سه‌شنبه 19th فوریه 2013 , ساعت: 01:02کد مطلب : 37411 نسخه قابل چاپ
بعد از اعمال دور جديد تحريم‌های آمريکا صورت گرفت

توقف انتقال پول نفت صادراتی ایران به هند

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بعد از اعمال دور جدید تحریم‌های آمریکا، انتقال بخشی از پول نفت صادراتی ایران به هند با ارز یورو متوقف شده است.

به گزارش رادیو فردا خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۳۰ بهمن ماه از قول منابع صنعت پالایشگاهی هند گزارش داده که این کشور هم‌اکنون مجبور است تمام پول نفت ایران را با ارز روپیه پرداخت کند.

پیش تر هند و ایران توافق کرده بودند که ۴۵ درصد از پول نفت صادراتی ایران به هند از طریق ارز یورو و توسط «هالک بانک» ترکیه پرداخت شود.

رویترز می‌افزاید که علاوه بر اینکه روپیه تنها در برخی از بازارهای بین‌المللی قابل معامله است، ایران نمی‌تواند این پول را به خارج از هند منتقل کند؛ برپایه این گزارش ایران مجبور است از طریق این پول تنها محصولات و کالاهای تحریم نشده را از داخل هند بخرد و وارد کشور کند.

ترکیه از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ عملیات انتقال بخشی از پول نفت صادراتی ایران به هند از طریق یورو را انجام می‌داد.

دو پالایشگاه هندی به رویترز گفته‌اند که بانک دولتی «هالک بانک» ترکیه ۵ فوریه، در حدود دو هفته پیش، به این پالایشگاه‌ها اطلاع داده که دیگر نمی‌تواند نقل و انتقالات مالی از هند به ایران را ادامه دهد و به همین خاطر انتقال پول نفت از هند به ایران از فردای آن روز قطع شده است.

دور جدید تحریم‌های آمریکا که از ۱۸ بهمن به اجرا گذاشته شد، واردات طلای ایران از ترکیه را نیز مختل کرده است. این تحریم‌ها اجازه نقل و انتقالات مالی از بابت فروش نفت به ایران را از طریق هر ارزی ممنوع کرده و صادرات فلزات گرانبها به ایران را نیز ممنوع کرده است.

رویترز می‌نویسد که کل صادرات هند به ایران از آوریل ۲۰۱۲ تا ماه سپتامبر تنها ۱,۴ میلیارد دلار بوده، در حالی که صادرات ایران به هند چهار برابر این رقم بوده است.

برپایه این گزارش، تاکنون سه هیات تجاری از دو کشور برای بررسی نحوه افزایش صادرات اقلام هندی به ایران مذاکره کرده‌اند، اما نتیجه چندانی نداشته است. برای نمونه معامله فروش شکر هند به ایران انجام شده، اما در فروش گندم به ایران دو طرف به توافق نرسیده‌اند.

هند بعد از چین دومین مشتری بزرگ نفت ایران است، اما از ژوئیه سال گذشته تاکنون برای گرفتن معافیت از تحریم‌های آمریکا واردات نفت از ایران را کاهش داده است. قرار است این کشور از اول آوریل سال جاری میلادی دوباره واردات نفت از ایران را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش دهد.

معاهده نفت در برابر کالا بیش از یک هفته در ادامه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی آغاز شده است.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.