چهارشنبه 3rd جولای 2019 , ساعت: 08:07کد مطلب : 113281 نسخه قابل چاپ
درخواست جمعی از اساتید دانشگاه و فعالان مدنی از دبیر کل سازمان ملل

برای بازگشت آمریکا به برجام تلاش کنید

جمعی از اساتید دانشگاه و فعالان مدنی در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به خطرات جنگ و تحریم هشدار دادند.
به گزارش ملی مذهبی در این نامه که نام نوام چامسکی هم در آن مشاهده میشود از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده دولت آمریکا را برای بازگشت به برجام ترغیب کند.
تهیه کنندگان این نامه اضافه کرده اند :”چون تهیه و نهائی کردن این نامه به دو زبان فارسی و انگلیسی بیش از مدت در نظر گرفته شده به طول انجامید، اخیرا افرادی از اصلاح طلبان داخل کشور با تلخیص مضامین متن حاضر، نامه ای را خطاب به دبیرکل سازمان ملل منتشر کردند. ”

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای آنتونیو گوترش، دبیر کل محترم سازمان ملل متحد،
همانگونه که مستحضرید در سال ۲۰۱۵ با حمایت سازمان ملل متحد توافق برجام (AOPCJ) بین ایران و کشورهای ۱+۵ منعقد گردید و در پی آن شورای امنیت با صدور قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت رسمی خود را از این توافق اعلام نمود.
با عقد این توافق نه تنها سایه شوم جنگ از سپهر زندگی مردم ایران رخت بر بست بلکه پس از سال های مدید مردم ایران به شروع دوره ای از رونق و امنیت و ثبات نسبی اقتصادی امیدوار شدند. اما در ماه می ۲۰۱۸، در حالی که مطابق ارزیابی های آژانس بین المللی انرژی اتمی (I.A.E.A) ایران به تمامی تعهدات پذیرفته شده خود پایبند بوده است، دولت جدید امریکا بطور خودسرانه و بدون هرگونه اعتنا به قطعنامه۲۲۳۱، از توافق برجام خارج شد. این رفتار خودسرانه بحران های عدیده ای را برای جامعه جهانی، مردم منطقه و به ویژه ملت ایران، بوجود آورد و رویداد های تاسف باری را رقم زد.
براستی مردم ایران در شگفتند که چرا اعضای دائم شورای امنیت و جناب دبیر کل در قبال خروج امریکا از موافقت نامه ای که مورد حمایت قطعنامه شورای امینت نیز قرار گرفته بود، جانب انفعال و بی تفاوتی برگزیدند؟ انفعال و بی تفاوتی نسبت به چنین مساله پر اهمیتی، حقیقتا برای مردم ایران قابل پذیرش نیست. البته وجود پاره ای از محدودیت های اجرایی در حوزه عملکرد دبیر کل سازمان ملل امری قابل درک است، اما دبیر کل بعنوان شخصی که مسئول و حافظ صلح و امنیت جهانی است دربیان بحران هایی که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می اندازد ، ازتوانایی های عدیده ای برخوردار است.
به رغم نگرانی های جامعه جهانی دولت ترامپ هرگز دلیل قانع کننده ای برای خروج خود از موافقت نامه برجام ارایه نکرد. دولت امریکا بلافاصله پس از خروج از برجام به گونه ای بی سابقه ابتدا نسبت به وضع شدیدترین تحریم های اقتصادی برعلیه مردم ایران اقدام نمود و سپس در پوشش حفاظت از امنیت ملی، به اعزام ناو جنگی لینکن، استقرار سیستم موشکی پاتریوت و بمب‌افکن‌‌های بی-۵۲ و جت‌های اف-۳۵ در منطقه و گسیل داشتن چند هزار نیروی نظامی جدید به خلیج فارس، مبادرت ورزید. آیا این اقدامات تهدید آمیز به معنای تهدید کشور ایران به جنگ نیست؟ همه این اقدامات در حالی انجام شده است که تمای کشورهای مهم اروپایی به اضافه روسیه و چین، بارها تصریح کرده اند که توافق نامه برجام راه حلی مناسب برای کاهش تنش ها و پاسخ به چالش توسعه هسته ای و ایجاد ثبات در امنیت جهانی بوده است.
تحریم های اعمال شده و تهدید به تجاوز نظامی و جنگ از جانب امریکا تاثیرات فراوانی بر روی زندگی مردم عادی در ایران گذاشته است. تا بدان حد که فعالین عرصه عمومی و جامعه مدنی این تضییع آشکارحقوق بشری را به مثابه تهدید مستقیم آمریکا علیه مردم ایران قلمداد می کنند.
اینک در دنیای کنونی ما، ناظران آگاه بخوبی بر این نکته واقفند که این قبیل اقدامات خصمانه امریکا در چند دهه گذشته، تنها به تضعیف جنبش های دمکراتیک درون زا و افزایش بی ثباتی در کشور های منطقه انجامیده است. آیا براستی در یک افق درازمدت، اینچنین اقدامات خصمانه ای توسعه دمکراتیک این کشورها را از مسیر طبیعی خود منحرف نمی کند؟
