دوشنبه 30th سپتامبر 2013 , ساعت: 01:09کد مطلب : 52415 نسخه قابل چاپ
از سوی مرکز آمار

تورم شهریور ماه ۳۶ درصد اعلام شد

اگر چه تورم نقطه به نقطه در شهریور ماه با تغییر نسبت به ماه گذشته به ۳۷ درصد کاهش یافت اما تورم شهری در ادامه روند روبه رشد خود در سال جاری به ۳۶ درصد صعود کرد.

به گزارش ایسنا، بنا به اعلام مرکز آمار ایران شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در شهریور با رشد ۱٫۲ درصدی به ۱۷۰٫۱ رسید.

این در حالی است که تورم شهری آخرین فصل تابستان با ۰٫۹ درصد افزایش از ۳۵٫۱ در مرداد به ۳۶ درصد رسید و تورم نقطه به نقطه نیز با کاهش ۱٫۴ درصدی نسبت به ماه قبل از ۳۸٫۴ به ۳۷ درصد کاهش یافت.

تورم ۵۳ درصدی خوراکی‌ها

بنا بر این گزارش شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در این ماه به ۲۱۱٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۴ درصد افزایش یافته است. همچنین شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها با ۰٫۳ درصد افزایش به ۲۰۸٫۸ رسید. این درحالی است که این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰٫۲ درصد افزایش داشته و نرخ تورم ۱۲ ماهه این گروه ۵۲٫۱ درصد بود.

همچنین شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نسبت به ماه قبل ۵۱٫۹ درصد افزایش دارد و درصد تغییرات این گروه در ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ماه ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۳٫۹ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۵۳٫۳ درصد افزایش یافته است.

 رشد ۳۱ درصدی تورم غیرخوراکی‌ها

طبق آمارهای مرکز آمار شاخص گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات در شهریور ۹۲ به ۱۵۶٫۱ رسید که ۱٫۶ درصد نسبت به ماه قبل افزایش دارد.

این درحالی است که میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۱٫۳ درصد بود و نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به شهریور ماه سال ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۲۹٫۴ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۲۸٫۳ درصد افزایش یافته است.

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.