیک‌زده به دین است چراکه نگاهی سیاست‌زده است.

  زیباکلام در ادامه با اشاره به نگاه بازرگان به دین گفت: بازرگان تمام عمرش را صرف این کرد که بگوید اسلام برای این دنیا نیز حرف دارد تا این دنیا را برای ما بهشت کند و نسل ۵۷ نیز با تمام وجود معتقد بود که اقتصاد توحیدی وجود دارد و ما در اوایل انقلاب نگاه ایدئولوژیک به اسلام داشتیم و معتقد بودیم که کامل‌تر از ایده‌های غرب و شرق است.

  وی افزود: اما بازرگان در آخرین سخنرانی‌اش در حسینیه ارشاد طوری سخن می‌گوید که انگار می‌خواهد عنوان کند تجربه نظام جمهوری اسلامی باعث شده به این نتیجه برسد که اسلام آمده است تا بگوید آن دنیا و پیامبری نیز وجود دارد. شما از کجای قرآن می‌توانید استخراج کنید که نظام بانک به وجود بیاید و بتوانیم عربستان را سر جایش بنشانیم اما این نگاه در سال ۵۷ وجود داشت.

  زیباکلام در ادامه افزود: ما در اوایل انقلاب اعتراض داشتیم که چرا اقتصادی که در شورای نگهبان تصویب شد لفظ توحیدی ندارد ما تا این حد ایدآل‌گرا بودیم به همین خاطر به خانه شهید بهشتی رفتیم تا اعتراضمان را به آنان اعلام کنیم که شهید بهشتی در پاسخ به ما گفتند ما تلاش کردیم اما دیگران موافق نبودند و این موضوع رای نیاورد البته الان متوجه می‌شوم که آن دیگران درست می‌گفتند الان ما می‌بینیم که اقتصاد توحیدی ما بهره ۲۵ درصد می‌گیرد و حال آیا شما فکر می‌کنید در اسلام اقتصاد وجود دارد.

  این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه مشکلات رژیم صهیونیستی با جمهوری اسلامی ایران را برشمرد و گفت: ما قائل هستیم که باید اسرائیل را نابود کنیم به همین خاطر جنبه ایدئولوژیک گرفته‌ایم و برای آن همه‌کار می‌کنیم، سوال بنده این است که این رسالت را چه کسی برعهده ما گذاشته است؟ چرا سیاست خارجی ما براساس همین تفکر اقدام می‌کند؟

  * مشکل اصلی ما نگاه ایدئولوژیک ما به جهان است

  زیباکلام تصریح کرد: ما وقتی صحبت از اقدامات آمریکا علیه خودمان را می‌خواهیم بیان کنیم لیست بلندبالایی ارائه می‌دهیم اما هیچ‌وقت نمی‌گوییم که با نگاه ایدئولوژیکمان چه اقداماتی علیه غرب و آمریکا کرده‌ایم و چه تحریفات و دروغ‌هایی علیه آنان به کار برده‌ایم، مشکل اصلی ما نگاه ایدئولوژیک ما به جهان است. وقتی ما می‌خواهیم نظام سلطه و اسرائیل را نابود کنیم آیا می‌شود توقع داشته باشیم که آنان کاری نکنند؟

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما روز به روز در حال باختن هستیم چراکه نتوانسته‌ایم نسل‌های تحصیل‌کرده بعد از انقلاب را حفظ کنیم و حمایتمان از بشاراسد باعث شده تمام اعراب را علیه خودمان بسیج کنیم و به دلیل سیاست‌های غلطمان سنی‌ها از هویت سنی بودنشان آگاه شدند.

