جمعه 27th فوریه 2015 , ساعت: 12:02کد مطلب : 74759 نسخه قابل چاپ
پس از اعتراض چهره های فرهنگی

تندیس فردوسی دوباره به سلماس بازگشت

گزارش ها حاکی است که به دنبال اعتراض ها به برچیدن تندیس فردوسی از یکی میدان های شهر سلماس در آذربایجان غربی، پنجشنبه هفتم اسفندماه بار دیگر تندیس فردوسی در این میدان نصب شده است.

به گزارش رادیو فردا خبرنگار ایرنا از سلماس گزارش داده است:«نصب مجدد تندیس خالق شاهنامه با انتقال دوباره مجسمه حکیم طوس به صورت شبانه در پنجشنبه شب انجام گرفته است.»

این گزارش اضافه کرده است: «بنظر می رسد مجسمه فردوسی بعد ازاصلاح مختصر وانجام رنگ آمیزی در محل قبلی خود نصب شده است.»

در جریان مراسم سالگرد انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران، اعضای شورای اسلامی شهر سلماس برداشتن تندیس فردوسی ازمیدان ونصب تندیسی با مضمون انقلاب را برای این میدان مصوب کرده بودند.

گزارش ها حاکی از ان بود که در ۲۰ بهمن ماه سال جاری شهرداری سلماس این مجسمه را از جا کنده و گفته برای معماری جدید «میدان انقلاب» مسابقه‌ای برگزار می‌شود تا طرحی جدید برای میدان تایید شود.

اما اعتراض ها به این اقدام شورای شهر و شهرداری سلماس باعث شده است تا باردیگر تندیس فردوسی در میدان فردوسی این شهر نصب شود.

برچیدن تندیس فردوسی و انتشار خبر آن درفضای مجازی، اعتراض زیادی در داخل و خارج از ایران به دنبال داشت.

در همین زمینه، بیست‌ویک تن از استادان زبان و ادب فارسی، شاهنامه‌پژوه و پژوهندگان تاریخ و فرهنگ ایران، با نوشتن نامه‌ سرگشاده‌ای به شهردار شهر سلماس در استان آذربایجان غربی ایران به برداشتن نام و تندیس فردوسی از میدان فردوسی این شهر در هفته گذشته اعتراض کرده بودند.

داریوش آشوری، عبدالمجید ارفعی، حسن انوری، محمد جعفری‌قنواتی، سعید حمیدیان، ابوالفضل خطیبی، اصغر دادبه، محمد دبیرسیاقی، تورج دریایی، جلیل دوستخواه، محمدتقی راشدمحصل، علی رواقی، نورالدین زرین‌کلک، روزبه زرین‌کوب، جلال ستاری، قدمعلی سرامی، میرجلال‌الدین کزازی، مهدی ماحوزی، جلال متینی، و علیقلی محمودی‌بختیاری امضاکنندگان این نامه بودند.

این ۲۱ چهره شاخص فرهنگی ایران که در ایران و کشورهای دیگر جهان مقیم هستند در این نامه از جمله یادآور شده‌ بودند که فروسی در جایگاه یک چهره فرهنگی چنان پرآوازه است که در چند شهر مهم کشورهای اروپایی، از جمله رم، پایتخت ایتالیا، میدان‌هایی به نام او و با تندیس‌هایی از پیکر او سال‌هاست که پابرجاست. به توصیف امضاء‌کنندگان «مایه‌ بسی شرمساری است که در ایران، سرزمین فردوسی، میدانی را از تندیس و نام او بزدایند».


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.