دوشنبه 11th نوامبر 2013 , ساعت: 04:11کد مطلب : 54615 نسخه قابل چاپ
گزارش تامل برانگیز از بحران نان در سراوان سیستان و بلوچستان

خرید بیشتر از ده نان نیازمند مجوز فرمانداری است/ کمبود نان فقرا را با بحران مواجه کرده

خبرگزاری مهر گزارشی قابل تامل  از وضعیت نان در شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان منتشر کرده است. گزارشی که نشان می دهد تا چه میزان توسعه در سیستان و بلوچستان مورد غفلت واقع شده و مردم این استان به کوچکترین نیازهای اولیه زندگی محتاج هستند. این در حالی است که گروه های تروریستی و جدایی طلب از وضعیت نامناسب اقتصادی و اشاعه تبعیض در این استان سو استفاده کرده و برخی از جوانان سیستانی و بلوچستانی را جذب خود می کنند.

عدم توجه به توسعه استان های مرزنشین  باعث می شود شکاف متن و حاشیه بیشتر شود و امنیت ملی ایران مورد خطر قرار بگیرد.

بارها فعالان مدنی و سیاسی ایران نسبت به تبعیض های اقتصادی و فرهنگی و سیاسی در این استان ها هشدار داده اند. اما در بسیاری از موراد وعده های دولت مردان تحقق نیافته است. 

متن کامل کزارش مهر به شرح زیر است:

کاهش سهمیه آرد از سال گذشته و افزایش قیمت آرد آزاد در طی ماه گذشته موجب شده است تا مردم سراوان در استان سیستان و بلوچستان با تشکیل صف‌های طولانی و خارج از حوصله در مقابل نانوایی‌ها نتیجه این تصمیم را با تمام وجود درک کنند؛ در حال حاضر تهیه بیش از ۱۰ عدد نان در این شهر تنها با ارایه تقاضای کتبی و تایید فرمانداری امکان‌پذیر است.

به گزارش مهر، در طی یک ماه گذشته کمبود عرضه نان و خاموش شدن بسیاری از تنور نانوایی‌ها پس از نخستین ساعات فعالیت موجب ازدحام بیش از حد مردم در مقابل نانوایی‌ها شده است تا جائی که بنا بر شواهد موجود صف‌های نان از تعداد ۵۰ متقاضی نیز فراتر رفته و زمان خرید نان به بیش از ۳ ساعت در این شهرستان رسیده است.

نان‌آورانی که دست خالی مانده‌اند

حاج اسماعیل امرا یکی از شهروندان سراوانی با بیان اینکه تهیه یک قرص نان برای مردم این شهرستان به کابوس تبدیل شده است به خبرنگار مهر می‌گوید: با وجود اینکه روز گذشته بیش از۳ ساعت از وقت خود را با فرزندش برای تهیه چند قرص نان در صف سپری کرده است اما با این حال دست خالی به خانه بازگشته است.

این بازنشسته دانشگاه که به منظور تهیه نان مجبوربه عزیمت به شهرهای اطراف شده است افزود: برای تهیه تعداد ۱۰ قرص نان مجبور شدم تا به شهرستان مهرستان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری سراوان عزیمت کنم تا شرمنده زن و بچه نشوم.

قادر بخش دهواری دیگر شهروند سراوانی نیز که برای تهیه نان دست به دامان برادر زن خود شده است افزود: بیش از یک ماه است که نان خود را از زاهدان و از طریق اتوبوس های بین شهری تامین می کند.

وی بحران نان در سراوان را در حالی که در باقی شهرهای استان به چشم نمی خورد ناشی از عملکر نامناسب مسئولان این شهرستان عنوان کرد.

صادق پگاه یکی از رانندگان تریلر نیز که از تهران برای حمل بار به بازارچه کهک سراوان سفر کرده بود در این رابطه به مهر گفت: به دلیل اینکه ورود خودروهای سنگین به شهر ممنوع است لذا بیش از سه روز است که به دلیل شلوغی بیش از حد نانوایی ها مجبور شده است تا از خوردن نان صرف نظر کند.