  زیباکلام با اشاره به حضور در دانشگاه زاهدان گفت: حدود ۸۰ نفر از دانشجویان آن دانشگاه با لباس بلوچی و با حرارت کامل از کینه‌هایشان صحبت می‌کردند و هیچ ترسی نیز از حراست دانشگاه نداشتند. ما نه‌تنها در عرصه بین‌الملل هر کسی را که توانستیم علیه خودمان دشمن کردیم بلکه در عرصه داخلی نیز همین کار را انجام دادیم. سرمایه‌گذاری‌های ما در ونزوئلا چه نتیجه‌ای داشت اگر امام الان حاضر بودند چقدر تضمین می‌دادید که سخنان سال ۵۷ را تکرار می‌کردند اگر ما فقط به سخنان امام در ۳۰، ۴۰ سال گذشته رجوع کنیم پس باید درب دانشگاه امام صادق و تهران را گل بگیریم.

  وی در پایان سخنان خود گفت: ما به جای اینکه نگران غرب باشیم سعی کنیم وضعیت مملکت خودمان را حل کنیم. بنده کشور اسرائیل را به رسمیت می‌شناسم چراکه سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته است.

  توضیحات زیباکلام درباره به رسمین شناختن اسرائیل

  صادق زیباکلام گفت: رژیم اسراییل رژیمی اشغالگر است و سخنان من در مناظره ناظر به رای سازمان ملل بوده است.

  این استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درخصوص تیتر برخی رسانه ها به نقل از اظهارات وی مبنی بر به رسمیت شناختن اسراییل اظهار داشت: اولا موضوع مناظره ربطی به اسراییل نداشت. موضوع مناظره در خصوص انقلاب اسلامی و ایدوئولوژی انقلاب بود و سوالات نیز در همین زمینه طرح شد.

  وی افزود: ثانیا در میان مناظره یکی از دانشجویان سوال کرد که آیا شما اسراییل را به رسمیت می شناسید یا نه؟ علت این سوال هم این بود که من عرض کردم چه کسی به ما این رسالت را داده است که اسراییل را نابود کنیم؟ آیا سازمان ملل از ما خواسته است؟ آیا اعراب یا فلسطینیان یا شورای امنیت یا سازمان کنفراس اسلامی یا اکثریت مردم ایران از دولت خواسته اند اسراییل را نابود کند؟

  این فعال دانشگاهی ادامه داد: من گفتم اعراب و فلسطینی ها هم به دنبال تشکیل کشور مستقل فلسطینی هستند و خواهان نابودی اسراییل نیستند. در این بخش دانشجویی از من درباره به رسمیت شناختن اسراییل سوال کرد. من گفتم سرزمین هایی را که سازمان ملل در سال ۱۳۲۷ / ۱۹۴۸ به رسمیت شناخته را به رسمیت می شناسم.

  زیبا کلام تصریح کرد: در حقیقت مراد من این بود که من اسراییلی را که در چارچوب سازمان ملل وجود دارد؛ به رسمیت می شناسم. معنی دیگر این حرف آن است که در جنگ های ۱۹۴۸ یعنی ظرف ۶۵ سال گذشته اسراییل بخش هایی از کشورهای عربی را به اشغال خود در آورده است. این سرزمین ها شامل کرانه غربی رود اردن می شود. بنابراین این سرزمین ها شامل اسراییل نیست و به اشغال درآمده است.

  این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که پس شما معتقد هستید که اسراییل اشغالگر است؛ تاکید کرد: قطعا اسراییل اشغالگر است. در سال ۱۹۶۷ در جنگ ۵ روزه اسراییل بخش هایی از خاک همسایگانش را به اشغال درآورد و طبیعی است که از این بابت اسراییل اشغالگر است.

  زیبا کلام در پایان گفت: بلندی های جولان و کرانه غربی رود اردن جزء خاک اسراییل نیست و آنها را به تصرف نظامی درآورده است و سازمان ملل آن را به رسمیت نمی شناسد.

  Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printShare on gmailShare on stumbleuponShare on favoritesMore Sharing Services62

  نظر شما درباره این نوشته:
  پست الکترونیک شما:

  عنوان خبر: سرنوشت اتحاد شوروی در انتظار جمهوری اسلامی است
  ———————————
  نظر شما:

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.