سه‌شنبه 7th آگوست 2012 , ساعت: 02:08کد مطلب : 19002 نسخه قابل چاپ
مصطفی هجری در مصاحبه با لوموند

تحریم ها رژیم تهران را ضعیف تر میکند

مصطفی هجری دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران در مصاحبه ای با روزنامه لوموند سوم اوت ۲۰۱۲ به شرح دیدگاه های خود در رابطه با مسائل مختلف پرداخته است. روزنامه لوموند در گزارش ویژه ای از کریستف ایاد این مصاحبه را منتشر کرده است. مصطفی هجری در این مصاحبه نظر ات صریح خود را در مورد شرایط اقلیتها در ایران ، تاثیر تحریم های اقتصادی و بمباران نظامی ، جنبش سبز و رهبران آن ، ارتباط با امریکا و اسرائیل ، مبارزه مسلحانه و … مطرح کرده است.

ترجمه کامل این مصاحبه به گزارش سایت ملی- مذهبی در زیر آمده است:

کویه در یک ساعتی شرق اربیل واقع شده است، محلی که مقر اصلی حزب دموکرات کردستان ایران(PDKI) در آنجا قرار دارد.

تشکیلاتی که توسط عبدالرحمان قاسملو(کشته شده در سال ۱۹۸۹- وین) پایه ریزی شد و امروزه توسط مصطفی هجری که از سال ۲۰۰۶ دبیرکل این حزب بوده است رهبری می شود.آنجا در واقع یک اردوگاه موقتی است که توسط پیشمرگه های مسلح ایرانی با لباس مخصوص محافظت و اداره می شود.ما پس تحویل تلفن و گذشتن از چند کنترل توانستیم آقای هجری ۶۵ ساله و چهارمین رهبر PDKI را ملاقات کنیم.

شرایط کردها در ایران چگونه است؟

در حال حاضر در ایران شرایط برای همه مردم ، بد است ولی کردها در شرایط بدتری نسبت به سایر گروه ها قرار دارند چون انها در مقابل رژیم مقاومت می کنند و تحت سرکوب شدید هستند. حزب های اپوزیسیون در کردستان ایران با اعضای مخالف و ساختار خود در حال مقاومت هستند.تمام اقلیت های قومی مثل عرب ها،ترکمن ها یا بلوچ ها از حقوق و سرزمین خود محروم هستند . دولت مرکزی با دادن پول و مستقر کردن فارس ها در صدد تغییردادن بافت جمعیتی این مناطق است.اهل سنت حق ساختن مسجد ندارند، در روزهای اخیر چهار فعال عرب در اهواز اعدام شدند.به صورت کلی تمامی آزادیخواهان تحت سرکوب هستند.رژیم تحت فشار است و مردم را سرکوب می کند.

تاثیر تحریم های اقتصادی امریکا و اروپا بر ایران چیست؟

این تحریم ها توانایی ساقط کردن رژیم را ندارند ولی آن را ضعیف کرده است.اگر بخواهند رژیم برنامه هسته ای خود را متوقف کند باید فشار بیشتر و موثرتری به آن بیاورند. به عنوان مثال در زمینه نفت،دولت ایران شرکت های صوری زیادی در خلیج[فارس] برای دور زدن تحریم های اروپا(که از ابتدای ژوئیه لازم الجرا شده است) ثبت کرده است.من فکر نمی کنم با تحریم های اقتصادی بتوان رژیمی که درنده خویی اش را ثابت کرده است ساقط کرد .از طرفی اپوزیسیون متحد نیستند و برای در دست گرفتن قدرت آماده نیستند و اگر زمانی شورشی هم روی دهد کسی توانایی رهبری آنرا ندارد.

اپوزیسیون ایرانی در تبعید به تازگی نشستی در بروکسل داشته اند،چرا شما در آن شرکت نداشتید؟

ما با محتوای آن گفتگوها موافق نبودیم،خواسته های اقلیت های قومی ایران در آن برنامه گنحانده نشده بود . تا زمانی که حقوق آنها ضمانت نشود تمامیت ارضی ایران هم ضمانت نخواهد شد.ما در سال ۲۰۰۵ ائتلافی از اقلیت ها تشکیل دادیم که در ابتدا شامل ۶ گروه بود و درحال حاضر ۱۶ گروه هستیم.ما برای یک ایران دوکراتیک،سکولار و فدرال مبارزه می کنیم.

در زوئن ۲۰۰۹ جنبش سبز به صورت گسترده ای در شهرهای بزرگ علیه رژیم به راه افتاد،آیا شما ازآن پشتیبانی می کنید؟

من فکر نمی کنم که رهبران این جنبش سبز قصد تغییر رژیم را داشته باشند.میرحسین موسوی خواستار اصلاح آن بود تا دوباره در آن شریک شود.مردم با سرکوب جنبش سبز دریافنتد که اصلاح این قدرت ممکن نیست،چیزی که تغییر کرده مقاومت روزانه است،می توان دو برابر شدن اعتصاب،تجمع واعتصاب غذا را دید.

نتیجه بمباران ایران چه خواهد بود؟

حمله نظامی می تواند چند سایت اتمی را از کار بیندازد ولی موجب متوقف کردن کل برنامه هسته ای ایران نخواهد شد،تاسیسات مخفی زیادی وجود دارد بمباران،رژیم را ضعیف خواهد کرد ولی من به موثر بودن آن بدبین هستم.

به طور کلی سیاست غرب در برابر ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

باراک اوباما با سیاست کمتر تهاحمی توانست یک ائتلاف بین المللی بزرگ تر علیه رژیم ایران به وجود آورد ولی ما می دانیم که این بی معنی است که امیدوار به تغییر سیاست های این رژیم باشیم باید این رژیم را تغییر داد. این نیازمند یک تلاش وسیع و همه جانبه ،تحریم ها و پشتیبانی قوی از اپوزیسیون است.

آیا شما با امریکا یا با اسرائیل در ارتباط هستید؟

ما با آمریکا رابطه ای قدیمی داریم ولی با اسرائیل تا امروز نداشته ایم.

شما در سال ۱۹۹۳ مبارزه مسلحانه را کنار گذاشتید،چه برآوردی از این تصمیم دارید؟

برآورد مثبت،دو دبیر کل ما،عبدالرحمان قاسملو و صادق شرفکندی در اروپا به قتل رسیدند(۱۹۸۹ و ۱۹۹۱) . بیش از ۱۲۰ عضو ما در کردستان عراق کشته شدند. امروزه دولت اقلیم کردستان عراق از ما محافظت می کند و ما نمی خواهیم به خاطر دخالت های ایران برای آنها مشکل درست کنیم.با کنار گذاشتن کشتار از طرف ایران ما توانستیم مجددا خود را سازماندهی کرده و روابط دیپلماتیک خود را بهبود ببخشیم.

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.