 نظارت بر نحوه توزیع آرد ضعیف است

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر محمدی نیز در این رابطه اظهار داشت: با وجود اینکه سرانه و سهمیه آرد به ازای شهروندان کاهش یافته است اما در توزیع همین مقدار اندک نیز مدیریت و نظارت صحیحی اعمال نمی شود.

محمد امین دهواری در گفتگو با مهر افزود: به طور مثال شهر محمدی با تعداد ۷ هزار جمعیت بنا بر سرانه تعیین شده به ازای هر نفر به میزان ۷٫۵ کیلو باید ۵۲ تن آرد به صورت ماهیانه دریافت کند اما این در حالیست که سهمیه این شهر در حال حاضر از ۳۰ تن تجاوز نمی کند.

وی گفت: روستای زنگیان با جمعیت بیش از ۴ هزار نفر هم از این قضیه مستثنا نیست و به جای دریافت ۲۸ تن بر مبنای سرانه تعیین شده تنها ۹ تن آرد به آن اختصاص یافته است.

دهواری گفت: بسیاری از دستگاه‌های دولتی به دلیل رابطه از سهمیه آرد بیشتری برخوردار هستند و حق بسیاری از مردم در این راستا تضییع می شود.

وی با اشاره به نانوایی مستقر در سازمان زندان های سراوان اظهار داشت: این نانوایی بیش از ۱۰ تن آرد سهمیه دارد در صورتیکه مصرف ان از ۳ تن هم تجاوز نمی کند و تا کنون نیز برخورد و یا نظارتی در این رابطه اعمال نشده است.

این عضو شورای شهر گفت: در جلسه ای که با حضور فرماندار برای بررسی این مشکل برگزار شد مسئولان مدعی شدند که بخشی از نان تولیدی برای خوراک دام ها صرف می شود و قسمتی نیز به آن سوی مرز حمل می شود اما با فرض اینکه این ادعا صحت داشته باشد آیا جلوگیری از خروج نان به آنسوی مرز وظیفه مردم است؟

 دریافت نان با تقاضای کتبی

مدیر یکی از حوزه‌های علمیه اهل سنت سراوان نیز با بیان اینکه برای دریافت روزانه ۱۰۰ قرص نان مجبور به ارایه تقاضای کتبی و موافقت فرمانداری شده است به خبرنگار مهر گفت: تهیه نان برای تامین قوت طلبه‌ها یکی از مشکلاتی است که در طی یک ماه گذشته به عنوان یکی از دغدغه‌های مدیران حوزه تبدیل شده است.

وی که نخواست نامش فاش شود افزود: نان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین قوت مردم این منطقه محسوب می‌شود و با توجه به محرومیت منطقه لذا کمبود نان بسیاری از مردم فقیر را با مشکل جدی مواجه کرده است.

مدیر یکی از مدارس شبانه روزی سراوان نیز با بیان اینکه برای تهیه نان دانش آموزان با مشکل مواجه شده است اظهار داشت: از زمانیکه سراوان با کمبود نان روبرو شده است پیمانکار سلف سرویس از تهیه و تامین نان برای دانش آموزان خودداری کرده است و لذا دانش آموزان این مجتمع شبانه روزی نان برای خوردن ندارند.

وی که نخواست نامش فاش به مهر گفت: برای تهیه نان مجبور شدیم تعداد ۵۰ دانش آموز این مجتمع را به صف نانوایی ببریم تا هر یک از آنها با دریافت ۳ الی ۴ قرص نان مشکل خوراک سلف سرویس را حل کنند که متاسفانه این اقدام با اعتراض شدید بسیاری از مردم در مقابل نانوایی روبرو شد.

