شنبه 16th نوامبر 2019 , ساعت: 02:11کد مطلب : 115007 نسخه قابل چاپ
در پی افزایش قیمت بنزین

تجمعات اعتراضی مردم در برخی از شهرهای کشور برگزار شد

سهمیه‌بندی بنزین و گران شدن قیمت بنزین با نرخ دولتی و آزاد، روز جمعه با اعتراض شماری از شهروندان در شهرهای اهواز، مشهد، سیرجان و چند شهر دیگر روبه‌رو شد.

بی بی سی بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده خبر داده که یکی از معترضین در شهر سیرجان کشته شده است. بی‌بی‌سی فارسی قادر نیست که صحت این خبر و ویدئوی منتشر شده را تایید کند.

چنانکه خبرگزاری فارس گزارش داده است، وسعت این اعتراض‌ها در شهرهای استان‌های خوزستان و کرمان بیشتر از باقی نقاط کشور بوده است.

در ویدئوی دیگری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده و صحت آن بررسی و تایید شده، گروهی از شهروندان در اهواز شعار می‌دهند: “اهوازی باغیرت، ماشینت رو خاموش کن.”

ویدئویی نیز از شهر مشهد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد وضعیت در بلوار وکیل‌آباد ناآرام است و بخشی از این بزرگراه مهم شهر، توسط نیروی انتظامی مسدود شده است.

بر پایه گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از شهروندان در جنوب کشور، جاده امیدیه به آغاجاری (جاده‌ای که شهر بهبهان را به شهرهای اهواز و بندر ماهشهر متصل می‌کند) و جاده اهواز به مسجد سلیمان (در شیبان) را مسدود کرده‌اند.

در جاده سیرجان به سوی زیدآباد هم اعتراضی شکل گرفته است. همچنین برخی گزارش‌های تایید نشده که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی است که دستکم یک پمپ‌بنزین در شهر سیرجان به آتش کشیده شده است.

وب‌سایت “آفتاب‌نیوز” نیز گزارش داده که در مجموع تاکنون در هفت شهر کشور (اهواز، امیدیه، ماهشهر، بهبهان و خرمشهر در استان خوزستان و مشهد در استان خراسان رضوی و سیرجان در استان کرمان)، اعتراض‌هایی به افزایش قیمت بنزین دیده شده است.

بر اساس گفته‌های برخی از مخاطبان ما، اینترنت در بعضی‌ها از شهرها مانند امیدیه و اهواز مختل، ضعیف و در برخی جاها قطع شده است.

در عین حال احمد نوریان، معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی به خبرگزاری ایلنا گفت که “کشور در آرامش کامل” است.

در سهمیه‌بندی جدید، قیمت بنزین با سهمیه لیتری هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد، لیتری سه هزار تومان تعیین شد.

تا پیش از این و در جریان دوران بنزین تک‌نرخی، قیمت بنزین هر لیتر هزار تومان بود.

شهروندان صاحب خودرو برای استفاده از سهمیه خود باید از کارت سوخت استفاده کنند.

دولت: درآمد بنزین در میان مردم توزیع می‌شود

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بین شصت میلیون نفر توزیع می‌شود و “ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت.”

رئیس جمهور ایران امروز گفت با اینکه دولت مشکلات مالی دارد اما “هیچ کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است.”

آقای روحانی گفت “دولت مدت‌ها دنبال آن بود “به اقشار کم‌درآمد که در ‘فشار ‘ هستند کمک کند اما منابع درآمدی و بودجه اجرای آن وجود نداشت.”

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در اظهارنظری مشابه گفت که درآمد ناشی از این طرح صرف “۱۸ میلیون خانوار کم‌درآمد” خواهد شد.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم گفت که تصمیم گران کردن بنزین، “مورد تایید همه مسئولان نظام” بوده است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.