پنج‌شنبه 13th سپتامبر 2012 , ساعت: 03:09کد مطلب : 23159 نسخه قابل چاپ
سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور در نقد توافقنامه اخیر دموکرات - کومله :

حفظ تمامیت ارضی پیش شرط صلح و استقرار آزادی در ایران و منطقه

سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور با صدور بیانیه ای به نقد و اعتراض به توافقنامه اخیر دو حزب دموکرات و کومله کردستان ایارن پرداخته اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: تصور این گروه ها که بدون دلیل خود را نماینده حدود چهار میلیون کرد در چهار استان ایران معرفی می کنند، اینست که می توان با استفاده از این موقعیت، با کمک نیروهای خارجی و استفاده از زور، یک کردستان مستقل زیر سایه حکومت دو حزب بنا کرد.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار سایت ملی- مذهبی قرار گرفته به این شرح است:

اخیرا حزب دموکرات کردستان ایران و حزب کومله ایران در بیانیه مشترکی حساب خود را از سایر نیروهای اپوزیسیون ایران تا حد زیادی جدا کرده اند. آنها مدتهاست شرط همکاری با سایر نیروهای اپوزیسیون دموکرات ایران را پذیرش اصول نظری خود یعنی “فدرالیسم” و “ملیت” بودن کردها اعلام داشته و از هرگونه همکاری جدی با جریانهائی که این اصول را نمی پذیرند، خوداری نموده اند. نامه پشتیبانی با امضاء برخی فعالان سیاسی کرد که پس از آن در پشتیبانی از بیانیه مزبور انتشار یافت، کردستان ایران را کردستان شرقی نامید و نشان داد که جدائی از ایران به منظور تشکیل کردستان بزرگ از اهدافی است که آنها دنبال میکنند.

مطالعه موضعگیریها و بیانات مسئولان دو حزب، به یقین این تصور را در میهن پرستان تقویت میکند که آنها برای تحقق اهدافشان راهی جدا از دیگر مردمان مخالف حکومت را می پیمایند و نیازی به همبستگی با سایر مردم ایران نمی بینند و چه بسا روی پشتیبانی نیروهای بیگانه که خواهان تجزیه ایران و یا حداقل تهدید ایران به تجزیه هستند، حساب باز کرده اند. آنها این زمان را برای تحقق اهداف خود مناسب می بینند زیرا در این برهه اکثریّت عظیم مردم در ایران درگیر مبارزه با جمهوری اسلامی که مسبب وضعیت کشنده اقتصادی و تباهی زندگی آنانست میباشند.

تصور این گروه ها که بدون دلیل خود را نماینده حدود چهار میلیون کرد در چهار استان ایران معرفی می کنند، اینست که می توان با استفاده از این موقعیت، با کمک نیروهای خارجی و استفاده از زور، یک کردستان مستقل زیر سایه حکومت دو حزب بنا کرد.

با در نظر گرفتن اینکه کردها فقط در استان کردستان ایران زندگی نمیکنند بلکه در سایر نقاط ایران نیز مقیم هستند و از میان اقوام دیگر نیز بسیاری در استان کردستان بسر میبرند، به این ترتیب جداکردن اقلیمی و جمعیتی، اقدامی خواهد بود که بدون توسل به زور و خشونت میسر نمیباشد. مضافا اینکه اگر واقع بین باشیم هیچ یک از کشورهای خاورمیانه امروز قادر به تحمل جدائی بخشی از خاک خود نیست و هر اقدامی در این جهت خواه ناخواه به افزایش عناد و دشمنی و جنگ در منطقه منجر میگردد. این امر نه تنها به تضعیف مبارزه برای آزادی و دموکراسی می انجامد و مانع از استقرار یک حکومت ملی و متکی به آراء مردم در ایران میشود، بلکه مبارزات تمام مردم منطقه را از مسیر آزادی و دموکراسی منحرف و دور میسازد و شرائطی را ایجاد میکند که مایه ادامه حیات دیکتاتوری های منطقه بوده، باعث گسترش خشونت، جنگ، فقر و آوارگی در تمام منطقه خواهد بود.

