سه‌شنبه 16th اکتبر 2012 , ساعت: 11:10کد مطلب : 26637 نسخه قابل چاپ
به جرم فعالیت های اجتماعی

خلبان شهبازی را پیش از موعد بازنشسته کردند

کاپیتان هوشنگ شهبازی که سال پیش هواپیمای بویینگ ۷۲۷ را در راه بازگشت از مسکو به مقصد تهران، بدون باز شدن چرخ جلو و بدون حادثه بر زمین نشاند می‌گوید که بیش از سه ماه است که بدون دریافت هیچ‌گونه حقوق بازنشستگی خانه‌نشین شده‌ است.

خبرگزاری میراث فرهنگی در گزارشی که روز دوشنبه ۲۴ مهرماه منتشر شد، به نقل از آقای شهبازی نوشته است: «بارها مرا تهدید به اخراج کردند که در نهایت با حکم بازنشستگی، زودتراز موعد بازنشسته شدم اما هرگز حاضر نیستم به ایران ایر بازگردم چرا که هرگز از من حمایت نکردند.»

هوشنگ شهبازی به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است: «مسئولان امر با این بهانه که من پرواز و هواپیماهای ایران را غیر ایمن جلوه دادم مرا از پرواز کنار گذاشته و خانه نشین کردند.»

وی گفته است: «آقای قاسمی معاونت عملیات به من گفت که اگر از فعالیت‌هایم دست بردارم می‌توانم به پست خود بازگردم، اما این شرط را نپذیرفتم چون اشتباهی مرتکب نشده و در همه شرایط و همه کنفرانس‌ها از وطنم حمایت کردم.»

هوشنگ شهبازی درباره واکنش مدیرعامل شرکت هوایی ایران ایر نسبت به بازنشستگی پیش از موعد او گفت: «به من گفتند تعهد بدهید که فعالیت اجتماعی نخواهید داشت و با شرط و شروط‌ها به کار برگردید من هم نپذیرفتم.»

این خلبان همچنین با راه انداختن کمپینی علیه تحریم‌های صنعت هوایی غیرنظامی ایران تاکنون ۱۲۵هزار امضا جمع کرده و خواهان لغو تحریم‌های آمریکا شده است.

به گزارش رادیو فردا، خلبان شهبازی در وبسایت خود نوشته است: «چه بسیار هواپیماهای مسافربری که در اثر فرسودگی و کـمبود قطـعات ضـروری در پـهـنه آسمان‌ها دچار نقص فنی شدند. و چه بسیار انسان‌های بیگناه و به دور از سیاست که جان باختند، و چه بسیارخانواده‌ها‌یی که ناخواسته قربانی این بازی سیاست جهانی شوم شدند.»

پیشتر هم روزنامه اعتماد در صفحه یک خود عکس و گفت‌و‌گویی از کاپیتان هوشنگ شهبازی را منتشر کرده و از قول این خلبان که یک هواپیمای مسافربری را از خطر حتمی نجات داد نوشته است که «حتی نگفتند دستت درد نکند.»

هواپیمای پرواز ۷۴۲ مسکو- تهران با ۹۷ نفر سرنشین قرار بود ساعت ۱۵: ۲۰ روز ۲۶ مهر ۱۳۹۰ در فرودگاه امام تهران فرود بیاید، اما پس از باز نشدن چرخ جلوی این هواپیما، خلبان هوشنگ شهبازی هواپیمای بویینگ چهل ساله هواپیمایی ایران ایر را در حالی که «احتمال یک حادثه وحشتناک» می‌رفت، با مهارت در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشاند.

روزنامه اعتماد از هوشنگ شهبازی به عنوان «خلبان قهرمان» نام برده و نوشته بود که صدا و سیمای جمهوری اسلامی که «خبر ۳ قلو زاییدن یک گوسفند در روستاهای دورافتاده کشور را به عنوان خبری ویژه بار‌ها در بخش‌های خبری پخش می‌کند، هنوز به این گزارش به طور درست نپرداخته است.»

اعتماد بی‌توجهی به اقدام خلبان شهبازی در جلوگیری از بروز یک سانحه هوایی دیگر را «فرصت‌سوزی در شرایط تحریم صنعت هوایی کشور» توصیف کرده و از قول این خلبان نوشته است که تنها «مسافران فوق‌العاده از من تشکر کردند» و «در اینترنت هم پیام‌های زیادی داشتم که واقعا دلگرمم کرد»، اما درباره مقام‌های دولتی «توقع داشتم لااقل اگر از من که جزء کوچکی از یک سازمان و نظام آموزشی هستم تقدیری نشد، لااقل از سایر اجزای این سازمان بزرگ تشکری می‌شد.»

