سه‌شنبه 19th مارس 2013 , ساعت: 11:03کد مطلب : 39720 نسخه قابل چاپ

تعدادی از زندانیان سیاسی به مرخصی نوروزی اعزام شدند

دوازده زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین عصر امروز در آستانه ی نوروز به مرخصی آمدند.

به گزارش کلمه، حسن اسدی زید آبادی، علی اکبر محمدزاده، محمد رضایی، شهاب الدین مرتضوی ، کامیار پارسا، مهرداد آهن خواه، سامان حمیدی آزادی، مجید صداقت، حسن فرجی، بهزاد هوشمند و حسن خداوردی، زندانیان سیاسی جنبش سبز از بند ۳۵۰ زندان اوین عصر امروز به مرخصی نوروزی آمدند.

هم چنین از بند زنان زندان اوین نسیم سلطان بیگی با ۳۰۰ میلیون وثیقه تومانی و عالیه تبرایی با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی توانستند از حق مرخصی نوروزی خود استفاده کنند.

گزارش ها حاکی از آن است که وثیقه ی تعداد دیگری از زندانیان سیاسی و حکم مرخصی برخی دیگر نیز برای تعطیلات نوروز صادر شده است.

براساس قوانین، مرخصی از حقوق اولیه زندانیان محسوب می شود اما مسوولان قوه قضاییه و امنیتی به آن به مثابه اهرم فشار بر زندانیان و خانواده هایشان نگاه می کنند و طی چهار سال گذشته زندانیان سبز بیشترین فشار و آزار را متحمل شدند.

برای دادن مرخصی به یک زندانی سیاسی نهادهای مختلف تصمیم گیرنده هستند نهادهایی مثل وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و قوه قضاییه. گاهی برای اینکه یک زندانی چند روزی را نزد خانواده اش بگذراند باید موافقت همه این نهادها جلب شود. کینه ورزی های شخصی و موافقت بازجوهایی که فراتر از قانون قدرت تصمیم گیری دارند، نیز از مراحلی است که یک زندانی را مستحق مرخصی و دیگری را فاقد آن تشخیص می دهد. در نهایت وقتی تمام این مراحل طی می شود، زندانی سیاسی قادر است چند روزی و فقط چند روزی را نزد خانواده اش بگذراند.

این در حالی است که طبق قوانین تمام زندانیان بجز تعداد اندکی حق استفاده از مرخصی نوروزی را دارند. قاچاق مسلحانه و یا فروشندگان عمده مواد مخدر و روانگردان‌ها و سایر محکومینی که اخلاق و رفتار آنها در زندان به گونه‌ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی ناظر زندان یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.