سه‌شنبه 28th جولای 2015 , ساعت: 02:07کد مطلب : 82437 نسخه قابل چاپ

ترکیه و آمریکا در شمال سوریه ناحیه حائل ایجاد می کنند

مقام های آمریکایی می گویند که آمریکا و ترکیه مشترکا درحال کار به روی طرح هایی نظامی برای پاکسازی نیروهای داعش از بخش هایی از شمال سوریه هستند.

این مقام ها گفتند که “ناحیه عاری از داعش” باعث ثبات بیشتر در طول مرز سوریه و ترکیه خواهد شد.

به گزارش بی بی سی این گفتگوها در پی تغییری جدی در رویکرد ترکیه نسبت به گروه داعش در روزهای اخیر صورت می گیرد.

ترکیه که رغبتی به دخالت در سوریه نشان نمی داد، در روزهای اخیر حملاتی هوایی علیه داعش انجام داده و به جنگنده های آمریکایی اجازه استفاده از یک پایگاه نظامی خود را داده است.

تلاش آمریکا و ترکیه برای ایجاد یک نوار حائل در شمال سوریه را مقام هایی که از آنها نام برده نشد در گفتگو با رسانه های آمریکایی اعلام کردند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، براساس این توافق که ظاهرا مراحل نهایی پیش از امضا را طی می کند، پیکارجویان داعش از یک منطقه ۱۰۹ کیلومتری در غرب فرات پاکسازی خواهند شد.

به نوشته این روزنامه چنین توافقی ابعاد جنگ هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش در شمال سوریه را به طور قابل توجهی گسترش خواهد داد.

به گفته خبرنگاران این توافق همچنین می تواند باعث افزایش تنش با جنگجویان کرد مثل یگان های مدافع خلق شود که بخش اعظم شمال سوریه را کنترل می کنند و مخالف هرگونه دخالت نظامی ترکیه در آنجا هستند.

عملیات تازه ترکیه باعث تنش با شبه نظامیان کردی که در شمال سوریه با داعش می جنگند شده است.

روز دوشنبه یگان‌های مدافع خلق، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک از گروه‌های کرد سوریه گفت که تانک‌های ترکیه شب گذشته دهکده تحت کنترل آنها را در نزدیکی کوبانی گلوله‌باران کرده‌اند.

یگان‌های مدافع خلق در بیانیه‌ای که دوشنبه منتشر کردند گفتند: “ارتش ترکیه به جای آن که مناطق تحت اشغال تروریست‌های داعش را هدف قرار دهد، به مواضع تحت حفاظت ما حمله می‌کند. این برخورد درستی نیست.”

به گفته مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در استانبول اگر این گزارش ها درست باشد، اوضاع را برای ائتلاف ضدداعش مشکل تر خواهد کرد چون کشورهای غربی از نزدیک با کردهای سوریه همکاری می کنند.

یک مقام ترکیه گفت که عملیات اخیر با هدف “خنثی کردن تهدیدهای فوری علیه امنیت منطقه ای ترکیه” انجام شد.

اما دولت ترکیه اذعان کرد که به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق حمله کرده است. جنگ ترکیه با گروه پ‌ک‌ک باعث مرگ حدود ۴۰ هزار نفر از سال ۱۹۸۴ تا به حال شده است.

یک مقام ترکیه گفت که دولت درحال تحقیق درباره این ادعاست که نیروهای ارتش گروه هایی غیر از داعش را هدف گرفته اند.

او افزود که نیروهای کردی در سوریه “در خارج از حیطه عملیات نظامی ارتش هستند.”

ترکیه همزمان گفت که درحال حاضر قصدی برای اعزام نیروی زمینی به سوریه ندارد.

از سوی دیگر ناتو برای برگزاری نشستی اضطراری در روز سه شنبه برای بحث درباره اوضاع منطقه آماده می شود.

ترکیه براساس ماده ۴ پیمان آتلانتیک شمالی خواستار این نشست شده. این ماده به اعضا اجازه می دهد در صورتی که تمامیت ارضی یا امنیت آنها در خطر باشد خواستار چنین نشستی شوند.

همزمان پلیس ترکیه به بازداشت افراد مظنون به عضویت در پ ک ک ادامه داده است.

به گفته احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه پلیس از هفته پیش تاحالا در عملیاتی سراسری بیش از هزار نفر را در سراسر ترکیه دستگیر کرده است.

او نگفت که چه تعداد از آنها جنگجویان مظنون پ ک ک و چه تعداد متهم به عضویت در داعش بوده اند.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که پ ک ک و متحدان آن در سوریه یعنی یگان های مدافع خلق مثل داعش هستند و باید ریشه کن شوند.

با این حال دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا ترکیه را ترغیب کرد نه بر کردها بلکه بر داعش تمرکز کند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.