پنج‌شنبه 25th آوریل 2013 , ساعت: 09:04کد مطلب : 42393 نسخه قابل چاپ

توقف واردات نفت دبی از ایران

دبی به دلیل تحریم ها و فشارهای سیاسی، واردات میعانات گازی از ایران را متوقف کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سایت روزنامه سعودی الاقتصادیه، شرکت ملی نفت امارات (اینوک) تحت مالکیت کابینه دبی واردات میعانات گازی از ایران را قطع کرد.

هم اکنون اینوک در جستجوی یافتن جایگزینی برای واردات روزانه ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی از ایران است.

این میزان میعانات گازی معمولا به مصرف پالایشگاه “جبل علی” دبی می رسید. محصولات نفتی تولید شده از این پالایشگاه برای مصرف فرودگاه بین المللی دبی دومین فرودگاه بزرگ جهان از لحاظ پذیرش مسافر ، جنگنده های نظامی آمریکا مستقر در منطقه و تامین سوخت شهر دبی منتقل می شد.

ایران در سال مالی منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۳ حدود ۷٫۵ میلیارد دلار میعانات گازی به دبی صادر کرده بود.

میعانات گازی نوعی نفت بسیار سبک و مرغوب است.

سعید خوری مدیرعامل شرکت اینوک در این باره گفت: هنوز به دنبال جایگزینی برای واردات میعانات گازی ایران هستیم .

منابع نزدیک به اینوک می گویند که میعانات گازی ایران نسبت به دیگر کشورها، ارزان تر است و این موضوع برای شرکت نفت اینوک دبی از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب است.

البته شرکت اینوک دبی در فوریه گذشته قراردادی را با قطر برای واردات روزانه ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی از این کشور امضا کرده بود تا بخشی از واردات این کالا از ایران جایگزین شود.

ظرفیت پالایشگاه اینوک در جبل علی دبی روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی است.

در سال ۲۰۱۲، دبی با خرید روزانه ۱۳۰ هزار بشکه میعانات گازی از تهران،  بزرگترین خریدار این کالا از ایران در خاورمیانه بود. پس از این تاریخ ، با فشارهای آمریکا، دبی ۲۰ درصد از واردات خود را کاهش داد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.