افزایش تنش ها و بکار بردن زور و خشونت علاوه بر اینکه استقرار یک حکومت متکی به آراء مردم و قانون را غیر محتمل میسازد، خطر استقرار دیکتاتوری های جدیدی را افزایش داده، باعث می شود که نیروهای تندرو و تمامیت خواه دست بالا را بگیرند و بدین ترتیب خطر ادامه دیکتاتوری تحت عنوان حکومت اسلامی یا عناوین مشابهی در ایران و حتی در صورت جدائی، در مناطق جدا شده افزایش یابد.

در سیاست بین المل جدائی را هنگامی مطرح می دانند که منطقه ای به زور به کشور دیگر الحاق شده باشد. سیاست تفرقه اندازی و تشویق به جدائی در کشوری که در تاریخ چند هزار ساله خود بنام ایران از وحدت ملی برخوردار بوده است و تشویق مردم آن به جدائی از ابزار حفظ تفوق توسط قدرت های جهانی محسوب میشود.

حفظ تمامیّت ارضی ایران یک شعار توخالی نیست. تلاش برای حفظ تمامیت ارضی تلاش برای حفظ صلح و امنیت و استقرار آزادی و دموکراسی در ایران است. اگر نیروهای خواهان آزادی و دموکراسی بیش از دیگران برای این هدف مبارزه میکنند، علت را باید در دور اندیشی ایشان و توجه به خطرات آینده جستجو نمود. آنها توجه دارند که تشدید دشمنی ها در دنیائی که بسرعت در حال پیشرفت است ما را به جنگی فرسایشی و یک عقب ماندگی غیر قابل ترمیم خواهد کشاند.

امروز که ملل پیشرفته جهان هر روز به هم نزدیک تر می شوند و ما حتی شاهد اتحادهای قاره ای هستیم، راه حل مشکلات در منطقه جدائی نیست بلکه همبستگی بیشتر است. در این میان وظیفه احزاب سیاسی مدافع مردم و آزادی این خواهد بود که از اهمیت تفاهم و صلح غافل نشوند و در عمل نشان دهند که میتوانند خواست های به حق خود را نه از طریق زور بلکه توسط استدلال و جلب پشتیبانی عمومی به پیش برند.

با توجه به نکات فوق ما از همه نیروهای طالب صلح و آزادی بویژه هموطنانمان در استان کردستان انتظار داریم که با توجه به اهمیت حفظ تمامیت ارضی ایران، کشور خود و سایر کشورهای منطقه را از خطر تنش های بیشتر و جنگ های داخلی و منطقه ای دور دارند و توجه داشته باشند که تنها در آزادی و دموکراسی و تساوی حقوق و آزادی های کلیه آحاد کشور است که همگی ما میتوانیم به ایرانی آباد و آزاد و شکوفان دست یابیم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

۲۲ شهریور ۱۳۹۱ برابر ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۲

[email protected]

http://www.iranazad.info/

نکاتی از رئوس برنامه سیاسی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور، مصوب کنگره منعقده در اول سازمان از ۱۲ تا ۱۴ بهمن ۱۳۸۶ برابر ۱ تا ۳ فوریه ۲۰۰۸:

“ما پاسداری فعال از سلامت و بالندگی زبان فارسی و فرهنگ مشترک ملی و کلیه ی زبان های ایرانزمین و فرهنگ های محلی ایران را به عنوان گنجینه های اصلی تشکیل دهنده ی مبانی هویت ملی مردم ایران ضروری و از وظائف حیاتی دولت ها در دموکراسی آینده ی کشور میدانیم”.