در طول بیش از یکصد سال گذشته مردم ایران مسیری طولانی را به منظور توسعه جامعه مدنی و بسط نهادهای دمکراتیک، طی کرده اند. در این یک سده، ما شاهد سه رویداد تاریخی جنبش مشروطه در ۱۹۰۵، نهضت ضد استعماری ملی شدن نفت در ۱۹۵۱، و انقلاب سال ۱۹۷۸که به ساقط شدن دیکتاتور مورد حمایت غرب در ایران منتهی شد، بوده ایم. لازمه پیشرفت و گسترش جنبش های دمکراتیک درون زا، وجود شرایطی آرام و فضایی به دور از تشنج آفرینی های خارجی است. حال آنکه تحریم های وضع شده از جانب آمریکا و تهدیدات نظامی این کشور بر علیه مردم ایران، ایجاد محیط امن و آرام در داخل کشور را به نابودی می کشاند و زمینه ها را برای تقویت بیشتر جوّ ارعاب و سرکوب داخلی، مهیا تر می کند.
در چند هفته گذشته برخی تلاش های دیپلماتیک میانجی گرانه جهت تشنج زدایی از وضعیت خطرناک پیش آمده ای که مردم ایران و منطقه با آن روبرو هستند، انجام شده است. ما امضاء کنندگان زیر از شما می خواهیم که با بهره گیری از جایگاه جهانی خودتلاش کنید تا دولت امریکا به توافق برجام (AOPCJ) بازگردد، تحریم های اقتصادی را لغو و تهدیدات نظامی بر علیه ایران را متوقف کند وازتوسل به هر نوع اقدامات تحریک آمیز مجعول برای تشنج آفرینی و شعله ور سازی آتش جنگ در منطقه، خودداری ورزد.
با احترام
رونوشت:
– آقای ژان-کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا
– خانم میشل باشله، کمیسیونر عالی حقوق بشر
– خانم دونا میاتوویچ، کمیسیونر حقوق بشر شورای اروپا
اسامی امضاء کنندگان
– پروفسور یرواند آبراهامیان استاد ممتاز تاریخ، کالج باروک
– پروفسور محمد احمدی استاد بازنشسته ریاضیات دانشگاه ویسکانسین
– پروفسور آرشین ادیب مقدم استاد اندیشه جهانی و فلسفه تطبیقی در SOAS دانشگاه لندن
– پروفسورهوشنگ اردوان استاد ممتاز انستیتوی نجوم، دانشگاه کمبریج انگلستان
– تیم اندرسون استاد ارشد جامعه شناسی در سیدنی استرالیا، مولف و فعال حقوق مدنی وتلاشگرصلح
– دکتر بهار باستانی استاد دانشکده پزشکی مرکز پزشکی دانشگاه سنت لوئیز
– مجید تولایی، مدیر ارشد کشاورزی در کالیفرنیا، پژوهنده مستقل و سردبیر پیشین ماهنامه «نامه»
– پروفسورعلی جعفریان استاد ممتاز و باز نشسته ریاضیات دانشگاه نیوهیون کانکتیکات
– پروفسور نوآم چامسکی، استاد زبانشناسی دانشگاه ام آی تی
– پروفسور حمید دباشی، استاد مطالعات ایرانی هاکوب کورکیان و ادبیات تطبیقی دانشگاه کلمبیا
– رضا دلقوی برنامه ریز شهری بازنشسته، منطقه بروکلین نیویورک
– پیرس رابینسون، از مدیران سازمان مطالعات پروپاگاندا ، انگلستان
– فرید راضی فعال جامعه مدنی
– پروفسوراصغررستگار، استاد نفرولوژی دانشکده پزشکی، مدیر برنامه جهانی تندرستی، از مدیران برنامه جهانی ییل-استانفورد، جی اند جی پژوهندگان بهداشت جهانی
– پروفسورمحمد سهیمی، استاد مهندسی شیمی و علوم مواد، رئیس NIOC در مهندسی نفت، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
– دکترعلی شکیبائی پزشک بیماریهای قلبی، آون کانکتیکات
– مهرنازشهابی، پژوهشگر روانشناسی اجتماعی
– پروفسوراسکندرصادقی بروجردی استاد تئوری سیاسی تطبیقی، گلداسمیتس دانشگاه لندن
– اشکبوس طالبی مدرس دانشگاه مریلند
– پروفسورعباس عدالت، استاد علوم کامپیوتری و ریاضیات امپریال کالج لندن
– نورالدین غروی، استاندار پیشین آذربایجان شرقی و پژوهنده مستقل
– فرید مرجائی برنامه ریزی شهری، نویسنده و فعال مدنی
– دکترجمشید مروستی دانشیار روانپزشکی بالینی دانشگاه نیوانگلند
– محمود منشی پوراستاد و رئیس دپارتمان روابط بین المللی دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو
– جنان نجیب، رئیس ائتلاف زنان مسلمان میلواکی، ویسکانسین
– بهراد نخعی، مهندس هسته ای، عضو گروپ NPT، عضو جامعه هسته ای آمریکا
– پروفسوراعظم نیرومند راد استاد بازنشسته پزشکی هسته ای مرکز پزشکی دانشگاه جرج تاون، واشینگتن دی سی
– پروفسورحسین همدانی، استاد ریاضیات دانشگاه مارکوات ویسکانسین
– پروفسور تیم هیوارد استاد تئوری سیاسی زیست محیطی دانشگاه ادینبورگ و مدیر انستیتوی جهان عادلانه همان دانشگاه


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.