جمعه 7th نوامبر 2014 , ساعت: 02:11کد مطلب : 69305 نسخه قابل چاپ
رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا:

حمله نظامی برنامه هسته ای ایران را نابود نمی کند

در آستانه مذاکرات نهایی اتمی ایران با قدرت‌های جهانی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بار دیگر از حمله هوایی به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی سخن گفته، اما اذعان کرده است که حتی حمله نیز نمی‌تواند برنامه اتمی ایران را نابود کند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال مارتین دمپسی روز پنج‌شنبه، ۱۵ آبان، گفته است علی‌رغم این که آمریکا امکان دستیابی به تاسیسات اتمی ایران را دارد، اما حمله احتمالی اگرچه «توانایی‌ اتمی ایران را چند سال به تاخیر می‌اندازد، اما آن را نابود نمی‌کند».

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرده است: «آن چه واقعا برنامه اتمی ایران را به یک مشکل تبدیل کرده، تعداد سانتریفیوژها یا موشک‌های بالستیک نیست، بلکه سرمایه انسانی است که تخصص احیای این برنامه را دارد.»

پیش از این، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز تاکید کرده بود  که هدف از مذاکرات هسته‌ای بستن راه‌های دستیابی ایران به بمب اتمی است، به‌ طوری که اگر ایران بخواهد به سلاح هسته‌ای دست یابد، واشینگتن دست‌کم مهلتی یک ساله برای ممانعت از آن داشته باشد.

احتمال حمله نظامی آمریکا و به‌خصوص اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران در سال‌های اخیر همواره مطرح بوده، ولی از سال گذشته که طرفین برای نخستین بار توانستند به توافقی موقت دست یابند، از میزان تهدیدات نظامی مقام‌های آمریکایی به میزان قابل توجهی کم شده بود.

اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، که همواره تاکید کرده تمام توانش را برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران به شکل دیپلماتیک صرف خواهد کرد، در عین حال گفته است که «تمام گزینه‌ها در این رابطه بر روی میز است».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۶ تیرماه سال جاری گفته بود که تهدید حمله نظامی به ایران را «جدی نمی‌گیرد»، زیرا «تشخیص ناظران جهانی و آگاهان به سیاست این است که اگر حمله‌ نظامی برای آمریکا مقرون به صرفه بود، یک لحظه تأمل نمی‌کرد.»

ایران و اعضای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، تا روز سوم آذر [کمتر از ۲۰ روز دیگر] به خود مهلت داده‌اند به توافقی جامع درباره پرونده اتمی ایران دست یابند.

رئیس جمهور آمریکا در هفته گذشته، از ارائه طرحی به جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای خبر داد که بر اساس آن، هم نیاز تهران به انرژی صلح‌آمیز اتمی تامین می‌شود و هم قدرت‌های جهانی درباره ماهیت و اهداف این برنامه مطمئن باقی می‌مانند.

سخنان اخیر مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، اندکی پس از آن بیان شد که حزب جمهوری‌خواه موفق شد اکثریت هر دو مجلس سنا و قانون‌گذاری ایالات متحده را در اختیار بگیرد.

این حزب طرفدار شدت عمل بیشتر علیه جمهوری اسلامی در موضوعاتی مانند پرونده اتمی و حقوق بشر است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.