نان خورانی که دیده نمی شوند

یک مقام آگاه در خصوص کمبود نان و سهیمه ناعادلانه در نظر گرفته شده در این راستا به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه تعداد زیادی از اتباع بیگانه و خانواده‌های بدون شناسنامه در این شهرستان به ویژه در بخش بم پشت وجود دارند که برای آنها سهمیه ای در هیچ کجا دیده نشده است.

وی اظهار داشت: تعداد زیادی از نیروهای انتظامی و یا افراد شاغل در هنگ مرزی و همچنین دانشجویان در این منطقه مشغول به خدمت و تحصیل هستند که در آمار جمعیتی دیده نشده و هیچ سهمیه‌ای برای آنها اختصاص داده نشده است.

وی افزود: در حال حاضر بخشی از نان‌های تولیدی در این شهرستان توسط خودرو های قاچاق سوخت به آن سوی مرز حمل می شود و هر قرص نان ۲ الی ۵ هزار تومان به فروش می رسد و بسیاری از قاچاقچیان سوخت در نواحی کوهستانی و مرزی برای انتقال سوخت به آن سوی مرز از چهارپایان استفاده می کنند که خوراک اغلب این حیوانات را نان تشکیل می دهد.

وی افزود: طبیعی است با این آمار پنهان و دور از چشم مسئولان که بخشی از سهمیه آرد مردم را می بلعد چوبش را باید مردم عادی بخورند.

 آرد آزاد نان را آجر می کند

محمد پرکی از خبازان روستای آسپیچ سراوان نیز با بیان اینکه پخت نان با آرد آزاد حاصلی به جز ضرر برای خبازان ندارد اظهار داشت: در حال حاضر هر کیسه آرد ۴۰ کیلویی به قیمت ۴۵۰ هزار ریال به صورت آزاد به فروش می رسد که با هزینه حمل ۴۷۰ هزار ریال برای نانوا تمام می شود.

پرکی در گفتگو با مهر افزود: با توجه به اینکه با هر کیسه آرد تنها ۹۰ قرص نان می توان پخت کرد با احتساب فروش هر قرص نان به قیمت ۵۰۰ تومان حتی پول کیسه آرد هم در نمی آید چه برسد که هزینه سوخت و اضافه کار کارگر را هم بخواهیم پرداخت کنیم.

وی افزود: برای حل این مشکل دولت یا باید قیمت نان را افزایش دهد و یا سهمیه آرد را اضافه کند که در هر حال حاضر مسئولان به هیچ یک از این راه حل ها تن نمی دهند و لذا بار این مشکل بر روی دوش مردم افتاده است.

پرکی با بیان اینکه تعداد ۳۸ کیسه آرد را برای تامین نیاز مردم روزانه به پخت می‌ رساند افزود: با کاهش سهمیه آرد مجبور به خرید ۱۸ کیسه به قیمت آزاد هستیم که به دلیل گرانی آرد دیگر امکان خرید و پخت آزاد وجود ندارد.

 مصرف سیستان و بلوچستان با سایر کشور متفاوت است

نوید ملازهی عضو شورای اسلامی شهر سراوان نیز گفت: با وجود اینکه سهمیه آرد در تمامی کشور کاهش یافته است اما این کمبود و مشکل به اندازه ای که در این شهرستان زندگی مردم را تحت الشعاع خود قرار داده است در دیگر شهر های کشور مشهود نیست.

نوید ملازهی در گفتگو با مهر اظهار داشت: در این استان به دلیل اینکه غذای اصلی بسیاری از مردم همراه با نان است و حتی نان به تنهایی وعده غذایی بسیاری از مردم محروم را در بر می گیرد لذا باید سرانه ویژه ای برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه با کم کردن سهمیه آرد مشکلی حل نمی شود بلکه با توجه به محرومیت منطقه بر مشکلات مردم افزوده شده است ادامه داد: بخشی از کمبود نان در این منطقه به دلیل سوء مدیریت و عدم برنامه ریزی لازم در راستای تعیین سهمیه واقعی نانوایی ها و نیاز مردم است.

