شنبه 24th مارس 2012 , ساعت: 05:03کد مطلب : 2982 نسخه قابل چاپ
درگذشت پروین دخت یزدانیان در سن 89 سالگی

بی‌بی قصه‌های مجید هم رفت

بی بی قصه های مجید درگذشت. پروین دخت یزدانیان در سن ۸۹ سالگی بر اثر بیماری در اصفهان دار فانی را وداع کرد.

پروین دخت یزدانیان مادر کیومرث پوراحمد در نجف آباد به دنیا آمد و دارای مدرک تحصیلی ششم ابتدایی بود. وی دارای ۱۲ فرزند، ۲۵ نوه و ۵ نتیجه است که از میان این تعداد فرزند کیومرث و منوچهر پوراحمد کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون شناخته شده هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر حضور یزدانیان مقابل دوربین از سال ۱۳۷۰ با مجموعه “قصه‌های مجید” آغاز شد و ایفای نقشش در سینما از سال ۱۳۷۱ با “صبح روز بعد” و “شرم” که هر سه به کارگردانی پسرش بود ادامه یافت.
وی در فعالیت کوتاه مدت خود در سینما، حضور در فیلم‌های “نان و شعر”(۱۳۷۲)، “خواهران غریب”(۱۳۷۴) و “شب یلدا”(۱۳۷۹) را به کارگردانی فرزندش کیومرث پوراحمد و ایفای نقش در فیلم مهریه بی‌بی(۱۳۷۳) ساخته اصغر هاشمی تجربه کرد.
کیومرث پور احمد: بی بی مادربزرگ مردم ایران بود
کیومرث پوراحمد، فرزند زنده‌یاد پروین‌دخت یزدانیان و کارگردان مجموعه تلویزیونی “قصه‌های مجید” تأکید کرد: «بی‌بی قصه‌های مجید در نوع خود یگانه بود.

کیومرث پوراحمد درباره زنده‌یاد پروین‌دخت یزدانیان و جایگاهی که او به خود اختصاص داده بود به خبرنگار مهر گفت: بی‌بی قصه‌های مجید در نوع خود یگانه بود. این را به این خاطر که زنده‌یاد پروین‌دخت یزدانیان مادرم بود نمی‌گویم بلکه به عقیده بسیاری از مردم و هنرمندان، ایشان توانست این جایگاه را به خود اختصاص دهد.

کارگردان مجموعه تلویزیونی “قصه‌های مجید” تأکید کرد: نقش‌آفرینی زنده‌یاد پروین‌دخت یزدانیان در مجموعه “قصه‌های مجید” به گونه‌ای بود که همه مردم ایران او را به عنوان مادربزرگ می‌شناختند و باور داشتند.

وی درباره علت درگذشت زنده‌یاد یزدانیان گفت: مادرم چند سالی در بستر بیماری بود و در چند سال اخیر هم زندگی ایشان به صورت نباتی بود و این شرایط جسمی در ماه‌های اخیر سخت‌تر شده بود.

پوراحمد تصریح کرد: شاید مادرم از شرایط سختی که داشت راحت شد ولی خانه را با رفتن خود سوت و کور کرد.

فرزند زنده‌یاد پروین‌دخت یزدانیان درباره مراسم خاکسپاری آن مرحوم و محل برگزاری این مراسم گفت: روز دوشنبه ۷ فروردین‌ماه از ساعت ۹ صبح این مراسم در مسجد “شازده محمد” شهر اصفهان برگزار می‌شود و مادرم را در کنار پدرم در شهر نجف‌آباد اصفهان به خاک خواهیم سپرد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.