دوشنبه 30th سپتامبر 2013 , ساعت: 10:09کد مطلب : 52397 نسخه قابل چاپ
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

به آینده مذاکرات ایران و آمریکا خوش بین هستم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به آینده مذاکرات ایران و آمریکا خوشبین هستم و معتقدم تغییرات اساسی در روابط این دو کشور شکل خواهد گرفت.

محسن رضایی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: در ۱۰ سال گذشته وقوع اتفاقاتی همچون حمله آمریکا به عراق و جنگ اسرائیل و فلسطین و حمایت ایران از دولت جدید عراق و مساله غزه، منجر به تبدیل شدن ایران از یک قدرت داخلی به یک قدرت منطقه‌ای شد.

وی افزود: ایران بواسطه این اتفاقات، اقتدار کسب کرده است که متناسب با آن باید در سیاست خارجی خود تغییراتی ایجاد کند تا با حفظ ارزش‌های انقلاب در عرصه جهانی حضور یافته و وارد فاز جدیدی از روابط خارجی در عرصه بین‌الملل شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار کرد: ایران با ایجاد تعامل با قدرت‌های جهانی و آمریکا نقش خود را در منطقه بهتر ایفا خواهد کرد و این تعامل، اهدافی چون محو سلاح‌های شیمیایی و اتمی، برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی و رفع ناامنی‌های بوجود آمده در منطقه را دنبال می‌کند.

رضایی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روحانی و اوباما نیز گفت: مکالمه اخیر روحانی و اوباما حمل بر نرمش قهرمانانه بوده و البته جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب نیز چندین مورد همچون آزادی گروگان‌های آمریکایی را تجربه کرده است.

وی با بیان اینکه “به آینده مذاکرات ایران و آمریکا خوشبین هستم”، افزود: معتقدم تغییرات اساسی در روابط ایران و آمریکا شکل خواهد گرفت و اگر آمریکا اجازه ندهد مذاکرات به بن‌بست برسد، این می‌تواند یک موفقیت بزرگ برای این کشور باشد.

رضایی در ادامه، به انتخابات اخیر ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: غرور، عامل اصلی شکست اصولگرایان در انتخابات بود.

وی در برابر این پرسش که “در صورت پیروزی در انتخابات، آیا با آمریکا مذاکره می‌کردید؟” پاسخ داد: در صورت پیروزی در انتخابات، به نوعی دیگر با ایجاد یک فضای مانور در سیاست خارجی، به سوی اهداف تعیین شده حرکت می‌کردیم. شکل اجرا و نحوه مذاکره با آمریکا به سلیقه خود رئیس‌جمهور است ولی سیاست‌های کلی را رهبری تعیین می‌کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان، راهکار مقابله با ایران‌هراسی را روشن کردن اهداف جمهوری اسلامی ایران برای جهانیان دانست و تصریح کرد: تحقق این اهداف باید به صورت طرح مدل و با مشارکت کشورهای منطقه انجام شود.

 


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.