پنج‌شنبه 17th اکتبر 2013 , ساعت: 01:10کد مطلب : 53228 نسخه قابل چاپ

تشکیل زنجیره انسانی در مخالفت با انتقال آب کارون به مناطق مرکزی

شماری از دوستداران محیط زیست با ایجاد زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز، مخالفت خود را با انتقال آب این رودخانه به مناطق مرکزی ایران اعلام کردند.

پایگاه خبری   بروال در این مورد نوشت: چهارشنبه ۲۴ مهر ماه، برای دوستداران محیط زیست در خوزستان زمانی بود که در ساحل غربی رود کارون حلقه ای نمادین از انسان ها تشکیل دهند و اعتراض خود را به انتقال آب سرشاخه های کارون به استان های مرکزی ایران اعلام کنند.

در این برنامه تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست از شهرهای مختلف خوزستان از جمله رامهرمز، آبادان، خرمشهر، مسجد سلیمان، دشت آزادگان، شادگان و… شرکت کرده بودند.

یکی از حاضرین در این زنجیره انسانی با بیان وضعیت کنونی رودخانه کارون که عمق آن در بعضی نقاط شهر اهواز به یک متر رسیده است خواستار پیگیری جدی فعالان محیط زیست خوزستان در این مورد شد.

وی ریشه بسیاری از بیماریهای گسترش یافته در خوزستان را کم آبی کارون دانست.

خاطرنشان می شود خشک شدن رود های بزرگ کشور از جمله کارون و زاینده رود و همچنین دریاچه ارومیه بحران زیست محیطی بزرگی را نصیب کشور کرده است.

تا کنون اقدامات قابل توجه و درخوری برای توقف تبعات این بحران از سوی مسئولان دولت اتخاذ نشده است. دولت روحانی وعده داده است با اتخاذ تدابیری جلوی این بحران را بگیرد.


حوزه :
برچسب ها :
  1. شهریار

    مشکل واقعاً جدی و حیاتی است. سالیان سال تیمهای حکومتی از مرکز ایران برخاسته اند: از هاشمی تا روحانی همه روسای جمهور از مرکز کشور و از نظر قومی فارس بوده اند. این تعلق سرزمینی و قومی در کشوری که اقوام متعددی داشته باعث شده که این روسای حکومتها نسبت به توازن کشور دغدغه اساسی نداشته باشند. این یک زنگ خطر است و دستگاههای اطلاعاتی کشور باید به خاطر وحدت سرزمینی به آن با حساسیت کامل برخورد کنند و دستور یک بررسی ریشه ای بدهند و نگذارند در میان اینهمه مسایل ریز و درشت موضوع جنگ آب بین اقوام و استانهای کشور بوجد بیاید.

  2. باید به مشکل آب وتوزیع عادلانه آن ورفع این معضل جدی وایران شمول نگریست نه مردم و بزرگان هر شهرستانی به فکر رفع مشکل خودشان باشند. لذا نظر کارشناسان ودولت مردان وسازمان آب ودرنهایت ریاست جمهور محترم را به بخش دوم کتاب کهنه سر باز خاطرات سرهنگ ستاد غلامرضا مصّور رحمانی ا نتشارات مؤ سسه رسا تحت عنوان «چرا توجه به سیستم آبرسانی قره قوروم برای ما ایرانیان اهمیت دارد؟»جلب می نمایم.

  3. abu

    چه عجب یه بار خوزستانی ها فعالیتی از خودشون نشون دادند!!!! وقتی کارون و دز و کرخه و دالکی و جراحی و باقی رودخانه های استان پرآب (سابق) خوزستان خشک بشن فقط مشکلات مادی مانند بیماری و قحطی و … به سراغ ما نخواهد آمد بلکه بدون شک فرآیند هویت زدایی از مردم خوزستان (از هرقوم و نژاد و آیین و جنسیت و …) کلید خواهد خورد و با سرعت روزافزون پیش خواهد رفت!

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.