شنبه 19th سپتامبر 2020 , ساعت: 11:09کد مطلب : 118376 نسخه قابل چاپ

بیانیه دانشجویان متحد در محکومیت بازداشت علی لیراوی

دانشگاه روزهایی را از سر می‌گذراند که پس از یک دوره‌‌‌ی پرفراز و حضور قدرتمند دانشجویان در صحن دانشگاه، به علت همه‌گیری کووید ۱۹، درهایش بسته شده ‌است. تعطیلی که بیش از همه به کام عده‌ای که پروژه‌شان سرکوب و حذف دانشگاه است، خوش آمده.

سرکوبی که به بسته شدن دانشگاه بسنده نکرده و حتی بیشتر از قبل آنانی را هدف گرفته که تلاش می‌کنند سنگر دانشگاه را علی‌رغم تعطیلی، زنده نگه‌ دارند.

علی لیراوی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان در پی احضار چندین‌باره از طرف وزارت اطلاعات روز دوشنبه پس از احضار، بازداشت شده است. در این بین رئیس دانشگاه لرستان نه‌تنها گره از مشکلات بازنکرده است بلکه در قامت همکار نهاد امنیتی، پروژه‌ی قضایی را سنگین‌تر و شرایط برای برخورد را مهیا‌تر می‌کند؛ مسئولین پیگیری حقوقی در دانشگاه که در چنین شرایطی ملزم به کمک به خانواده‌ی دانشجویان هستند، خود با شکایت‌شان، تبدیل به معضلی دیگر شده‌اند.

همه‌ی این اتفاقات با وادادگی وزارت علوم در انتخاب روسایش تشدید می‌گردد. وزارتی که روسای دانشگاه را برای کنترل فضای دانشگاه انتخاب می‌کند، بازوی امنیتی حاکم بر دانشگاه را در برخورد با دانشجویان تقویت می‌کند.

برخورد‌ها اما امروز در شرایطی اتفاق افتاده است که بحران‌های تودرتوی اقتصاد سیاسی، نفس مردم را گرفته، شرایط اقصادی آنقدر ناگوار است که توان معیشتی مردم سقوط کرده است، جمعیت حاشیه‌نشینی روز به روز افزون می‌شود و در یک کلام فروپاشی در تمامی وجوه زندگی مردم در حال رخ‌دادن است. مردمی که هر روز بیش از پیش نادیده گرفته شده و طرد می‌شوند.

تشدید سرکوب و برخورد های امنیتی با معترضین در چنین شرایطی حاکی از اراده‌ی برخی برای خالی کردن عرصه‌ی عمومی از هرگونه کنش‌ورزی شهروندان است. گویی کشور را خالی از مردم می‌خواهند تا روند موجود تداوم یابد اما مردمی که سالها طرد و حذف شده‌اند، امروز علیه وضع موجود، در کنار هم می‌ایستند و مقاومت می‌کنند.

ما دانشجویان متحد، ضمن محکومیت بازداشت علی لیراوی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه لرستان، بر تداوم مسیر مقاومت تاکید خواهیم داشت و علی‌رغم تعطیلی دانشگاه‌ها از حداکثر ظرفیت خود برای تداوم راه‌مان، مقاومت دربرابر وضع موجود، استفاده خواهیم کرد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.