هوشنگ شهباری به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است: «دوسوم عمر کاری یک خلبان، اغلب صرف آموزش می‌شود و یک‌ سوم پایانی دوره کاری خلبان، فصل بهره‌وری آن است. در ایران یک خلبان ۶۵ سال فعالیت می‌کند و اینجانب ۹ سال دیگر برای فعالیت وقت دارم اما ایران ایربه این مسئله بی‌توجه است.»


برچسب ها :
 1. حمید

  میگذاشتی سرنگون شود تا مسئولان متعهد در خرید یک هوا پیمای دست دوم جایگزین به نوایی برسند . از گناه که پولی رود به جیب چه باک .
  در پرونده سقوط فوکر متعلق به شرکت اسمان در اصفهان که منجر به کشته شدن ۱۶۵ نفر از هموطنانمان نشد ، نکات بسیار جالبی مطرح شد که در پرونده ثبت شد . یکی از انها مسئله خرید هواپیما بود . فوکر مدل ۱۹۷۳ را ده میلیون دلار خریده بودند . دادگاه از موسسه بیمه لوید که هواپیما ها را بیمه میکند قیمت فوکر ۷۱ را استعلام کرد . بیمه لوید پاسخ داد که در حال حاضر فوکر ۷۱ در شرکتهای هواپیمایی وجود ندارد و کهنه ترین فوکری که بیمه شده مدل ۷۳ هست که قیمت آن یک میلیون و هفتصد هزار دلار است . چون رسیدگی به موضوع خرید هواپیما در صلاحیت دادگاه عمومی تهران بود ، از پرونده سقوط هواپیما تفکیک و به تهران ارسال شد . طبق اطلاعات واصله یکی از دادرسان دادگاه عمومی تهران را صدا میکنند به بیت شریف و در همانجا حکم برائت خریدار صادر میگردد . مسئولین سقوط هواپیما دو بار در اصفهان به حبس و پرداخت غرامت محکوم میشوند . یعنی رای اول را دیوان کشور نقض کرد و باز هم دادگاه اصفهان حکم به محکومیت داد . سرانجام اقای اخوند علیزاده رئیس وقت دادگاههای تجدید نظر تهران به دیوان کشور اعلام میکند که رای دادگاه اصفهان مخالفت بین با شرع انور دارد (پرونده از نظر قانونی هیچ ربطی به دادگاه تجدید نظر تهران و آخوند علیزاده نداشت) و با نقض رای ذر ذیوان کشور پرونده را به شعبه اول دادگاه تجدید نظر تهران به ریاست شخص شخیص خود میبرد و مسئولین سقوط هواپیما را تبرئه میکنند . علیزاده هم که قدر خدماتش را ندانستند قهر کرد و مدت زمانی هم اصلاح طلب شد . اینکه کاپیتان شهبازی هنوز نفس میکشد از رافت نظام است .

 2. حمید

  مدل ۷۳ در سطر جهارم نظر فوق اشتباه است و درست آن ، فوکر مدل ۷۱ است .

 3. shirazi

  مگر حضرت آقا عمله ای را سرتیپ نکرد و به فرماندهی نیروی دریایی منصوب ننمود ؟
  حالا هم برای او امکان پذیر است که نا دانهایی را بعنوان خلبان بگمارد .همانطور که امثال این کاپیتان را مجبور کردند
  تا بعنوان خلبان سوم در معییت یک حمال سپاهی پرواز کند

 4. حسین

  این آقای خلبان که به قول همه قهرمان ملی‌ شده، آیا می‌داند که با تصدیق ۷۲۷ در هیچ کجا بجز کشور شیطان بزرگ برایشان کار نیست و سرباز ولایت بهتر است با مدیر عملیات هما هماهنگ باشد

 5. آرش

  بی نظیر بود. آفرین به این فهرمان

 6. علی

  درود به خلبان شهبازی ،ایشان فردی متخصص وآگاه است

 7. بابک

  ای کاش به جای ایشان برخی سیاسیون را پیش از موعد بازنشسته می کردند!

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.