سه‌شنبه 29th می 2012 , ساعت: 10:05کد مطلب : 10730 نسخه قابل چاپ
خاتمی پیام داد

برگزاری مراسم زادروز زندانیان سیاسی متولد خرداد ماه در تهران

مراسم زادروز ۹ تن از زندانیان سیاسی متولد خرداد ماه، توسط گروهی از فعالان مدنی، خانواده های زندانیان سیاسی، مادران شهدای حوادث بعد از انتخابات، و حامیان آنها، با عنوان آزادگان دربند، ستارگان خرداد، در تهران برگزار شد.

همزمان سید محمد خاتمی در پیام تبریکی به مناسبت زادروز زندانیان سیاسی متولد خرداد ماه، این مناسبت را در ماه پرحادثه خردادگرامی داشت.

به گزارش کانون زنان ایرانی، در این مراسم که روز یکشنبه هفتم خرداد ماه برگزار شد، یاد و نام نسرین ستوده، مجید توکلی، بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، حسین نعیمی پور، سعید ملک پور، بهمن صادقی نور، مهدی خدایی و مسعود پدرام، گرامی داشته شد و برخی از زندانیان سیاسی سابق که مدتی با این زندانیان متولد خرداد هم بند بودند، خاطراتی را از مدت در بند بودنشان با یکدیگر تعریف کردند.

در ادامه این مراسم، اعضای خانواده برخی از این زندانیان که در این جلسه حضور داشتند درباره آخرین وضعیت آنها چند کلامی بر زبان آوردند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده با نیمای کوچکش در این جشن همراه بود . نیما ۴ ساله فرزند نسرین به کیک تولدی خیره شد بود که عنوان ستارگان در بند را بر خود داشت و ۹ شمع به یاد آنها بر این کیک تولد روشن بود.

شمع های تولد این زندانیان سیاسی با سر دادن سرود یار دبستانی من خاموش شد. نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت است .

او به شش سال زندان محکوم شده است و اکنون در بند زنان زندان اوین به سر می برد. او هر هفته ملاقات کوتاهی با همسر و دو فرزندش نیما و مهرواه دارد.

همسر و دختر مسعود پدرام، از دیگر ستارگان خردادی نیز در این جمع حضور داشتند. مسعود پدرام فعال ملی‌–‌مذهبی یکی دیگر از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین است .

این زندانی به عنوان یکی از زندانیانی معروف است که همواره دغدغه دموکراسی داشته و بی سر و صدا برای پیشبردش تلاش کرده است.

بر اساس این گزارش، در جمع خانواده های زندانیان سیاسی و دوستداران جنبش سبز، بانویی نیز حضور داشت، که بسیاری او را نماد ایستادگی جنبش سبزمی نامند، و وی پروین فهیمی، مادر شهید سهراب اعرابی از شهدای جنبش سبز بود، که روز ۲۵ خرداد ماه سال ۱۳۸۸ به ضرب گلوله جان خود را از دست داد.

مادر سهراب بارها اعلام کرده است که فقط زمانی از خون فرزندش می گذرد که حکومت ایران همه زندانیان سیاسی را بدون هیچ قید و شرطی از زندان آزاد کند .

مادر سهراب هم در این مراسم از ماه خرداد گفت، ماهی که در سالهای اخیر همواره پر از حادثه بوده است .

ماهی که در آن تعدادی از زندانی های سیاسی متولد شده اند و خردادی که در آن سه سال قبل مردم در تظاهراتهای میلیونی اش شرکت کردند. او یاد آوری کرد که خرداد همان روز هایی است که تعدادی از فرزندان این آب و خاک به خاطر دفاع از آزادی و رای شان کشته شدند .

پروین فهیمی با تبریک زادروز زندانیان سیاسی متولد خرداد به خانواده های این زندانیان ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر همه زندانیان سیاسی آزاد شوند.

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار و همسر بهمن احمدی امویی و فاطمه آدینه وند، همسر عبدالله مومنی نیز در این مراسم چند جمله ای درباره همسران دربندشان سخن گفتند .