“ما با الهام از قانون انجمن های ایالتی و ولایتی عصر مشروطیت، عدم تمرکز امور اداری و واگذاری امور محلی به نهادهای انتخابی از سطح روستا تا استان را در چهار چوب تمامیت ارضی کشور برای حسن اداره ی امور و توجه بیشتر به حقوق و خواست های مردم از موازین عمده و حیاتی کشورداری در ایران آینده می شماریم”.


حوزه :
 1. محامی

  این سازمانهای جبهه ملی هم کاسه داغتر از آش شده اند کورد ها میگویند”هدف ما تأمین خواستهای برحق مردم کرد در چهارچوب یک ایران آزاد، دموکراتیک، فدرال و سکولار است. ما این موضع را نه برای خوشامد این و آن بلکه بر اساس باورمان و در راستای برنامه سیاسی دهها ساله احزابمان اتخاذ کرده‌ایم. ما به صراحت بر لزوم برقراری یک نظام فدرال در ایران تأکید میکنیم”
  آنها هم برچسب ناچسب تجزیه طلبی را همانند دیکتاتور وحکومت های غیر دمکرات برای ملیت های ایرانی بکار میبندند .خود احزاب میگویند در چهارچوب ایرانی آزاد فعالیت میکنیم واتحاد همه گروه های ایرانی را آرزو میکنند ولی جبهه ایران قصاص قبل از جنایت میکند ومیکوید این بحث بعدا به استقلال طلبی می انجامد وبه دروغ میکویند گروه ها به نمایندگی کردها اذعان کرده اند .آیا گروه های کرد به مردم ان منطقه نزدیکترند یا حبهه ملی!! کی گفته اینها باید نماینده ایرانی ها باشد .غیر از چند انسان باشرف همانندانتظام و زعیم وسیف و… جبهه ملی چه وزنی در مبارزات ایران داشته است ؟!

  • نجاتی

   دوست عزیز جبهه ملی را شما نمی شناسید
   بعد از توده های اکثرا خائن این ملی گرا ها بودند که مبارزات خود را در قالب جبهه ملی در راه ایران و ایرانی انجام دادند و از دل و جان به رهبری بزرگمرد تاریخ دکتر محمد مصدق صنعت نفت را ملی کردند و استقلال سیاسی و اقتصادی را برای ایرانیان به ارمغان آوردند.بعد از کودتای ننگین ۲۸ مرداد نیز باز اشخاصی مانند مرحوم بازرگان ،سنجابی،شایگان،صدیقی،دکتر بختیار،طالقانی،مرحوم سحابی،دکتر ادیب برومند،امیر عباس انتظام،محمد نخشب،فروهرهاو……..در صف اول مبارزه بودند و تقریبا تنها اپوزیسیون در مقابل رژیم ستم شاهی همین جبهه ملی ایران بوده است.اگر فریاد های دکتر شاپور بختیارنفر دوم جبهه ملی شنیده میشد الان به این وضع اسفناک و قوم گرایی و ملوک الطوائفی طلبی دچار نشده بودیم.
   اگر جبهه ملی با این اوصافی که شدبه قول شما وزنی در مبارزات ایرانیان برای رسیدن به آزادی ندارد وای به حال بادکنک های همچون کومله و اصلاحات و دموکرات کردستان یا آذربایجان و………
   همه جای ایران سرای من است
   درود بر مصدق

   • محامی

    عزیز برادر جناب نجاتی
    این دوستانی که نام بردید همه از جبهه ملی انشعاب کرده بودند
    بازرگان ،طالقانی،سحابی ها نهضت آزاذی را برپا کردند
    محمد نخشب هم جاما را ایجاد کرد
    مرحوم قروهر هم از بختیار تبری جسته بود وحزب ایران را تاسیس کرد وبفیه بزرگان را من هم ردیف کرده بودم
    منظور من از نداشتن وزنی در مبارزات ایرانیان در این ۴۰ ساله ایران است وگرنه هیچکسی نمی تواند خدمات آن راد مردان بعد از کودتای ننگین مرداد۳۲ را بخصوص شادروان مصدق از یاد ببرد
    خلاصه اگر صدیقی قبل از بختیار (همراهی ایشان با صدام در آغاز جنگ زبانزد است )نخست وزیری را و زودتر در شهریور ۵۷بدست میگرفت می شد این کار را بزرگ تلقی کرد ولی نکردند تا آنچه که نباید می شد شد!!