 سراوان با ۴۰۰ تن کمبود سهمیه روبرو است

حمید جهاندیده رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سراوان در پاسخ به مشکلات پیش روی شهروندان سراوانی در گفتگو با مهر گفت: تا پیش از هدفمندی یارانه ها به ازای هر نفر ۱۰ کیلو سرانه آرد در طی ماه اختصاص می یافت که با اجرای هدفمندی یارانه ها این رقم به ازای هر نفر به ۷٫۵ کیلو کاهش یافت.

وی افزود با توجه به جمعیت ۱۷۰ هزار نفری سراوان تا قبل از هدفمندی یارانه ها سهمیه این شهرستان بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ تن بود که در حال حاضر با کاهش سرانه این رقم به یک هزار و ۳۰۰ تن در ماه کاهش یافته است.

جهاندیده اظهار داشت: سهمیه اختصاص داده شده به این شهرستان بر اساس جمعیت سال ۱۳۹۰ و به تعداد ۱۷۰ هزار نفر محاسبه می شود این در حالیست که جمعیت این شهرستان قریب به ۲۰۰ هزار نفر رسیده است و رشد جمعیت این کمبود را دو چندان کرده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چرا این کمبود در طی ماه‌های ابتدایی سال تا این حد مشهود و حاد نبوده است افزود: با کاهش سهمیه دولتی کمبود آرد از طریق خرید آزاد توسط خبازان تامین می شد که در طی ماه گذشته به دلیل افزایش نرخ آرد آزاد امکان تامین این کسری از خبازها گرفته شده است.

جهاندیده افزود: از آنجا که قیمت هر کیسه ۴۰ کیلویی آرد آزاد از مبلغ ۲۵ هزار تومان به ۴۵ هزار افزایش داشته است لذا تولید نان با این قیمت برای خبازان مقرون به صرفه نیست.

وی با اشاره به اینکه در طی یک ماه گذشته نظارت بر نانوایی های سطح شهر و روستاها تشدید یافته است افزود: با این وجود مشکل کمبود نان همچنان در سطح شهر مشهود و پا برجا است.

دبیر کارگروه آرد و نان شهرستان سراوان گفت: بنا بر تمهیدات انجام شده در طی روز های آینده تعداد ۸ نانوایی که به صورت یک شیفت اقدام به پخت نان داشتند به صورت دو شیفت نسبت به عرضه نان مبادرت خواهند ورزید.

وی تنها راه برون رفت از این کمبود را اختصاص سهمیه بیشتر و بر اساس جمعیت واقعی این شهرستان عنوان کرد و گفت: برای تامین نیاز واقعی این شهرستان نیاز به سهمیه یک هزار و ۷۰۰ الی ۲ هزار تن است.

جهاندیده سهمیه بندی آرد بر اساس تصمیم گیری های شرکت غله در استان را یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در این راستا عنوان کرد و گفت: اختصاص سهمیه آرد باید بر اساس نظرات کارشناسی کارگروه شهرستان انجام شود اما متاسفانه برخی از تصمیم گیری ها و اختصاص سهمیه بدون در نظر گرفتن نیاز واقعی از مرکز استان خود به مشکلات جاری دامن زده است.

وی گفت: به دلیل مرکزیت و محوریت سراوان در بین شهرهای مجاور از جمله سیب سوران و مهرستان لذا مصرف نان در این شهرستان از رقم بالاتری برخوردار است و لذا باید با اصلاح سهمیه اختصاص یافته به برخی از شهر ها و یا روستا امکان توزیع عادلانه را با سهمیه موجود فراهم ساخت.

جهاندیده در پایان افزود: به منظور تامین نیاز های برخی از دستگاه ها و یا بخش های پر مصرف مانند حوزه های علمیه و یا مدارس شبانه روزی لذا واحد های درخواست کننده با ارایه تقاضای کتبی به فرمانداری مشکلی برای تهیه نان مصرفی نخواهند داشت.


حوزه :
  1. ناظر

    غنائم بدر و احئ که تقسیم شود ، مشکل حل میشود .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.