دو زندانی سیاسی که اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین و در یک اتاق مشترک به سر می برند و هر دو نیز بیش از دو سال و نیم است که از هر گونه مرخصی بی‌بهره بوده اند .

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار زندانی ۳۰ خرداد سال ۸۸ به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می برد. او یک بار در بهار ۸۹ به مرخصی آمد. عبدالله مومنی، فعال دانشجویی زندانی نیز شرایط مشابهی با بهمن دارد و تنها یک بار به مرخصی آمده است.

همسر و فرزند کوچک بهمن صادقی نور از دیگر متولدان خرداد ماه نیز در این جمع حضور داشتند . همسر این زندانی سیاسی در گوشه ای نشسته بود و عکس این زندانی را که شاید کمتر کسی تاکنون او را دیده است در دستانش می فشرد. او با فرزند تازه متولد شده اش در این مراسم حضور داشت.

بهمن صادقی نور، فعال فرهنگی اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد. همسر او نگار در شرایطی فرزند خود را به دنیا آورد که همسرش زندانی بود و با مرخصی اش نیز مخالفت می شد.

بر اساس این گزارش، در جمع ستارگان خردادی که تولدشان بود جای خانواده مجید توکلی، دانشجوی دربند خالی بود.

خانواده مجید در شهر شیراز زندگی می کنند و به دلیل دوری راه نتوانسته بودند در این مراسم شرکت کنند. مجید توکلی اکنون در زندان رجایی شهر به سر می برد و نزدیک به سه سال از حبس این دانشجوی زندانی می گذرد اما او هنوز از هیچ مرخصی استفاده نکرده است.

سعید ملک پور، مهدی خدایی و حسین نعیمی پور از دیگر متولدان ماه خرداد هستند که سالروز تولدشان را یکبار دیگر در زندان آغاز می‌کنند.

روز گذشته نام و خاطره این سه زندانی نیز گرامی داشته شد و شرکت کنندگان در این مراسم آرزوی آزادی آنها را کردند.

این سه زندانی نیز اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین و دو الف سپاه پاسداران به سر می برند. جشن تولد ستارگان خرداد ، آزادگان دربند با خواندن سرود یار دبستانی و ای ایران و آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی پایان یافت .

پیام تبریک محمد خاتمی

همزمان، سید محمد خاتمی در پیام تبریکی به مناسبت زادروز زندانیان سیاسی متولد خرداد ماه، این مناسبت را در ماه پرحادثه خردادگرامی داشت.

به گزارش کلمه، در این پیام با اشاره به ماه خرداد و حادثه های تاریخی مهمی که در آن واقع شده است، خرداد ماه سرنوشت خوانده شده و آمده است: افسوس که این ملت بزرگ علیرغم دست آوردهای بزرگش در رسیدن به آرمان های خود احیانا ناکام مانده است ولی هیچگاه دست از طلب نداشته است هرچند هزینه های فراوان پرداخته است.

متن کامل پیام محمد خاتمی در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

خرداد، ماه حادثه ها، شادی ها، رنج ها، امیدها، کامروایی ها و ناکامی هاست. بدون تردید، خرداد در خاطره تاریخی ملت شریف و بزرگوار ایران جایگاه ممتاز دارد و بنحوی، ماه سرنوشت به حساب می آید.

خداجوئی، آزادی خواهی، حقیقت طلبی، پیشرفت جوئی این ملت در خرداد تجلی ویژه ای داشته است و افسوس که این ملت بزرگ علیرغم دست آوردهای بزرگش در رسیدن به آرمان های خود احیانا ناکام مانده است ولی هیچگاه دست از طلب نداشته است هرچند هزینه های فراوان پرداخته است.

خرداد، از جمله ماه تولد تعدادی از فرزندان این مرز و بوم و دوستداران عزت و والایی ملک و میهن است. و مبارک باد بر ما و خانواده ها و دوستداران این عزیزان در بند، سالروز تولدشان.

یادشان را گرامی می داریم و امیدوارم لطف خداوند دستگیر شود و هرچه زودتر شاهد آزادی همه کسانی باشیم که در حبس و حصر به سر می برند

سید محمد خاتمی

خرداد ۹۱


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.