 2. Rozbeh

  من اول إیرانی هستم بعد فارسم اینو یادمون باشه هیچ
  غلط إضافی نمی تونند انجام بدن به کوری چشم هر
  چی تجزیه طلبه {…} ما پشت همیم

 3. عباس

  دوستان جنهە ملی شما با استقرار این رژیم جهنمی در ایران تمام ایران را بیک ویرانە مبدل کردید مردمانشان را بخاک سیاەنشاندید ، دختران ایرانی با شمارە در گوش برای شیخ نشینان فرستادید ، جوانان را معتاد کردید ، فحشا غوغا میکند هنوز هم خوزستان زرخیز بعد از بیست سال ویرانەای بتمام معنا ست ،ایرانی باقی نگذاشتید تا تقسیم شود ،

 4. rozH

  تعیین سرنوشت” یک حق است. این حق را هیچ حزب و گروه و شخصیت سیاسی چه در حاکمیت یا در خارج از حاکمیت نمی تواند به ملتی بدهد یا از او بگیرد. ماندن داوطلبانه در چهار چوب مرزهای جغرافیائی یک سرزمین انتخاب آزاد یک ملت است که البته امری ابدی و لایتغییر نیست. هر ملت در هر زمان بنا به منافع خودش تشخیص می دهد که ماندن یا نماندن در یک جغرافیای سیاسی به نفع او هست یا نه. اینکه یک دولت و حاکمیت یا فرد یا افرادی و یا گروه یا احزابی، چه در حاکمیت یا خارج از حاکمیت، بخواهند با تاثیر گذاشتن بر مردم یک منطقه آنها را در جهت خواسته های خود تحریک کرده یا به آنها جهت دهند به بازی قدرت این نیرو ها بر می گردد. در شرایط آزاد و دمکراتیک و به دور از ترس و هراس و اتهام و برچسب و در شرایطی که مردم یک منطقه حقوق شهروندی برابر با دیگر مردم ساکن در یک سرزمین داشته باشند، خود بهتر می دانند که چه تصمیمی منافع دراز مدت آنها را تضمین می کند. اگر مردم کردستان یا هر بخش از سرزمین ایران خواسته ها و منافع خود را در چهار چوب جغرافیای سیاسی ایران تضمین شده ببینند چه نیازی دارند که بخواهند جدا شده و مستقل باشند. و اگر هم به هر دلیل بخواهند که جدا شده و مستقل باشند هیچ نیروی دولتی و رسمی یا غیر رسمی نمی تواند آنها را از این حقِ انتخاب آزاد و داوطلبانه ی شان محروم کند.
  دقیقا برای تائید و پذیرفتن همین حق و برای جلوگیری از هرگونه جنگ و خونریزی است که یک سیستم فدرال می تواند راه حل مناسبی برای کشور ایران باشد. فدرالیسم یکی از اشکال یک حکومت دمکراتیک است که مشخصه آن عدم تمرکز و تقسیم قدرت و مسئولیت به اجزاء سیستم فدرال می باشد. این سیستم روح مشارکت را از پائین به بالا تقویت کرده و با به رسمیت شناختن حقوق مردم و قدرت تشخیص آنها برای تصمیم گیری در امور خودشان بطور ساختاری مانع از یک دیکتاتوری می شود. هدایت و تصمیمگیری از مرکز مردم یک منطقه را فاقد قدرت تشخیص دانسته و با به عهده گرفتن “قیومیت” آنان عملا تدام دهنده فلسفه ولایت فقیه خواهد بود.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.