چهارشنبه 8th آگوست 2012 , ساعت: 04:08کد مطلب : 19254 نسخه قابل چاپ
نظر جلیلی در مورد حضور نیروهای سپاهی در جنگ سوریه

تشویش اذهان عمومی است

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی  تاکید کرد که تهران مدارکی را در اختیار دارد که در آن‌ها آمریکا به نفوذ تروریست‌ها در سوریه اذعان کرده است.

به گزارش ایلنا سعید جلیلی که روز گذشته در راس هیاتی لبنان را به قصد دیدار با مسوولان سوری به مقصد دمشق ترک کرده بود، در کنفرانس خبری در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در دمشق گفت: بحران سوریه باید به دست خود سوری‌ها حل شود نه به واسطه راه‌حل‌های نظامی.

وی ادامه داد: ‌ایران اسناد معتبر و تایید شده‌ای درباره اذعان آمریکا به وجود تروریست‌هایی که به منظور ایجاد خشونت در سوریه وارد این کشور شده‌اند، در اختیار دارد.

جلیلی  مدعی شد : بهتر است که همه در مقابل کسانی که قصد مانع‌تراشی بر سر حل مساله سوریه را دارند، بایستند چرا که دموکراسی از مراکز سلطه شکل نمی‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مساله سوریه باید به دست خود سوری‌ها حل شود گفت: باید برای جلوگیری از هر گونه اقدام نظامی در این کشور تلاش شود.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در  شورای عالی امنیت ملی  در ادامه با استقبال از طرح کوفی عنان، نماینده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب درباره سوریه، این طرح را شروع یک راه حل سیاسی برای بحران موجود توصیف کرد؛ چرا که در صورت اجرا موجب توقف خشونت‌ها می‌شود.

وی در عین حال (این طرح) را «ناکافی» خواند و افزود: باید عرصه را برای ملت سوریه باز کرد تا آن‌ها اراده و خواست خود را به واسطه انجام گفت‌وگوهای ملی که راهی برای انجام روند سیاسی در این کشور است، مطرح کنند.

تاکید بر این طرح در شرایطی صورت می گیرد که کوفی عنان از سمت خود به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه استعفا داده است.

وی درباره ایجاد منطقه حایل در مرزهای سوریه و ترکیه بیان کرد: «هر راهی برای حل این بحران باید داخلی و از سوی خود سوری ها باشد و البته همه باید به مرزهای سوریه چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ معنوی احترام بگذارند چرا که امنیت (همه کشور‌ها) مساله‌ای تفکیک‌ناپذیر است.»

وی درخصوص احتمال حمله نظامی به سوریه گفت که کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند ثبات سوریه را متزلزل کنند، دچار اشتباه استراتژیک بزرگی شده‌اند. راه حل مساله سوریه باید به دست خود سوری‌ها باشد نه راه حل نظامی.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در ادامه حضور نیروهای سپاه پاسداران ایران در کنار نیروهای سوری در انجام عملیات‌های نظامی علیه معترضان را تکذیب کرد و گفت: عادت کردیم که هر بار این گونه ادعاهای بی‌اساس که به منظور تشویش اذهان عمومی انجام می‌شود، را بشنویم.

 

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.