جمعه 13th جولای 2012 , ساعت: 07:07کد مطلب : 16308 نسخه قابل چاپ
اعتراض شیرین عبادی به حکم ممنوع الخروجی مهراوه خندان

حکومت می خواهد نسرین ستوده را مجبور به ترک مقاومت و همکاری کند

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل  در سال ۲۰۰۳ در نامه ای به رییس یونیسف به حکم ممنواع الخروج کردن مهراوه خندان دختر ۱۳ ساله نسرین ستوده، وکیل زندانی، اعتراض کرده است. 

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، عبادی در نامه خود تاکید کرده است:«دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حقوق کودک پیوسته است و متعهد اجرای آن شده است. ولی به طور مستمر تعهدات خود را نادیده می گیرد که می توان به اعدام افراد کمتر از ۱۸ سال، تصویب قوانین نامناسب از قبیل پائین بودن سن مسولیت کیفری و سن ازدواج اشاره کرد. مهمترین دلیل دستگیری خانم ستوده نیز اعتراض به همین قوانین است و اکنون طبق نظر وزارت اطلاعات ، دادسرای شهرستان تهران برای دختر ۱۳ ساله وی پرونده کیفری تشکیل و او را ممنوع الخروج کرده است. شناسنامه کودک و احضاریه دادسرا به پیوست ارسال می شود.»

خاطرنشان می شود رونوشتی از این نامه به  بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد،خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر،گزارشگر سازمان ملل در بازداشت های خود سرانه،گزارشگر سازمان ملل در وضعیت مدافعان حقوق بشر و کانون بین المللی وکلا ارسال شده است. 

 

متن کامل نامه خانم عبادی به رییس یونیسف که یازده ژوئیه ٢۰١٢ ارسال شده، به شرح زیر است:

 

ریاست محترم یونیسف

احتراما به اطلاع می رساند:

خانم نسرین ستوده وکیل و مدافع حقوق بشر، به ویژه حقوق کودک در یک دادرسی غیر عادلانه به ۶ سال حبس محکوم شد و اکنون مدت ۲ سال است که در زندان به سر می برد.

 

نامبرده دارای ۲ فرزند ۵ و ۱۳ ساله است. اخیرا حکومت ایران برای آنکه خانم ستوده را مجبور به ترک مقاومت و همکاری با رژیم نماید، همسر و دختر ۱۳ ساله اش را نیز تحت تعقیب کیفری قرار داده . مامورین امنیتی به نامبرده پیام داده اند که این هشداری است برای وی تا حاضر به همکاری شود.

 

دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حقوق کودک پیوسته است و متعهد اجرای آن شده است. ولی به طور مستمر تعهدات خود را نادیده می گیرد که می توان به اعدام افراد کمتر از ۱۸ سال، تصویب قوانین نامناسب از قبیل پائین بودن سن مسولیت کیفری و سن ازدواج اشاره کرد. مهمترین دلیل دستگیری خانم ستوده نیز اعتراض به همین قوانین است و اکنون طبق نظر وزارت اطلاعات ، دادسرای شهرستان تهران برای دختر ۱۳ ساله وی پرونده کیفری تشکیل و او را ممنوع الخروج کرده است. شناسنامه کودک و احضاریه دادسرا به پیوست ارسال می شود.

 

نظر به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران به طور متناوب می بایستی گزارشی از وضعیت حقوق کودکان تهیه و تقدیم کمیته حقوق کودک نماید، لذا خواهشمندم این نامه و ضمائم آن در پرونده جمهوری اسلامی ایران ضبط شود تا در جلسات آتی نمایندگان حکومت ایران نسبت به آن پاسخگو باشند. ضمنا به دفتر یونیسف در ایران تذکر دهید که با حساسیت بیشتری به وضعیت حقوق کودکان توجه نموده و از کلیه امکانات خود برای حمایت از افراد کمتر از ۱۸ سال استفاده کند.

 

با تقدیم احترام

شیرین عبادی

مدافع حقوق کودک و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳

۱۱ جولای ۲۰۱۲

رونوشت :

آقای بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد؛

خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر

گزارشگر سازمان ملل در بازداشت های خود سرانه؛

گزارشگر سازمان ملل در وضعیت مدافعان حقوق بشر

کانون بین المللی وکلاء


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.