شنبه 16th می 2020 , ساعت: 02:05کد مطلب : 117138 نسخه قابل چاپ

حسین کاظم پور اردبیلی درگذشت

حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، که به دلیل خونریزی مغزی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان لاله بستری بود ساعاتی پیش درگذشت. متن زیر اقتباسی است از نوشته‌ی رضا زندی روزنامه‌نگار با سابقه‌ی حوزه‌ی نفت ایران در مورد کاظم زاده.

کاظم‌پوراردبیلی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد بازرگانی از آمریکاست. وی مدتی وزیر بازرگانی شد و از نجات یافتگان و مجروحین انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی است. او پس از وزارت بازرگانی، تا سال ۶۴ در وزارت خارجه ماند و در پست معاونت اقتصادی انجام وظیفه کرد. 

از مذاکرات ماندگار او،‌ مذاکرات قطعنامه ۵۹۸ بود. شاه‌بیت مذاکرات کاظم‌پور در زمان جنگ، مذاکره با آندره کورمیگو، معروف‌‌ترین وزیر خارجه اتحاد جماهیر شوروی بود. ایران می‌خواست بداند که آیا شوروی (در زمان جنگ تحمیلی) به رژیم صدام موشک دوربرد داده است یا خیر. ماجرای جدال کاظم‌پور با وزیر پرقدرت بلشویک‌ها و کسب نتیجه برای ایران شنیدنی است. [کاظم‌پوراردبیلی در این مذاکرات وزیر امور خارجه شوروی را متقاعد میکند و این قول را از شوروی می گیرد که دیگر شاهد شلیک موشک های دوربرد شوروی به ایران نباشد.] 

حسین کاظم پور اردبیلی سال ۶۴ به نفت می‌آید تا آقازاده را یاری کند. شگردهای فروش نفت ایران در زمان جنگ از جمله هنرهای کاظم‌پور بود. او سال‌ها معاون بین‌الملل وزارت نفت (و عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت، رییس هیات مدیره نیکو و..) علاوه بر ریاست هیات‌عامل اوپک بود.

ماجرای سعودالفیصل و کاظم‌پور هم در دفاع از منافع ایران شنیدنی است . روزی وزیر خارجه پرسابقه عربستان در حضور آقازاده دست کاظم‌پور را می‌گیرد و از او می‌خواهد تا کمی سرسختی‌اش را کنار بگذارد.

در آخرین سمپوزیم وزرای اجلاس سران اوپک، در عربستان، وقتی رایزن انرژی آمریکا جلسه را مسحور سخنرانی خود کرده بود کاظم‌پور چنان پنبه‌ها را زد که گریزی جز تشویق‌اش از سوی ناظران نبود. (از نزدیک شاهد این هنرنمایی کاظم پور بودم. در جلسه ای که محمد حسین عادلی هم حضور داشت.)

«تدوین استراتژی تعامل سازنده و شراکت در عین رقابت، تلاش‌هایی برای تشکیل IEF و شکل‌دهی به کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۰۱» از کارهای مهم کاظم‌پور در دوره مسوولیتش بود. تنها نمونه ی تز دهها یادگار مهم کاظم پور در صنعت نفت است.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، پس از ۲۴ سال نمایندگی ایران در هیات عامل اوپک به وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد نوشت: «نظر به اینکه شما تمایل دارید تا برای من جانشین تعیین کنید.» و به این ترتیب نشان داد که استعفایش «خودخواسته» نیست.

حسین کاظم‌پور اردبیلی با نفت ۶ دلاری از وزارت خارجه آمد،‌ آبروی نفت ایران در مجامع بین‌المللی شد و با نفت ۱۲۶ دلاری به وزارت خارجه برگشت تا بازنشسته شود. (او البته در دوران حضورش در نفت، فراز و نشیب زیادی تجربه کرده است. این بار هم قیمت نفت منفی را دید.

برگرفته از تویتر رضا زندی

https://t.me/mellimazzhabiEDIT

حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.